Advertisement

Schizofrenia

Schizofrenia jest psychiatrycznym diagnozą który opisuje zaburzenia psychiczne charakteryzującego anormalność w wyrażeniu rzeczywistość lub postrzeganiu. Wykoślawienia w postrzeganiu mogą wpływać wszystkie pięć sensów wliczając widoku, przesłuchanie, smak, odór, dotyk i powszechnie oczywisty, jako auditory halucynacje, złudzenia, dezorganizujący główkowanie z lub mowa, paranoiczni lub dziwaczni, znaczącym socjalny lub okupacyjnym dysfunkcja i. Początek objawy typowo zdarza się w młodej dorosłości z w przybliżeniu 0.4-0.6% populacja wpływająca. Diagnoza opiera się na donoszących doświadczeniach pacjenta obserwującym zachowaniu i. Żadny laborancki test dla schizofreni obecnie istnieje.

Studia sugerują że genetyka, procesy, wcześni środowiska, neurobiology, psychologicznych i ogólnospołecznych, są znacząco przyczynkowymi czynnikami; niektóre lek na receptę i rekreacyjny pojawiać się powodować objawy lub pogarszać się. Aktualny psychiatryczny badanie na rola neurobiology skupia się, ale żadny organicznie przyczyna znajdował. Jako rezultat wiele ewentualnych kombinacj objawy, tam  jest debata o czy diagnoza reprezentuje pojedynczego nieład lub liczbę dyskretni syndromy. Dla ten powodu, Eugen Bleuler określał chorobę schizofrenie (plural) gdy ukuwał nazwę imię. Pomimo swój etymologii, schizofrenia no jest to samo jak dysocjacyjny tożsamość nieład, poprzednio znać jako wieloskładnikowej osobowości nieład lub rozłam osobowość, z którym erroneously wprawiać w zakłopotanie ono.

Narosła dopamine aktywność w mesolimbic drodze przemian mózg zgodnie znajduje w schizofrenicznych jednostkach. Oparcie traktowanie jest antipsychotic lekarstwem; ten typ lek pierwotnie pracuje tłumić dopamine aktywność. Dosages antipsychotics są ogólny niscy w wczesnych dekadach ich use niż. Psychotherapy i rehabilitacja, profesjonalna i ogólnospołeczna jesteśmy także znacząco. W poważnych skrzynkach - dokąd tam  jest ryzyko jaźń i inny - mimowolna hospitalizacja może być konieczna, chociaż szpitalni pobyty są less częstymi i dla krótkich okresów niż byli w poprzedzających czasach.

Nieład myśleć głownie wpływać poznawanie, ale ono także zazwyczaj przyczynia się chroniczni problemy z zachowaniem i emocją. Ludzie z schizofrenią są prawdopodobni mieć dodatkowych warunki wliczając ważnych depresji i niepokoju nieład; (comorbid) życia występowanie uzależnienie jest wokoło 40%. Ogólnospołeczni problemy tak jak długookresowy bezrobocie, ubóstwo i bezdomność, są pospolici. Furthermore przeciętne życie ekspektatywa ludzie z nieładem jest 10, 12 rok less niż tamto, opłatę i wysokiego samobójstwa tempo, narosli fizyczni problemy zdrowotni.

Przewleka
St. Elizabeth szpital. Ściana pokój w oddziału odwrotu 1. reprodukcjach robić pacjentem, wzburzona skrzynka demenci precox [praecox?]; szpilka lub paznokieć używać drapać farbę od ściany, odgórny żakiet farba płowy kolor, superimposed na ceglanej czerwieni żakiet farba. Obrazki symbolizują wewnątrz i reprezentują łagodnego stan umysłowa regresja wydarzeń - pacjenta za życiem. Nieurozmaicony ale prawdopodobny początek 20 wieku wiek.

