Kafein oluşumu

Kafein nerede hala foliages gelişiyor, ancak mekanik koruma eksik olan fide bildirilen yüksek kafein düzeyleri ile doğal bir böcek ilacı davranır, birçok bitki türünün bulunur; kafein, felç ve bazı böcekler bitki besleme öldürür. Yüksek kafein düzeyleri kahve çekirdeği fide çevreleyen toprakta da rastlanmıştır. Bu nedenle, doğal bir böcek ilacı ve böylece hayatta daha iyi bir şans veren diğer yakın kahve fide, tohum çimlenme bir inhibitörü kafein doğal bir işlevi vardır anlaşılmaktadır.

Kafein ortak kaynaklarıdır kahve, çay ve daha az bir ölçüde kakao çekirdeği. Daha az kullanılan kaynakları kafein yerba Mate ve bazen çaylar ve enerji içecekleri hazırlanmasında kullanılan guarana tesisleri yer alıyor. İki kafein'ın alternatif isimleri, '' mateine'' ve '' guaranine'', bu bitki adlarından türetilir. Bazı yerba mate meraklıları, bu mateine tamamen farklı bir madde yapacak kafein stereoisomer olduğunu söylüyorsun.

"Hangi kahve demlendi (ki kahve bitki tohumu) kahve çekirdeği", kafein dünyanın birincil kaynaklardan biridir. Kahve kafein içeriği çok kahve çekirdeği türü ve kullanılan hazırlama yöntemi bağlı olarak farklılık gösteriyorsa; hatta fasulye içinde belirli bir çalı konsantrasyon değişimleri gösterir. Genel olarak, bir porsiyon kahve aralıkları için bir tek atış (30 mililitre) '' arabica' 40 miligram dan-damla kahve bir fincan (120 mililitre) için yaklaşık 100 miligram için çeşitli espresso. Genel olarak, Kavurma işlemi Bean'in kafein içeriği azalttığı koyu-kızartma kahve daha az kafein daha hafif rostoları vardır. '' Arabica' kahve normalde '' robusta'' çeşitli daha az kafein içerir. Çaylar gibi soluk Japon Yeşil çay gyokuro, çok koyu çay gibi çok az olan lapsang souchong daha çok daha fazla kafein içerir.

<> < >
Kafein içeriği Seç ortak yiyecek ve ilaç.
ÜrünHizmet boyutuKafein başına hizmet (mg)Kafein başına litre (mg)
Kafein tablet (normal-gücü)1 tablet100
Kafein tablet (ekstra-gücü)1 tablet200
Excedrin tablet1 tablet65
Onunki, özel koyu (% 45 kakao içerik)31
Onunki sütlü çikolata (%11 kakao içerik)10
Percolated kahve80–135386–652
Damla kahve115–175555–845
Kafeinsiz kahve5-1524-72
Kahve, espresso1001691–2254
Siyah çay50282
Yeşil çay30169
Coca-Cola Classic3496
Mountain Dew54.5154
Sarsıntı Cola280402
Red Bull80320

Kafein Ayrıca alkolsüz içecekler kola, özgün olarak hazırlanan kola fındık gibi ortak bir madde olduğunu. Alkolsüz içecekler genellikle yaklaşık 10 ila 50 miligram kafein hizmet başına içerir. Buna karşılık, Red Bull 80 miligram kafein hizmet başına başlatabilirsiniz gibi enerji içecekler. Bu içecekler kafein ya da kullanılan malzemelerle kaynaklanan veya bir katkı maddesi decaffeination ürün veya kimyasal sentez türetilir. Guarana, enerji içecekleri, Başbakan bir madde, büyük miktarlarda theobromine ve doğal olarak meydana gelen yavaş-yayın kurtuluşu gelen küçük miktarda kafein içerir.

Kakao çekirdeği türetilmiş çikolata küçük bir miktar kafein içerir. Çikolata zayıf uyarıcı etkisi nedeniyle theobromine ve gelen yanı sıra, kafein kombinasyonu olabilir. Tipik bir 28 gram porsiyon Sütlü Çikolata Bar '' Kafeinsiz '' kahve bir fincan gibi hakkında fazla kafein vardır.

Son yıllarda çeşitli üreticilerin şampuan ve sabun, duş ürünlerde kafein koyarak kafein deri absorbe edilebilir iddia başlamışlardır. Ancak, gibi ürünlerin etkinliği kanıtlanmış ve kafein kolayca deri emilir değildir çünkü merkezi sinir sistemi üzerinde küçük stimulatory etkisi olması muhtemeldir.

Çeşitli üreticiler, kafein ilaç kalite kullanarak zihinsel uyanıklığı geliştirir iddia kafein tabletleri, piyasa. Bu etkiler, kafein gösteren araştırma kaynaklı kullanımı (tablet veya formu olup olmadığını) sonuçları azalan yorgunluk ve artan Güler. Bu tabletler, kendi sınavları için eğitim öğrencileri ve çalışan kişiler veya sürücü uzun saatler için yaygın olarak kullanılır.

Kafein Ayrıca pharmacologically Apne prematüre bebeklerde tedavisinde kullanılır ve ince zararlı yan etkileri olabilir mi gibi sorular şimdi yetiştirilir ama Yenidoğan yoğun bakım, en sık verilen 10 uyuşturucu birini deneysel hayvan araştırma dayanır. Erken halklar tohumları çiğneme, kabuğu veya bazı bitkilerin yaprakları yorgunluk kolaylaştırılması, Farkındalık uyarıcı ve kişinin ruh yükseltme etkileri vardı bulundu. Sadece daha sonra bulundu, kafein etkisi bu tür bitkiler sıcak su demleme tarafından çıkartıldı. Birçok kültür, özniteliğe birçok binlerce yıl önce yaşayan insanların bu tür bitkiler keşfi efsaneleri vardır.

