Diagnoza mononukleoza zakaźna

Przez Dr Ananya Mandal, MD

Diagnoza mononukleoza zakaźna opiera się przede wszystkim na historii oznaki i objawy zakażenia, Badanie fizykalne i potwierdzone przez badania krwi. Diagnoza jest poprzedzony biorąc pod szczegółowe historii.

Wiek pacjenta z mononukleoza zakaźna

Wiek pacjenta jest zazwyczaj między 15 i 24.

Jednakże, osób w każdym wieku, w tym dzieci, kobiety ciężarne i starszych może nabywać mononukleoza zakaźna.

Może istnieć historii narażenia na osobę z mononukleoza zakaźna lub z infekcji wirusem Epstein Barr.

Historia biorąc pod następuje szczegółowego badania fizyczne. Lekarz wykrywa klasycznego funkcje, takie jak wywołana podrażnieniem gardła, powiększenie węzłów chłonnych i migdałki i rozszerzonej śledzionę i wątroby.

Badania krwi dla mononukleoza zakaźna

Badania krwi do wykrywania mononukleoza zakaźna obejmują różnego rodzaju przeciwciał badań. (1-5)

Test na przeciwciała

Wirus Epsteina - Barr powoduje, że system odpornościowy zwolnienie niektórych białek, które pozwalałoby się do zwalczania wirusa. Nazywa się je przeciwciał. Te przeciwciał może być wykryta przez badania.

Przeciwciał badań są zazwyczaj pozytywne podczas fazy gdzie rozszerzonej gruczoły. Początkowo podczas fazy pomoru i ból gardła zakażenia testu przeciwciała może być ujemny. Jeśli podejrzewa się mononukleoza zakaźna następnie badania należy powtórzyć po gruczołów są opuchniętą.

Test na przeciwciała Heterophile

Test na przeciwciała mogą być ukierunkowane na przeciwciała heterophile. Są to przeciwciała są zasadniczo białek, które reagują nie tylko do EBV, ale do innych białek i atakując jak również zarazki.

Pacjenci z powszechnie zakaźnej mononeucleosis (85-90%) mają przeciwciał heterophile.

Te mogą być wykryte przez badania Paul-muzyk. Ten sposób przetestujesz owiec krwinki czerwone które są specjalnie przygotowane. Te clump lub agregowanie gdy wprowadzane są one w próbkach krwi pacjentów z heterophile przeciwciał.

Podobny test jest test Monospot ®. Tutaj konia agregatu krwinki czerwone lub aglutynują gdy narażone na przeciwciała heterophile.

Podczas początkowego sześciu tygodni od choroby szanse wynikiem ujemnym są wysokie, są bardziej swoiste przeciwciała.

Wyniki mogą być fałszywie negatywne w przypadkach 25% w pierwszym tygodniu, 5-10% przypadków w drugim tygodniu i 5% przypadków w trzeciego tygodnia choroby.

Wyniki mogą być fałszywie negatywne w dzieci poniżej 12 roku życia osób starszych.

Poziomy te przeciwciała heterophile mogą pozostawać w treści do jednego roku.

Toksoplazmoza, różyczka, cytomegalovisrus, HIV, malarii, wirusowe zapalenie wątroby i herpes simplex również daje pozytywne wyniki tych badań. Niektóre rodzaje raka krwi jak lymphomas i reumatoidalne zapalenie stawów również daje pozytywne wyniki tych badań.

Swoiste przeciwciała dla EBV

Jeśli wyniki na przeciwciała heterophile są negatywne w górę do sześciu tygodni do choroby, EBV swoiste przeciwciała musi być badana. Wyklucza to również inne warunki, które plon z wynikiem dodatnim na przeciwciała heterophile.

Przeciwciała badane są opracowywane przez ciała przed białek, które znajdują się wewnątrz rdzenia wirusa EB. Nazywa się je przeciwciał antygeny wirusowe Kapsyd (VCAs) i antygenu jądrowych EBV (EBNA). Badania, nazywany ELISA jest stosowane w celu sprawdzenia dla tych przeciwciał.

Przeciwciała EBNA nie są wykrywalne aż do sześciu do ośmiu tygodni po wystąpieniu choroby. Może istnieć Krzyż reakcji i fałszywie pozytywne wyniki z innych wirusów herpes. Dzieci mniej niż dwa lata może fałszywie wykazują negatywne wyniki tego badania.

Rutynowe badania krwi

Rutynowe komórki krwi zlicza pomocy do wykrycia obecności infekcji. Hrabiowie leukocyt zostaną podniesione. Może być WBCs 15 000 do 20,000 na cm3 i 75% może być wieloatomowymi komórek.

Ten obraz krwi może być funkcją przejściowa i zmiany w trakcie choroby. W miarę postępów choroby może być wzrost między monocytami i WBCs.

Między monocytami i WBCs są monocytów i limfocyty. Jest to powód dlaczego mononukleoza zakaźna nazywa się mononukleoza zakaźna. Udział procentowy między monocytami i komórek są między 60 i 70% podczas choroby jest całkowicie rozwinięte.

Badania dla innych wirusów

Badania dla innych wirusów, które powodują mononukleoza zakaźna obejmują różyczka, wirus cytomegalii i toksoplazmozy. Toksoplazmozy badanie przesiewowe jest ważne zwłaszcza kobiety w ciąży.

Badania wątroby

Inne badania obejmują wątroby testy oceniające wątroby zdrowia. Jamy brzusznej badanie ultrasonograficzne może powiadomiła aby sprawdzić, czy rozszerzonej śledziona lub wątroby.

Edytowane przez kwietnia Cashin-Garbutt, Hons BA (Sir)

Warto przeczytać

Co to jest mononukleoza zakaźna?
Mononukleoza zakaźna powoduje
Mononukleoza zakaźna symptomy
Zabiegi mononukleoza zakaźna

Źródeł

  1. http://www.NHS.UK/Conditions/glandular-Fever/Pages/Diagnosis.aspx
  2. http://www.NCBI.NLM.NIH.gov/pmc/articles/PMC2530127/PDF/postmedj00590-0025.PDF
  3. http://www.healthwise.org.HK/AZ/English/PDF/E%2037.PDF
  4. http://www.Alfred.org.au/Assets/Files/GlandularFeverFactSheet2007.PDF
  5. http://www.Patient.co.UK/Doctor/Infectious-Mononucleosis.htm

Last Updated: Jul 5, 2012

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post