Schizofrenia zdarza się równo w samiec i kobietach, chociaż typowo pojawiać się wczesny w mężczyzna - szczytowi wieki początek są 20-28 rok dla samiec i 26-32 rok dla kobiet. Początek w dzieciństwie jest target318_0_ rzadki, jak jest początkiem w środku lub starości. Życia rozpowszechnianie schizofrenia powszechnie dać przy 1%. - proporcja jednostki oczekiwać doświadczać chorobę przy jakaś czasem w ich życiach - Jakkolwiek, 2002 systematycznego przegląd dużo studiuje zakłada życia rozpowszechnianie 0,55%. Swój rozpowszechnianie zmienia przez świat, wśród krajów i przy poziomem, miejscowego i neighbourhood pomimo otrzymywającej mądrości który zdarza się przy jednakowymi tempami na całym świecie schizofrenia. Jeden szczególnie replicable i niewywrotny znalezienie był skojarzeniem między utrzymaniem w miastowym środowisku i schizofreni diagnoza, nawet po czynniki tak jak use, grupa etnicza i rozmiar grupa społeczna leka, kontrolują dla. Schizofrenia zna być ważnym przyczyną kalectwo. W 1999 nauce 14 kraju, aktywna psychoza zaliczał się obezwładnia warunek po i naprzeciw quadriplegia i demenci paraplegii i ślepoty.

Konta a jak syndrom myśleć być rzadcy w zapis historyczny przed 1800s, chociaż raporty irracjonalistyczny, unintelligible lub niekontrolowany zachowanie, byli pospolici. Tam  był interpretacja że krótkie notatki w Antycznym egipcjanina Ebers papirusie mogą insynuować schizofrenię, ale inni przeglądy no sugerowali jakaś związku. Przegląd starożytny grek i rzymianin literatura wskazywał że chociaż psychoza opisywał, tam  był żadny konto warunek spotyka kryteria dla schizofreni. Dziwaczne psychotyczne wiary i zachowania jednakowi niektóre objawy schizofrenia donosili w Arabskiej medycznej i psychologicznej literaturze podczas wieków średnich. W Canon medycyna, na przykład, Avicenna opisywał warunek nieco przypomina objawy które dzwonił Junun Mufrit, który odróżniał od innych form obłąkanie tak jak mania, wścieklizny i maniakalna depressive psychoza. schizofrenia (surowy obłąkanie) (Junun) Jakkolwiek, żadny warunek przypomina schizofrenię donosił w Șerafeddin Sabuncuoğlu's Cesarskiej operaci, ważny Islamski medyczny podręcznik 15 wiek. Dawać limitowany dziejowy dowód, schizofrenia może być nowożytnym zjawiskiem lub mną, alternatywnie zaciemniający w dziejowych pisaniach powiązanymi pojęciami tak jak melancholia lub mania może. (równie przeważajaca gdy ono jest dzisiaj)

Szczegółowy skrzynka raport w 1797 dotyczy James Tilly Matthews i konta Phillipe Pinel publikujący w 1809, często dotyczymy jako wczesne skrzynki schizofrenia w medycznej i psychiatrycznej literaturze. Schizofrenia najpierw opisywał jako odrębnego syndromu rozrzewniający nastolatkowie i młodzi dorosli Bénédict Morel w 1853, określa démence précoce (dosłownie "wczesna demencja "). Termin demenci praecox używał w 1891 Arnold wyborem skrzynka raport psychotyczny nieład wewnątrz. (maniakalna depresja i zawierać depresję jednobiegunową i dwubiegunową). Kraepelin wierzył i szczególnie forma demencja, odróżniająca od innych form które typowo zdarzają się opóźnionego w życiu. demencja, tak jak choroba alzhaimera, że demenci praecox był pierwotnie chorobą mózg, Kraepelin's gatunkowanie wolno zyskiwał akceptację. Tam  był sprzeciwy use termin i niektóre defence diagnozy "demencja" pomimo skrzynek wyzdrowienie, ono zamieniał tak jak dorastająca niepoczytalność.

Słowo schizofrenia - która tłumaczy z grubsza jak i przychodzi od "rozszczepiać umysł" Greckiego korzenia schizein i phrēn, phren- (σχίζειν "rozłam",) (φρήν, φρεν-, "umysł") - ukuwał nazwę Eugen Bleuler w 1908 i zamierzał opisywać rozdzielenie funkcja między osobowością, główkowaniem, pamięcią i postrzeganiem. Bleuler opisywał głównych objawy jako 4 A: spłaszczony afekt, autyzm, nadwyrężony skojarzenie pomysły i ambiwalencja. Bleuler uświadamiał sobie że choroba marniejąca i hence proponuje termin schizofrenia zamiast no był demenci jak niektóre jego pacjenci ulepszający raczej niż.