Bir popüler Çince Efsaneye göre İmparator, Çin m.ö. yaklaşık 3000'de, hüküm tanınmış Shennong, yanlışlıkla zaman bazı yaprakları kaynar su içine düştü, kokulu ve restoratif içki sonuçlandı keşfetti. Shennong Lu Yu'nın '' Cha Jing'', çay konusunda ünlü bir erken dönem çalışmaları içinde Ayrıca belirtilir.

Kahve tarihinin dokuzuncu yüzyıla kadar geri olarak kaydedilmiştir. Bu süre içinde sadece doğal yaşam içinde Etiyopya kahve çekirdekleri bulunmamaktaydı. Kölne kim görünüşte oldu keçi otlatma kahve çalılar ve keçiler yemek meyveleri çalışırken üzerine sonra gece mutlu ve uykusuz gözlenen, bir goatherder onun keşif adlı popüler Efsaneye izleri aynı canlılık yaşadı. Kahve en erken edebi söz Bunchum başvuru 9. yüzyıl İranlı doktor al Razi çalışıyor olabilir. 1587'de, Geçmiş ve kahve, başlıklı "Undat al safwa fi tepe al-qahwa" yasal tartışmalar izleme çalışmaları için Malaye Jaziri derlenmiş. Bu çalışma, Jaziri bir Şeyh, Jamal-al-Din al-Dhabhani, Aden, Müftü 1454 kahve ve in the 15th century, namaz sırasında uyanık kalmak için rutin olarak kullanılan Yemen Sufiler kahve benimsemeye ilk olduğunu kaydetti.

16. Yüzyılda yakın doğru kahve kullanımını Avrupa ikamet Mısır tarafından kaydedildi ve yakın Doğu genel kullanıma geldi hakkında bu kez. İlk "Arabian şarap," biliniyordu Burada kahve takdir Avrupa'da bir içecek olarak 17. yy tarihleri. Bir efsane şehir için bir Savaşı kaybettikten sonra Osmanlı Türkleri Viyana duvarlardan geri çekildi sonra birçok çuval kahve çekirdekleri, onların bagajı arasında bulundu devletler. Avrupalılar ne kahve çekirdekleri ile onlarla yabancı bilmiyordum. Böylece Franz George Kolschitzky, aslında Türkler için çalışmış bir kutup onları almak için teklif etti. Sonradan nasıl kahve yapmak için Viyana öğretti ve Batı dünyasının ilk kahve evinde kahve takdir uzun bir geleneği böylece başlayan Viyana'da açıldı. İngiltere'de ilk kahvehane Londra, St Michael's Alley, 1652 yılında Cornhill açıldı. Bunlar yakında Batı Avrupa popüler oldu ve 17 ve 18 yüzyıl sosyal ilişkilerde önemli bir rol oynadı.

Kola nut, kahve berry ve çay yaprak gibi antik kökeni görünüyor. O tek tek ya da canlılık geri yüklemek ve açlık acısı kolaylaştırmak için sosyal bir ortamda birçok Batı Afrika kültürde çiğnenmiş. ABD hükümeti 40 varil ve 20 kegs Coca şurubu Chattanooga, Tennessee, onun içecek kafein "sağlığa zararlıdır" eden içinde ele geçirilen 1911 yılında kola erken belgelenen sağlık korkutuyor birini odak noktası oldu. '' United States v. kırk varil ve yirmi Kegs, Coca-Cola iddiaları gibi yaparak kendi formülünden kafein kaldırmaya zorlamak için umut Coca-Cola'', her ne kadar hakim Coca-Cola lehine hüküm "vahşi nokturnal freaks için ihlalleri kolej kurallar ve kadın katabiliriz ve hatta immoralities." Coca-Cola bir kızlar okulunda aşırı kullanımı açan hükümet 13 Mart 1911 başlatılaniki faturaları ABD Temsilciler için saf gıda ve ilaç Yasası, kafein "alışkanlık" ve bir ürünün etiketinde listelenmesi gerekir "zararlı" maddeler listesine ekleyerek değiştirilmesi için 1912 yılında tanıtıldı.

Kakao çekirdeği kullanmak en eski kanıtı m.ö. 600 tarihli bir antik Maya tencerede bulunan kalıntı gelir. Yeni Dünya çikolata '' xocoatl vanilya, Şili biber ve achiote çoğu kez görmüş '' denilen acı ve baharatlı bir içecek harcadim. Xocoatl, yorgunluk, muhtemelen theobromine ve kafein içeriği atfedilebilecek bir inanç savaşmaya inanılıyordu. Kolomb Mesoamerica iyi bir önemli lüks çikolata oldu ve kakao çekirdeklerini genellikle para birimi olarak kullanılmıştır.

Xocoatl Avrupa'ya İspanyollar tarafından tanıtıldı ve 1700 tarafından sevilen bir içecek haline geldi. Onlar da kakao ağacı Batı Hint Adaları ve Türkiye tanıttı. O nerede siyah fasulye biliniyordu simya işlemlerde kullanıldı.

Yaupon Holly ('' ILEX vomitoria') kaynaklanıyor ve yaprak yerli Amerikalılar tarafından Asi ya da "siyah içki" olarak adlandırılan bir çay demlemek için kullanıldı. Arkeologlar bu kanıt bulduk çok muhtemelen için geç Arkaik kere uzanan antik streç arkasına kullanın.

Daha fazla bilgi için


Bu makalede, Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansıaltında lisanslıdır. It uses material from Wikipedia makale "Vikipedi den kullanılan tüm materyal adaptekafein" Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansışartları altında kullanılabilir. Wikipedia ® Wikimedia Foundation, Inc.'in kayıtlı ticari markasıdır

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post