Advertisement

Uykusuzluk tedavisi

Uzmanlar uyku Tıpta birçok farklı uyku bozuklukları teşhis için nitelikli. Geciken uyku evresi Sendromu dahil olmak üzere çeşitli bozuklukları olan hastalar genellikle uykusuzluk ile mis-diagnosed.

Ama hasta uyumaya Başlarken sorun varsa, normal uyku desen uykuda sonra günlük ritm bozukluğu olası bir nedeni vardır.

Birçok durumda, uykusuzluk başka bir hastalık, ilaç yan etkilerinden ya da psikolojik bir sorun nedeniyle oluşur. Insomnia tedavi karar vermeden önce önemli tanımlamak ya da tıbbi kural ve psikolojik öyle. Hijyen uyumaya dikkat ise önemli bir ilk satırı tedavi stratejisi ve farmakolojik bir yaklaşım kabul edilmeden önce denenmelidir. Masaj tedavisi uykusuzluk olanlar için çok faydalı olacağını

Sigara farmakolojik

Sigara farmakolojik stratejileri hipnotik ilaç Insomnia üstün olduklarından hipnotik etkileri tolerans gelişir. Ayrıca, bağımlılık kesilmesi geliştirme yankılanmak çekilmesi efektlerle geliştirebilirsiniz. Hipnotik ilaç bu nedenle sadece kısa süreli kullanım, özellikle akut veya kronik uykusuzluk için tavsiye edilir. Sigara farmakolojik stratejileri ancak uzun süreli ilerleme-e doğru uykusuzluk var ve bir ilk satırı ve uykusuzluk yönetmenin uzun vadeli strateji olarak tavsiye edilir. Uyku hijyen, uyarıcı kontrolü, davranışsal müdahalelerin, uyku kısıtlaması terapi, paradoksal niyet, hasta eğitimi ve gevşeme terapisi dikkat stratejiler içerir.

eeg biofeedback, süre yanı sıra kaliteli uyku uykusuzluk tedavisinde etkinliğini iyileştirmeler ile göstermiştir.

Uyarıcı kontrolü tedavisi kendilerini yatağa ilişkilendir ya da genel olarak olumsuz bir yanıt ile uyku şartına hastalar için bir tedavi yöntemidir. Uyarıcı kontrolü terapi uyku ortamı denetlemek için adımlar içerir, o bazen birbirinin yerine uyku hijyen kavramının denir. Tür çevresel değişiklikler değil okurken ya da televizyon izlerken gibi etkinlikler için uyku ya da seks sadece yatak kullanarak örnekler; aynı zamanda hafta sonları dahil her sabah uyanma; ne zaman sadece uykulu yatmadan ve uyku oluşacak bir yüksek olasılık olduğunda olacak; yatakta bırakarak ve uyumak yatak (genellikle ~ 20 dak); getirilmesinden sonra makul kısa bir süre içinde oluşmaz ise başka bir konumdaki etkinlik başlangıcı öznel çaba ve enerji azaltılması, uykuya dalmak için çalışırken harcanan; gece saatlerinde parlak ışığa maruz kaçınarak ve gündüz naps eleme.

Uyarıcı kontrolü terapi uyku kısıtlaması, yatakta uyurken harcanan gerçek süre ile harcanan süreyi eşleşecek şekilde amaçlayan bir teknik bileşenidir. Bu teknik sadece uyumak için belirli miktarda hafif uyku deprivasyonu ikna etmek için zaman ve günün belirli saatlerinde sıkı uyumak uyanmak zamanlama bakımı içerir. Tam tedavi genellikle 3 hafta kadar sürer ve kendini sadece ortalama aslında yetenekli oldukları zaman en az bir miktarı için uyku yapılmasını gerektirir ve daha sonra yetenekli (yani ne zaman uyku verimliliği artırır), yavaş yavaş bu tutar (~ 15 dk) yatak başlarında gövdesi olarak giderek artan iç uyku saatini sıfırlamak çalışır. Parlak ışık tedavisi, genellikle sabah erken wakers sıfırlama kendi doğal uyku döngüsü sağlamak amacıyla kullanılan de kullanılabilir uyku kısıtlaması tedavi ile yeni bir uyku modundan çıkarma zamanlama güçlendirmek için. Bu tekniği ile tutarlılık uygulamak zor olsa da, motive hastalarda uykusuzluk üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

Paradoksal niyet bir tekniktir bilişsel reframing nerede uykusuz geceleri, uykuya dalmak çalışırken yerine, uyanık kalmak için her türlü çabayı yapar (yani esas uykuya dalmak için çalışıyor durdurur). Bu yöntemin etkinliğini açıklayan bir teori değil gönüllü olarak kendini uyu yaparak, o da pasif Yasası çıkartılacaktır ihtiyaç ya da uykuya düşmeye gereksinimi doğar Performans anksiyete rahatlatır, ' dir. Bu teknik, uyku çaba ve Performans anksiyete ve ayrıca alt öznel değerlendirme uyku başlangıçlı gecikme ve uyku eksikliği (birçok insomnia bulundu kalitesi) overestimation azaltmak için kanıtlanmıştır.

