Şizofreni

Şizofreni anormallikler algı veya ifadede gerçeği ile karakterize bir ruhsal bozukluk açıklayan psikiyatrik bir tanıdır. Distorsiyonları algı görme, işitme, tat, koku ve dokunma, ama çoğu da dahil olmak üzere tüm beş duyu etkileyebilir sık tezahür işitsel halüsinasyonlar, paranoyak ya da tuhaf delusions veya düzensiz konuşma ve önemli sosyal ya da mesleki disfonksiyon düşünme. Belirtilerin başlangıcı genellikle, etkilenen nüfusun yaklaşık % 0.4–0.6 ile genç yetişkinlikte de oluşur. Tanı hastanın tanıdıklar deneyimlerine dayanarak ve davranış görülmektedir. Şizofreni için herhangi bir laboratuvar testi şu anda bulunmaktadır.

Çalışmalar öneririz Bu genetik, erken çevre, Nörobiyoloji, psikolojik ve sosyal oluşum are önemli katkıda bulunan faktörler; bazı eğlence ve reçeteli ilaçlar görünür neden ya da belirtiler daha da kötüye. Geçerli Psikiyatrik Araştırma Nörobiyoloji rol üzerinde duruldu ama tek organik bir neden buldu. Belirtiler birçok olası kombinasyon sonucunda, orada olup Tanı tek bir bozukluk veya ayrık sendromlar sayıda temsil hakkında tartışma. Ne zaman o adı icat bu sebeple Eugen Bleuler hastalık schizophrenias (çoğul) olarak. Rağmen Etimoloji, şizofreni ile daha önce çoklu kişilik bozukluğu veya bölünmüş kişilik, hangi ile o yanlışlıkla şaşkın olarak bilinen, Dissosiyatif kimlik bozukluğu ile aynı değildir.

Beyin mesolimbic yoluna aktivitesinde artış dopamin şizofrenik bireylerin sürekli olarak bulunur. Antipsikotik ilaç tedavisi dayanak olduğunu; Bu tür ilaç öncelikle dopamin aktivitesi engelleniyor çalışır. Antipsikotikler dozlarda kullanımları erken yıllarda genellikle daha düşüktür. Psikoterapi ve mesleki ve Sosyal Rehabilitasyon da önemlidir. Daha ciddi durumlarda - orada kendini ve diğerleri - risk istemsiz yatış-ebilmek var olmak gerekli, hastane kalır daha seyrek olmakla birlikte ve kısa süreler için onlar önceki zamanlarda vardı.

Bozukluk esas olarak biliş etkiler sanılıyor, ama da genellikle davranış ve duygu kronik sorunları katkıda bulunur. Şizofreni insanlarla ek (Komorbid) koşulları, major depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi uzundur; madde bağımlılığı ömür boyu oluşumunu % 40 civarındadır. Uzun vadeli işsizlik, yoksulluk ve evsizlik, gibi sosyal sorunları ortaktır. Ayrıca, kişilik bozukluğu olan ortalama yaşam süresi 10-12 yıl bu olmadan, artan fiziksel sağlık sorunları ve daha yüksek bir intihar oranı nedeniyle daha az olduğunu.

Reeve
St. Elizabeth's Hospital. Ward çekilmek 1 oda duvar. Demans precox [praecox?]; rahatsız olgusu bir hasta tarafından yapılan reprodüksiyon PIN veya karalama boya duvar, üst kat boya devetüyü renkli, boya brick red bir kat bindirilen kullanılan tırnak. Resimler hastanın geçmiş yaşam olayları sembolize ve zihinsel gerileme hafif bir durumu temsil eder. Undated, ama büyük olasılıkla yüzyılın.