Termin schizofrenia powszechnie źle zrozumieć znaczyć że afektowani persons "rozszczepiającą osobowość". Chociaż niektóre ludzie diagnozujący z schizofrenią mogą słuchać głosy i mogą doświadczać głosy jako odrębne osobowości, schizofrenia no wymaga osoby odmieniania wśród odrębnych wieloskładnikowych osobowości. Zamieszanie powstaje w części należnej znaczenie Bleuler's terminu schizofrenia (dosłownie "rozszczepiający" lub "rozbijał umysł"). Najpierw znać niewłaściwe używanie termin znaczyć "rozszczepiającą osobowość" był w artykule poetą T.S. Eliot w 1933.

W pierwszej połowie xx wiek schizofreni rozważał być dziedzicznym defektem, i cierpiący byli podlegli eugenika w wiele krajach. Setki tysiące sterylizowali, z lub bez zgody większość w Nazistowski Niemcy Stany Zjednoczone i Skandynawscy kraje -. Wraz z innymi ludźmi "umysłowo niestosownymi" przylepiają etykietkę, dużo diagnozujący z schizofrenią mordowali w Nazistowskim "akci T4" programie.

W wczesne lata 70 diagnostyczni kryteria dla schizofreni byli tematem liczba kontrowersje które ostatecznie prowadzili operacyjni kryteria używać dzisiaj. Ja zostać jasnym po 1971 US-UK Diagnostycznej nauki że schizofrenia diagnozował daleko wielki zakres w Ameryka w Europa niż. To był częsciowo należny luźni diagnostyczni kryteria w USA, kontrastujący z Europa. używał DSM-II manuał David Rosenhan's 1972 nauka, publikująca w czasopismo nauce pod tytułem Na być zdrowa w niepoczytalnych miejscach, wnioskował że diagnoza schizofrenia w USA był często nierzetelna i podmiotowa. Te, wynikający w publikaci DSM-III w 1980. byli niektóre czynniki w prowadzić przegląd diagnoza schizofrenia nie tylko ale przegląd cały DSM manuał Od 1970s więcej niż 40 diagnostycznych kryteriów dla schizofreni proponowali i oceniali.

W sowieci - zjednoczenie diagnoza schizofrenia także używał dla politycznych purposes. Wybitny Radziecki psychiatra Andrei Snezhnevsky tworzył dodatkowego gatunkowanie sluggishly rozwijać się schizofrenię i promował. Ten diagnoza używał dyskredytować politycznych dysydentów i pośpiesznie więzić podczas gdy wydający z potencjalnie embarrassing próbą. Praktyka wystawiał człowiek z zachodu liczbą Radzieccy dysydenci, i w 1977 potępiał Radziecką praktykę przy szóstego Światowym kongresem psychiatria Światowy Psychiatryczny skojarzenie. Raczej niż broniący jego teorię który przeciwstawiać reżim powodował dysydentów utajona forma schizofrenia łamał wszystkie kontakt z zachodem w 1980 rezygnować jego honorowe pozycje za granicą, Snezhnevsky.

Ogólnospołeczny piętno utożsamiał jako ważna przeszkoda w wyzdrowieniu pacjenci z schizofrenią. W wielkiej, przedstawicielskiej próbce od 1999 nauki, 12,8% amerykanie wierzył że jednostki z schizofrenią byli "bardzo prawdopodobny" robić coś gwałtownemu przeciw inny, i 48,1% powiedzieli że byli "nieco prawdopodobni". Nad 74% powiedział że ludzie z schizofrenią byli "prawdziwy sprawnie" robić decyzjom dotyczy ich traktowanie lub "sprawnie wcale" lub, i 70,2% powiedzieli to samo pieniądze zarządzania decyzje. Postrzeganie jednostki z psychozą jako gwałtowny więcej niż podwaja w rozpowszechnianiu od 1950s, według jeden analizy.


Dalszy czytanie


Badający i Abstracted od informaci zakłada przy NIAMS, CDC, NIH, FDA, Wikipedia (Kreatywnie błonie atrybuci licencja)

Last Updated: Dec 1, 2014

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | Nederlands | Русский | Svenska | Polski
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post