Bilişsel Davranış Terapisi

Bu Bilişsel Davranış Terapisi uykusuzluk denetlenmesinde hipnotik ilaçların daha etkili bir çalışmada bulundu. Bu tedavide hastaların geliştirilmiş uyku alışkanlıkları öğretti ve uyku hakkında karşı varsayım rahatladım. Yaygın yanlış ve değiştirilebilir beklentileri içerir: (1) gerçekçi uyku beklentileri (örneğin, ben her gece uykunun 8 saat olması gerekir), (2) yanlış uykusuzluk nedenleri hakkında (örneğin, bir kimyasal dengesizlik zaman uykusuzluk neden aldım), (3) yükseltecek uykusuzluk sonuçları (örneğin, bir şey kötü bir gece uykusu sonra yapamam) ve (4) Performans anksiyete için öylesine uzun uyku süreci kontrol ederek iyi bir gece uykusu denedikten sonra. Çok sayıda çalışmaları ile tedavileri uyarıcı kontrolü gibi Bilişsel Davranış Terapisi tedavi ve rahatlama terapileri birleştirme olumlu sonuçlar bildirmiştir. Hipnotik ilaçların eşit uykusuzluk kısa vadeli tedavisinde etkilidir ancak tolerans nedeniyle zamanla etkileri giyim. Bilişsel Davranış Terapisi etkilerini sürekli var ve uzun tedavi durduruldu sonra uykusuzluk tedavisi üzerinde etkileri kalıcı. TCMB ile hipnotik ilaçların yanı sıra, içinde uykusuzluk için hiçbir yararı ekler. Merkez Bankası'nın elbette uzun ömürlü yararları farmakolojik hipnotik ilaçların üzerinde üstünlük gösterir. Bile kısa vadede Merkez Bankası'nın kısa vadeli hipnotik ilaç zolpidem (xenical), gibi karşılaştırıldığında hala önemli üstünlük gösterir. Böylece Merkez Bankası'nın ilk satırı tedavisi uykusuzluk için olarak önerilir.

İlaçlar

Tabletler ve diğer Yatıştırıcılar dinlen, insomniac durumlarda üzerinde % 95 ilaçlar reçete edilir gösterilen araştırma ile uyku üzerinde çok insomnia güveniyor. Tüm yatıştırıcı ilaçlar nerede bireysel psikolojik onlar uyuşturucu uyku kabul edemez neden psikolojik bağımlılığı potansiyeli var. Yatıştırıcılar benzodiazepinler ve yeni nonbenzodiazepine ilaç gibi bazı sınıfların da uyuşturucu dikkatle aşağı konik değil hangi çekilme belirtileri gösteriyor fiziksel bağımlılık neden olabilir. Benzodiazepin ve nonbenzodiazepine hipnotik ilaçların da yan etkileri gün zaman yorgunluk gibi bir dizi var, motorlu araç çöküyor, bilişsel bozukluklar ve düşme ve kırıklar. Yaşlıların bu yan etkileri daha duyarlıdır.

Seçenekleri karşılaştırma içinde sistematik bir inceleme benzodiazepinler ve nonbenzodiazepines önemli ölçüde daha fazla antidepresanlar için değildi benzer etkinlik var bulundu. Benzodiazepinler daha olumsuz ilaç reaksiyonları için önemli bir eğilimi yoktu. Edebiyat ile ilgili nonbenzodiazepines yanı sıra, benzodiazepin hipnotik bir daha gözden bu ilaçların yersiz bir risk bireysel ve kamu sağlığı ve uzun süreli etkili olmaması delil neden olduğu sonucuna vardı. Riskleri, bağımlılık, kazalar ve diğer olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kademeli kesilmesi hypnotics uzun vadeli kullanıcılar Gelişmiş sağlık olmadan uyku kötüleşmesine yol açar. Tercihen hypnotics sadece bir kaç gün itibariyle en düşük etkili doz reçete ve Yaşlılarda mümkünse tamamen kaçınılmalıdır.

