Co jest grypą?

Grypa, powszechnie nawiązywać do grypa jako, jest zaraźliwą chorobą powodować RNA wirusami rodzinny Orthomyxoviridae który wpływa ptaki i ssaków., (wirusy grypy)

Pospolici objawy choroba są chłodami, febrą, bolesnym gardłem, mięśni bólami, surowym migreną, kasłać, słabością, zmęczeniem i ogólnym niewygodą,/. Bolesny gardło, febra i kasłania, jesteśmy najwięcej części objawy.

W poważnych skrzynkach, grypa powoduje zapalenie płuc dla potomstw i starszych osob szczególnie., który może być śmiertelny, Chociaż ja często wprawiać w zakłopotanie z inny jak illnesses, szczególnie pospolity zimno, grypa jest surowym chorobą niż pospolity zimno i powoduje różnym typ wirus.

Grypa może produkować mdłość i buchanie w dzieciach, szczególnie,

Typowo, grypa transmituje przez powietrza kasłaniami lub kichnięciami tworzy aerosole zawiera wirusa. Grypa może także transmitująca bezpośrednim kontaktem przez kontaktu z skażonymi powierzchniami lub z ptasimi zrzutami lub nosowymi sekrecjami.

Powietrzni aerosole myśleć powodować najwięcej infekcj, chociaż który sposoby przekaz są znacząco no jest całkowicie jasny. Gdy wirus może unieczynniający mydłem, częsty ręki domycie zmniejsza ryzyko infekcja.

Grypa rozprzestrzenia dookoła świata w sezonowych epidemiach, wynikający w śmierć pośrodku i ludziach do millions w niektóre pandemicznych rok każdego roku.

Na średnia 41.400 ludzi umierali każdego roku w Stany Zjednoczone między 1979 i 2001 od grypy.

Trzy pandemii grypy zdarzali się w xx wiek i zabili dziesięć millions ludzie, z each te pandemie powodują pojawieniem nowy szczep wirus w istotach ludzkich.

Istniejący grypowy wirus rozprzestrzenia istoty ludzkie od innych zwierzęcych gatunków, lub istniejący ludzki napięcie podnosi up nowych geny od wirusa który zazwyczaj infekuje ptaki lub świnie. często, te nowi szczepy pojawiać się kiedy, kiedy

Ptasi napięcie wymieniał H5N1 podnosił koncern nowa pandemia grypy, po tym jak ono wyłaniał się w Azja w 1990s, ale ono no rozwijał forma która rozprzestrzenia łatwo między ludźmi.

W Kwietniu 2009 nowatorski grypowy napięcie rozwijał że łączący geny od istoty ludzkiej, świni i ptasiej grypy, początkowo nazywa i także zna jako grypa A/H1N1 "chlewni grypa", wyłaniająca się w Meksyk Stany Zjednoczone i kilka innych narodach.

Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie oznajmiał wybuch być pandemią na Czerwu 11, 2009. WHO jest deklaracją pandemiczny poziom 6 był przejawem rozszerzanie się, nie dotkliwość napięcie właściwie ma niskiego wskaźnika śmiertelności niż pospolitych grypowych wybuchy.

Szczepienia przeciw grypie zazwyczaj dać ludzie w krajach rozwiniętych i uprawiający ziemię drób.

Pospolita ludzka szczepionka jest trójwartościowym grypy szczepionką (TIV) który zawiera purified i unieczynniającego materiał od trzy wirusowych napięć. Typowo, ten szczepionka zawiera materiał od dwa grypy A wirusowych podtypów i jeden grypa b wirusowego napięcia.

TIV niesie żadny ryzyko transmitować chorobę, i ono bardzo niską odczynowość. Szczepionka formułująca dla jeden roku może być nieskuteczna w następujący roku, ponieważ wirus grypy rozwija wartko, i nowi szczepy szybko zamieniają starych ones.

Przeciwwirusowi leki mogą używać taktować grypę, z neuraminidase inhibitorami jest szczególnie wydajni.

Słowa "grypy" komes od Włoskiego językowego znaczenia "oddziaływanie" i nawiązywać do przyczyna choroba; początkowo, ten ascribed choroba nieprzychylni astrologiczni oddziaływania.

Zmiany w medycznej myśli prowadzącej swój modyfikacja "Grypa Del Freddo" znaczy, "oddziaływanie zimno".

Słowo "grypa" najpierw używał w Angielskim w 1743 gdy ono adoptował, z anglicized wymawianiem, podczas wybuchu choroba w Europa.

Archaiczni terminy dla grypy zawierają "epidemicznego katar", "grippe", "pocenie chorobę" i "Hiszpańską febrę", (od francuza) (szczególnie dla 1918 grypowych pandemicznych napięć).

Dalszy czytanie


Ten artykuł koncesjonuje pod Kreatywnie błonie atrybuci licencja. Ja używa materiał od Wikipedia artykułu na "grypie" Wszystkie materiał adaptowałem używać od Wikipedia jest dostępny w kategoriach Kreatywnie błonie atrybuci licencja. Wikipedia® jest rejestrowym znakiem firmowym Wikimedia Podstawa, Inc.

Last Updated: Oct 8, 2014

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | Nederlands | Русский | Svenska | Polski
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post