סכיזופרניה

סכיזופרניה היא אבחנה פסיכיאטרית המתאר הפרעה נפשית המאופיינת על ידי הפרעות בתפיסה או ביטוי של המציאות. עיוותים בתפיסה עלול להשפיע על כל חמשת החושים, כולל ראייה, שמיעה, טעם, ריח ומגע, אבל לרוב להתבטא הזיות שמיעה, מהזיות פרנואידיות או מוזרות, או דיבור לא מאורגן חשיבה עם תפקוד חברתי או תעסוקתי משמעותי. הופעת התסמינים מתרחשת בדרך כלל בגיל מבוגר צעיר, עם כ 0.4-0.6% של האוכלוסייה המושפעת. האבחון מבוסס על דיווח עצמי של המטופל חוויות התנהגות הנצפה. אין בדיקת מעבדה לסכיזופרניה הקיים.

מחקרים מראים כי גנטיקה, סביבה מוקדם, נוירוביולוגיה, תהליכים פסיכולוגיים וחברתיים הם גורמים תורמים חשובים: כמה תרופות מרשם פנאי להופיע כדי לגרום או להחמיר את הסימפטומים. מחקר פסיכיאטרי נוכחי מתמקדת בתפקיד לנוירוביולוגיה, אבל אין סיבה אורגנית אחת נמצאה. כתוצאה מן הצירופים האפשריים רבים של סימפטומים, יש ויכוח על השאלה אם האבחנה מהווה הפרעה בודדת או מספר תסמונות בדידים. מסיבה זו, כינה אויגן בלוילר את המחלה schizophrenias (בלשון רבים) כאשר הוא שטבע את השם. למרות צורתה, סכיזופרניה היא לא אותו דבר כמו הפרעת זהות דיסוציאטיבית, בעבר בשם הפרעת ריבוי אישיות או פיצול אישיות, שבה הוא כבר מבולבל בטעות.

פעילות דופאמין מוגברת במסלול mesolimbic של המוח נמצא באופן עקבי אצל אנשים סכיזופרני. עמוד התווך של הטיפול בתרופות אנטי פסיכוטיות, זה סוג של תרופה בעיקר יצירות של פעילות הדופאמין דיכוי. מינון של תרופות אנטי פסיכוטיות הן בדרך כלל נמוכות יותר מאשר בעשורים הראשונים של השימוש שלהם. פסיכותרפיה, שיקום תעסוקתי וחברתי חשובים אף הם. במקרים חמורים יותר - שבו יש סיכון עצמי ואחרים - אשפוז רצוניות עשוי להיות נחוץ, אם כי נשאר בבית החולים הם תכופים פחות לתקופות קצרות יותר ממה שהם היו פעמים קודמות.

ההפרעה הוא חשב בעיקר להשפיע על קוגניציה, אך היא גם תורמת בדרך כלל בעיות כרוניות עם התנהגות ורגש. אנשים עם סכיזופרניה יש סבירות נוספות (נלוות) מצבים, כולל דיכאון והפרעות חרדה; התרחשות החיים של שימוש בסמים הוא סביב 40%. בעיות חברתיות, כגון העוני לטווח ארוך אבטלה, חוסר בית, הם נפוצים. יתר על כן, תוחלת החיים הממוצעת של אנשים עם ההפרעה הוא 10 עד 12 שנים פחות מאלו בלי, עקב בעיות בריאות גופנית מוגברת ושיעור התאבדות גבוה יותר.

Reeve
סנט אליזבת החולים. קיר של חדר Retreat וורד 1. רפרודוקציות שנעשו על ידי המטופל, מקרה מופרע של דמנציה precox [praecox?]; סיכה או ציפורן משמש לגרד צבע מהקיר, המעיל העליון של צבע צהבהב צבע, על גבי מעיל לבנים אדומות של צבע. תמונות מסמלים אירועים בחיי העבר של המטופל לייצג מדינה מתונה של רגרסיה נפשית. ללא תאריך, אך סביר להניח בתחילת המאה ה -20.

סכיזופרניה מתרחשת באותה מידה זכרים ונקבות, אם כי בדרך כלל מופיעה מוקדם יותר אצל גברים - ימי השיא של התפרצות נמצאים 20-28 שנה לגברים ו 26-32 שנים לנקבות. התחלה בגיל הילדות הוא נדיר מאוד, כמו התפרצות בגיל העמידה או בת. השכיחות של סכיזופרניה חיים - חלקם של אנשים צפויים לחוות את המחלה בזמן כלשהו בחייהם - ניתנת בדרך כלל על 1%. עם זאת, סקירה 2002 שיטתית של מחקרים רבים מצאו שכיחות חייו של 0.55%. למרות החוכמה קיבל כי סכיזופרניה מתרחשת בשיעורים דומים ברחבי העולם, השכיחות שלה נע ברחבי העולם, בתוך מדינות, ברמה המקומית ואת השכונה. אחד הממצאים יציב במיוחד לשכפול כבר את הקשר בין החיים בסביבה עירונית אבחון סכיזופרניה, אפילו אחרי גורמים כגון שימוש בסמים, קבוצה אתנית לבין גודל של קבוצה חברתית להיות נשלט על. סכיזופרניה ידוע להיות הגורם העיקרי של נכות. במחקר 1999 של 14 מדינות, פסיכוזה פעילה דורגה התנאי השלישי ביותר לאחר השבתת quadriplegia ו דמנציה לקראת paraplegia ועיוורון.