Benzodiazepinler

Uykusuzluk için reçete hypnotics en sık kullanılan sınıf benzodiazepinler vardır. Benzodiazepinler, gabaa reseptör unselectively bağlama. Uykusuzluk, day time yankılanmak anksiyete can AIDS ortaya kısa oyunculuk uyku düzenli kullanımı ile başka bir sorundur. Benzodiazepinler uyku başlatmak ve uyku süresini artırmak için yardımcı olabilir ama onlar da derin uyku azaltmak ve hafif uyku artırmak. Her ne kadar biraz uykusuzluk benzodiazepinler yararı için kanıt ve büyük zarar reçete kanıtlar artırmak devam etmiştir. Orada genel bir farkındalık benzodiazepinler uzun süreli kullanım için çoğu kişi uykusuzluk uygunsuz olduğunu ve aşamalı çekilmesi genellikle benzodiazepinler uzun süreli kullanımıyla ilişkili olumsuz etkileri nedeniyle faydalıdır ve mümkün olduğunda önerilir.

Sigara-benzodiazepinler

Nonbenzodiazepine yatıştırıcı-hipnotik, zolpidem, zaleplon, zopiclone ve eszopiclone, gibi hipnotik ilaçların yeni bir sınıflandırma ilaçlardır. Benzer ilaçlar benzodiazepin sınıf karmaşık gabaa reseptör benzodiazepin sitesinde üzerinde çalışırlar. Bazı ama nonbenzodiazepines α1 altbirim uyku inducing sorumlu olan ve bu nedenle daha eski benzodiazepinler temiz bir yan etki profili olabilir gabaa reseptörleri Tarih seçici değildir. Benzodiazepin uyuşturucu bağlama unselectively α1, α2, α3 ve α5 gabaa benzodiazepin reseptörlerinin Zopiclone ve eszopiclone gibi. Zolpidem daha seçici ve zaleplon son derece seçici için böylece yan etkileri üzerinde benzodiazepinler uyku mimarisi ve bir azalma açısından bir avantaj vererek α1 altbirim. Ancak, orada tartışmalar bu benzodiazepin olmayan ilaçlar için benzodiazepinler üstün olup üzerinde. Bu ilaçların hem psikolojik bağımlılık hem de fiziksel bağımlılık olsa daha az geleneksel benzodiazepinler neden görünür ve de aynı bellek ve bilişsel bozuklukları ile birlikte sabah sedasyon neden olabilir.

Alkol

Alkol, uyku teşvik için şiddetlenir uykusuzluk biçimi olarak sık sık kullanılır. Ancak, alkol kullanımı uyku teşvik için uykusuzluğa neden olabilir. Uzun süreli alkol kullanımı, rem uyku ve REM uyku parçalanma bastırılması yanı sıra nrem Sahne Alanı'nda 3 ve 4 uyku bir azalma ile ilişkilidir. Sık sık uyku aşamaları taşıma, awakenings baş ağrısı ve diaphoresis nedeniyle oluşur. Kronik alkol durdurmak da şiddetli uykusuzluk ile canlı rüyalar yol açabilir. Çekilme sırasında REM uyku genelde exagerated bir geri tepme etkisi bir parçası olarak bulunur.

Opioidler

Opioidler kullanılır için en büyük dezavantajı bu ilaçların ağrı ile ilişkili olan uykusuzluk antihistaminergic, onlarda antikolinerjik ve antiadrenergic özelliklerini birçok yan etkileri için yol açabilir. Bazı uyku mimarisi de değiştirebilirsiniz. Olarak benzodiazepinler ile uykusuzluk tedavisinde antidepresan kullanımı çekilmesi etkilere yol açabilir; para çekme rebound uykusuzluk neden.

Mirtazapine uyku gecikmesini azaltmak için bilinen uyku verimliliği teşvik ve zaman hastalarda depresyon ve uykusuzluk Uyku toplam miktarını artırmak.

Melatonin ve melatoninin agonistler

Hormon ve eki melatonin uykusuzluk birkaç tür etkilidir. Melatoninin etkinliğini inducing uyku ve uyku/uyanma düzenleyen tablet zopiclone uyku reçete eşdeğer göstermiştir döngüsü. Melatoninin belirli yararlarından biri, bu tabletler uyku pek çok reçete ile değiştirilmiş uyku desen değiştirmeden uykusuzluk tedavi edilebilir sağlamasıdır. O değil zarar performans diğer bir yararı ise ilgili becerileri.