Şizofreni oluşur eşit olarak erkek ve kadın, her ne kadar genelde en yüksek yaş başlangıçlı olan 20–28 yıl boyunca erkek ve kadın 26–32 yıl önce erkeklerde - görünür. Başlangıçlı Orta veya yaşlılık gibi başlangıçlı çocukluk çağında çok nadir olduğunu. Şizofreni - her zaman hayatlarında hastalık yaşamaya kişilerin oranının beklenen - yaşam boyu yaygınlığı % 1 yaygın olarak verilir. Ancak, bir yaşam boyu yaygınlığı % 0,55 2002 sistematik bir inceleme birçok çalışmada bulundu. Dünya çapında benzer oranlarda şizofreni oluşan alınan bilgelik rağmen ülke içinde ve yerel ve mahalle düzeyinde dünya çapında yaygınlık değişir. Bir özellikle kararlı ve çoğaltılabilir bulma hatta uyuşturucu gibi faktörler kullandıktan sonra bir kentsel çevre ve şizofreni tanı, etnik ve sosyal grup boyutu yaşayan arasında dernek olmuştur kontrol için. Şizofreni sakatlık önemli bir nedeni olarak bilinir. 14 Ülkede 1999 çalışmada aktif psikoz, üçüncü en sakatlar koşul sonra quadriplegia ve demans ve parapleji ve körlük önünde aldı.

Bir şizofreni benzeri sendrom hesaplarını her ne kadar mantıksız, anlamsız ya da kontrolsüz davranış raporları ortak tarihi Rekor 1800s kala ender olduğu düşünülür. Kısa notlar Antik Mısır Ebers Papirüsü şizofreni ima, ancak diğer değerlendirme herhangi bir bağlantı tavsiye ettiler değil bir yorumu oldu. Antik Yunan ve Roma edebiyatı incelenmesi, psikoz tanımlanmıştır, ancak orada hiçbir hesabı bir koşul şizofreni ölçütlerine belirtti. Tuhaf psikotik inançlarını ve davranışlarını bazı şizofreni belirtileri benzer Arabic tıbbi ve psikolojik literatürde Ortaçağ bildirildi. Canon of Medicine, örneğin, biraz o Junun Mufrit (şiddetli delilik), hangi o delilik (Junun) diğer formlardaki mania, kuduz ve manik depresif psikoz gibi seçkin denilen şizofreni belirtileri benzeyen bir koşul Avicenna nitelendirdi. Ancak, şizofreni benzeyen herhangi bir koşul Sabuncuoğlu Sabuncuoğlu'nın İmparatorluk cerrahi, büyük bir İslam tıbbi textbook of the 15th century bildirildi. Sınırlı tarihsel kanıtları göz önüne alındığında, şizofreni (olarak bugün olduğu gibi yaygın) modern bir olgu olabilir veya alternatif olarak o historical yazılarında melankoli ya da mani gibi ilgili kavramları tarafından kapatmamasını.

1797 İle ilgili detaylı bir olgu sunumu James Tilly Matthews ve hesaplarına göre Phillipe Pinel 1809 yayımlanan sık olarak kabul edilir şizofreni tıbbi ve psikiyatrik literatürde en erken vakaların. Şizofreni ilk gençler ve genç yetişkinler etkileyen farklı bir sendrom Bénédict Morel tarafından 1853'te açıklanan, démence précoce (kelimenin tam anlamıyla ' erken demans') olarak adlandırdığı. Dönem demans praecox 1891 yılında Arnold Pick için bir olgu bir psikotik bozukluk kullanılmıştır. 1893 Yılında Emil Kraepelin (manik depresyon olarak adlandırdığı ve Derivasyon ve bipolar depresyon dahil) duygudurum bozukluğu arasındaki demans praecox ruhsal bozuklukların sınıflandırılması geniş bir yeni farkın tanıttı. Kraepelin, o demans praecox öncelikle beyin ve genellikle daha sonra hayatında gerçekleşen diğer demans, Alzheimer hastalığı gibi formlardan seçkin demans, özellikle bir formu bir hastalık olduğuna inanıyordu. Kraepelin'ın sınıflandırma yavaş yavaş kabul kazandı. Kullanımı itirazları "demans" rağmen durumlarda kurtarma ve Ergen delilik gibi yerini tanılar bazı savunma süresi vardı.

Kabaca "zihin bölme olarak" çevirir ve Yunan kökleri schizein (σχίζειν,-e doğru "yarmak) ve frēn gelir, sözcük şizofreni - phren-(φρήν φρεν,"US") - Eugen Bleuler tarafından 1908'de icat ve işlev kişiliği, bellek, düşünme ve algılama arasındaki ayrımı tanımlamak için tasarlanmıştı. Bleuler açıklanan ana belirtileri olarak 4 a: düzleştirilmiş etkiler, otizm, engelliler Derneği fikirlerin ve bilincindeydiler. Bleuler olarak geliştirilmiş hastalarının bir kısmı yerine kötüleşti ve dolayısıyla terim şizofreni yerine önerilen hastalık bir demans değil fark etti.