חשבונות של סכיזופרניה תסמונת דמוי נחשבים נדירים בתיעוד ההיסטורי לפני 1800, למרות דיווחים על התנהגות לא רציונלית, לא מובן, או בלתי מבוקרת היו נפוצים. יש כבר פרשנות הערות קצרות על מצרים העתיקה Ebers פפירוס עשויים לרמז סכיזופרניה, אבל ביקורות אחרות לא הראו כל קשר. סקירה של הספרות היוונית והרומית העתיקה ציינו כי למרות פסיכוזה תוארה, לא היה שום חשבון של מצב בקריטריונים לטיפול בסכיזופרניה. אמונות והתנהגויות פסיכוטיות ביזארי דומה חלק מהתסמינים של סכיזופרניה דווחו בספרות הרפואית והפסיכולוגית הערבית בימי הביניים. בשנת Canon לרפואה, למשל, תיאר אבן סינא מצב הדומה במקצת את התסמינים של סכיזופרניה הוא קרא Junun Mufrit (טירוף חמור), שבו הוא נבדל מצורות אחרות של טירוף (Junun) כגון כלבת מאניה, דיכאון ופסיכוזה מאנית. עם זאת, סכיזופרניה אין מצב דומה דווחה ניתוח קיסרי Şerafeddin של Sabuncuoğlu, ספר לימוד מרכזי הרפואה האסלאמית של המאה ה -15. לאור עדויות היסטוריות סכיזופרניה מוגבל, (נפוץ כמו שהוא היום) עשוי להיות תופעה מודרנית, או לחילופין זה יכול להיות מוסתר בכתבים היסטוריים על ידי מושגים הקשורים כגון מלנכוליה או מאניה.

דו"ח מקרה מפורט לגבי 1797 ג'יימס טילי מתיוז, חשבונות על ידי פיליפ Pinel שפורסם ב 1809, נחשבים לעתים קרובות במקרים של סכיזופרניה הראשונים בספרות הרפואית פסיכיאטרית. סכיזופרניה תוארה לראשונה תסמונת ברורה להשפיע על בני נוער ומבוגרים צעירים על ידי בנדיקט מורל בשנת 1853, כינה démence précoce (פשוטו כמשמעו "דמנציה מוקדמת"). דמנציה טווח praecox שימש בשנת 1891 על ידי ארנולד בחר כדי בדו"ח במקרה של הפרעה פסיכוטית. בשנת 1893 אמיל קרפלין הציג הבחנה חדשה רחב בסיווג של הפרעות נפשיות בין praecox דמנציה הפרעת מצב רוח (מאניה דיפרסיה כינה כולל הן חד קוטבי דו קוטבית דיכאון). קרפלין האמין כי praecox דמנציה היה בעיקר מחלה של המוח, ובעיקר צורה של דימנציה, להבחין בין צורות אחרות של דימנציה, כמו מחלת אלצהיימר, אשר מתרחשות בדרך כלל בשלב מאוחר יותר בחיים. הסיווג של קרפלין לאט זכתה בהכרה. היו התנגדויות לשימוש "דמנציה" המונח על אף מקרים של התאוששות, ויש הגנה של אבחנות אותו החליף כגון אי שפיות המתבגר.

סכיזופרניה המילה - המתרגמת בערך כמו "פיצול של הנפש" מגיע משורשי היוונית schizein (σχίζειν, "לפצל") לבין סרעפת, סרעפת-(φρήν, φρεν-, "המוח") - הוטבע על ידי אויגן בלוילר בשנת 1908 ונועד לתאר את הפרידה של הפונקציה בין אישיות, חשיבה, זיכרון, תפיסה. בלוילר תיאר את התסמינים העיקריים כמו 4 של: שטוח להשפיע, אוטיזם, לקויי האגודה של רעיונות אמביוולנטיות. בלוילר הבינו כי המחלה לא היה דמנציה כמו חלק מהמטופלים שלו השתפר ולא התדרדר והציע ומכאן המונח סכיזופרניה במקום.

סכיזופרניה המונח אינה מובנת כלל אומר כי אנשים מושפעים יש "פיצול אישיות". למרות כמה אנשים מאובחנים עם סכיזופרניה עשויים לשמוע קולות עלולים לחוות את הקולות כמו אישיות שונה, סכיזופרניה אינו כרוך אדם משתנה בין מספר אישים שונים. הבלבול נובע בין השאר בשל המשמעות של סכיזופרניה בטווח של בלוילר (פשוטו כמשמעו "מפוצל", או "נפש מרוסקת"). שימוש לרעה הראשון הידוע של המונח מתכוון "פיצול אישיות", היה מאמר מאת המשורר ט"ס אליוט ב -1933.

במחצית הראשונה של סכיזופרניה המאה העשרים נחשב פגם תורשתי, לבין הסובלים היו נתונים האאוגניקה במדינות רבות. מאות אלפי עוקרו, עם או בלי הסכמה - הרוב בגרמניה הנאצית, ארצות הברית, ומדינות סקנדינביה. יחד עם אנשים אחרים שכותרתו "כשיר נפשית", רבים מאובחנים עם סכיזופרניה נרצחו התוכנית הנאצית "T4 פעולה".

Last Updated: Sep 29, 2009

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post