Suistimal ve bağımlılık potansiyelini yetersizliği melatoninin agonistler, ramelteon (Rozerem) ve tasimelteon, gibi görünüyor. Bu sınıf uyuşturucu nispeten hafif yan etki profili ve sabah sedasyon neden düşük olasılığı vardır. Bu ilaçların jet lag nedeniyle uykusuzluk tedavisinde iyi etkileri gösterirken, diğer formları uykusuzluk için sonuçları daha az umut verici.

5-htp ve l-Triptofan gibi doğal maddelerin serotonin-melatoninin pathway güçlendirmek ve uykusuzluk gibi çeşitli uyku bozuklukları ile insanlar yardım söylediler.

Antihistaminikler

Antihistaminik diphenhydramine nonprescription Uyku Yardımcıları Tylenol pm gibi yaygın olarak kullanılır. Antihistaminik doxylamine nonprescription Uyku Yardımcıları Unisom (ABD) ve Unisom 2 (Kanada) gibi kullanılır. Avustralya da dahil olmak üzere bazı ülkelerde, Restavit ve Dozile adları altında pazarlanmaktadır. Bu Amerika Birleşik Devletleri'nde mevcut en etkili-tezgah yatıştırıcı ve daha bazı reçeteli hypnotics sedatif olduğunu.

Çoğu ülkede sayaç üzerinden yukarıda belirtilen iki ilaç mevcuttur, bu ajanların etkinliği zamanla azalabilir ve sonraki gün sedasyon insidansı yeni reçeteli ilaçlar için en yüksek. Antikolinerjik yan etkileri de bu iki ilaç arkası beraberlik olabilir. Bağımlılık, uyuşturucu bu sınıf ile bir sorun görünmüyor.

Cyproheptadine benzodiazepin hypnotics uykusuzluk tedavisinde yararlı bir alternatiftir. Cyproheptadine, benzodiazepinler uykusuzluk tedavisinde daha üstün olabilir, çünkü uyku kalitesi ve miktarı cyproheptadine Oysa benzodiazepinler uyku kalitesi düşüş eğilimi artırır.

Atipik antipsikotikler

Ketiapin, olanzapin ve risperidon gibi bazı atipik antipsikotikler düşük dozlarda da yatıştırıcı etkisi için reçete edilir ama nörolojik ve bilişsel yan etkileri tehlike yapmak bu ilaçların uykusuzluk tedavisi için kötü bir seçim. Zamanla, Ketiapin etkinliğini bir yatıştırıcı olarak kaybedebilirsiniz. Ketiapin sedasyon üretmek olanağı dozaj tarafından belirlenir. Yüksek dozda (300 mg - 900 mg) genellikle ise daha düşük bir ilaç olarak kullanımı için alınan doz (25 mg - 200 mg) var. belirgin bir yatıştırıcı etkisi, örneğin 300 mg hasta alır o daha büyük bir olasılıkla bu ilaç antipsikotik etkilerinden yararına olacak, ancak doz 100 mg aşağı getirdi, 300 mg daha fazla sedated duygu hasta bırakır, çünkü öncelikle düşük dozlarda bir yatıştırıcı çalışır.

Eplivanserin, bu antipsikotikler için benzer bir mekanizma, ama muhtemelen daha az yan etkileri ile Araştırılan bir ilaçtır.

Diğer maddeler

Bazı insomnia otlar Kediotu, papatya, lavanta, atlama ve tutku çiçek gibi kullanın. Valerian birden fazla çalışmaları gerçekleştirdi ve alçakgönüllülükle etkili gibi görünüyor. Alkol tüketimi gelen orta gece awakenings Poliüri ya da diğer etkileri nedeniyle yaygın, hangovers da sabah zindelikte yol açabilir.

Uykusuzluk magnezyum eksikliği ya da düşük magnezyum seviyeleri belirtisi olabilir, ama bu değil henüz kanıtlanmıştır. Magnezyum içeren sağlıklı bir diyet, bireylerin yeterli bir magnezyum alımı olmadan uyku geliştirmek için yardımcı olabilir.

Daha fazla bilgi için


Bu makalede, Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansıaltında lisanslıdır. It uses material from Wikipedia makale "Vikipedi den kullanılan tüm materyal adapteuykusuzluk" Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansışartları altında kullanılabilir. Wikipedia ® Wikimedia Foundation, Inc.'in kayıtlı ticari markasıdır

Last Updated: Feb 1, 2011

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Filipino | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post