Terim şizofreni sık etkilenen kişiler "bölünmüş kişilik" var demek yanlış anlamak. Her ne kadar bazı insanlar ile Şizofreni tanısı sesleri duyabilir ve farklı kişilikler olarak sesleri karşılaşabilirsiniz, şizofreni ayrı birden çok kişilikleri arasında değişen bir kişi kapsamamaktadır. Karışıklık kısmen (kelimenin tam anlamıyla "Böl" veya "zihin paramparça") Bleuler'ın terim şizofreni anlamı nedeniyle ortaya çıkar. "Bölünmüş kişilik" demek için terim ilk bilinen kötüye şair t. s. Eliot makalesi 1933 yılında oldu.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında şizofreni kalitsal bir kusur olarak kabul edildi ve birçok ülkede öjenik tabi olanlar vardı. Yüzbinlerce sterilize, ile veya olmadan - Nazi Almanyası, Amerika Birleşik Devletleri ve İskandinav ülkelerinin çoğunda. "Zihinsel elverişsiz" etiketli diğer insanlar ile birlikte birçok ile Şizofreni tanısı Nazi "Eylem T4" programında öldürüldü.

1970'Lerin başlarında şizofreni tanı ölçütlerini tartışmalar sonunda bugün kullanılan operasyonel ölçütü yol açan bir dizi konu oldu. Daha sonra 1971 U.S.-uk Diagnostic Amerika'da Avrupa'da çok büyük ölçüde Şizofreni tanısı kondu çalışma netleşti. Bu kısmen Avrupa ve onun ICD-9 ile zıt dsm-II manuel kullanılan, ABD, gevşek Tanı kriterleri nedeniyle oldu. David Rosenhan'ın 1972 çalışmada, günlükteki deli yerlerde, aklı başında olmak bilim başlığı altında Yayınlandı, ABD'de Şizofreni tanısı genellikle öznel ve güvenilmez olduğu sonucuna vardı. Bu bazı faktörlerin revizyon değil sadece şizofreni tanı, ama bütün dsm kılavuz revizyonu lider, dsm-III yayın 1980 yılında sonuçlanan vardı. 1970'Lerden beri şizofreni için 40'tan fazla Tanı kriterleri önerdiği ve değerlendirilir.

Sovyetler Birliği'nde şizofreni tanısında da siyasi amaçlarla kullanılmıştır. Andrei Snezhnevsky oluşturulan ve yetersizse, ek bir sub-classification terfi önemli Sovyet psikiyatrist şizofreni ilerliyor. Bu tanı güvenini sarsmak ve süratle siyasi muhalifleri ile potansiyel olarak utanç verici bir deneme dağıtım sırasında hapseden kullanıldı. Pratik Batılılar için Sovyet muhalif bir sayıyla çıkmıştır ve 1977 yılında dünya psikiyatri Birliği Sovyet pratik Altıncı Dünya Kongresi psikiyatri kınadı. Gizli form şizofreni denilemezdi rejim muhalifleri neden teorisini savunmak yerine, Snezhnevsky Batı ile tüm iletişim 1980 yılında yaptığı Fahri pozisyonları yurtdışında istifa kırdı.

Sosyal stigma, şizofreni ile kurtarma hastaların büyük bir engel olarak belirlenmiştir. Bir büyük, temsili örnek bir 1999 çalışmada, Amerikalıların % 12,8 bireyler ile şizofreni "çok büyük olasılıkla" şiddet içeren bir şey başkalarına karşı ve %48.1 bunu dedi "biraz büyük olasılıkla" olduğunu inanılan için. Üzerinde % 74 kişi ile şizofreni "çok güçlü" ya da "hiç mümkün değildir" olduğunu söyledi kararlar onların tedavi ve %70.2 ile ilgili para yönetim kararları aynı dedi. Bireyler ile psikoz olarak şiddet algısı daha fazla yaygınlık 1950'lerden beri bir meta-analiz göre katlandı.


Daha fazla bilgi için


Kaynaklı ve NIAMS, cdc, NIH, fda, Wikipedia (Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansı) Abstracted bilgilerden bulundu

Last Updated: Sep 29, 2009

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post