Advertisement
Advertisement

Źródła witaminy c

Najbogatszych źródła naturalne są owoce i warzywa, a tych, śliwki Kakadu i owoców camu camu zawierają najwyższe stężenie witaminy. Również występuje w niektórych kawałków mięsa, zwłaszcza wątroby. Witamina c jest najbardziej zdawany uzupełnienie żywieniowych i jest dostępny w różnych formach, w szczególności tabletki, mieszanki napojów, kryształy w kapsułach lub Naga kryształów.

Witamina c jest pochłaniana przez jelit za pomocą kanału zależne jonów sodu. Są przewożone przez jelito za pośrednictwem mechanizmów zarówno wrażliwa na glukozę i glukozy niewrażliwe. Obecność dużej ilości cukru w jelitach lub we krwi może spowalniać absorpcji.

Źródeł roślinnych

Podczas gdy rośliny są dobrym źródłem witamina C, kwoty w środkach spożywczych pochodzenia roślinnego zależy od: precyzyjne różnych zakładu, stanu gleby, klimat, w którym rosła, czas, ponieważ została pobrana, warunków przechowywania oraz metody ich przygotowania.

W poniższej tabeli są przybliżone i wskazuje względną liczebność w różnych roślin surowe źródła. Ponieważ niektóre rośliny zostały poddane analizie świeże natomiast pozostałe były suszone (w ten sposób artifactually rosnącym stężeniu poszczególnych składników takich jak witaminy C), dane podlegają potencjalnych trudności dla porównania i zmienności. Ilości podaje się w miligramach na 100 gramów owoców lub warzyw i zaokrąglone średnią z wielu źródeł autorytatywny:

Źródła roślinKwota
(mg / 100 g)
Kakadu śliwki3100
Camu Camu2800
Rose hip2000
Acerola1600
Seabuckthorn695
Jujube500
Indyjski agrest14 P
Baobab400
Czarna porzeczka200
Czerwony190
Pietruszka zwyczajna130
Guawa100
Kiwi90
Brokuł90
Loganberry80
Czerwona porzeczka80
Kapusta brukselska80
Kolcowój pospolity (Goji)73 †
Liczi70
Malina moroszka60
Bez koralowy60
Persimmon60

-Średnia 3 źródeł; suszone

Źródła roślinKwota
(mg / 100 g)
Papaja60
Truskawka60
Pomarańczowy50
Cytryna40
Melona, cantaloupe40
Kalafior40
Czosnek pospolity31
Grejpfrut30
Malina30
Tangerine30
Mandarynka30
Męczennica jadalna30
Szpinak30
Kapusta głowiasta surowego zielony30
Limona30
Mango28
Jeżyna21
Ziemniaka20
Melona, Spadź20
Żurawina13
Pomidor10
Jagoda10
Ananas10
Asymina10
Źródła roślinKwota
(mg / 100 g)
Gronowego10
Morela10
Śliwa domowa10
Arbuz10
Banan9
Marchew9
Awokado8
Crabapple8
Persimmon - świeże7
Wiśnia7
Brzoskwinia7
Apple6
Szparagi6
Burak ćwikłowy5
Chokecherry5
Gruszki4
Sałata siewna4
Ogórek3
Bakłażan2
Rodzynki2
Rys.2
Borówka czarna1
Kiwano0,5
Medlar0,3

Zwierząt źródeł

Zdecydowaną większość gatunków zwierząt i roślin syntezowania własne witamina C, dzięki czemu niektóre, ale nie wszystkie, produktów zwierzęcych, źródeł żywieniowych witaminy C.

Witamina c jest najbardziej obecnych w wątrobie i najmniej obecnych w mięśniu. Ponieważ mięśni stanowi większość mięsa spożywanego w miejscowość i dieta ludzi, produktów zwierzęcych nie są wiarygodne źródło witamin. Witamina c jest obecny w mleku matki, a w niższe kwoty w surowego mleka, mleka pasteryzowanego zawierających tylko śladowe ilości. Wszelkie nadwyżki witamina c jest usuwane poprzez system moczu.

W poniższej tabeli przedstawiono względnej obfitości witamina c w różne środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego, w mg witaminy c na 100 gramów żywności:

Źródło zwierzątKwota
(mg / 100 g)
Cielę wątroby (surowe)36
Wątroby wołowiny (surowe)31
Ostrygi (surowe)30
Ikra dorsza (smażony)26
Wieprzowa wątroba (surowe)23
Mózg Lamb (gotowane)17
Kurczak wątroby (smażony)13
Źródło zwierzątKwota
(mg / 100 g)
Wątroby Lamb (smażony)12
Cielę nadnercza (surowe)11
Serce Lamb (pieczeń)11
Język Lamb (duszony)6
Mleka ludzkiego (świeże)4
Mleka koziego (świeżych)2
Krowy mleczne (świeże)2

Preparat spożywczy

Witamina c chemicznie rozkłada się na określonych warunkach, z których wiele może wystąpić podczas gotowania żywności. Witamina c stężenia w różne substancje spożywcze zmniejszyć czas proporcjonalnie do temperatury są przechowywane w i gotowania może zmniejszyć zawartość witaminy c warzyw o około 60% prawdopodobnie częściowo ze względu na zwiększoną enzymatyczną zniszczenia może być bardziej znaczące w sub-boiling temperatury. Razy dłużej gotowania dodania w tym celu, jak będzie miedzi żywności statków, które katalizowania reakcji rozkładu. Badania naukowe wykazały również, że cięte świeże owoce nie utracić znaczną składników odżywczych podczas przechowywania w lodówce przez kilka dni.

Suplementów witamina c

Witamina c jest najbardziej zdawany Suplement diety. Jest on dostępny w wielu formularzy w tym caplets, tabletki, kapsułki, napój wymieszać pakietów, w postaci multi-vitamin, w różnych form użytkowych przeciwutleniające i krystalicznym proszkiem. Tymczasowy wersjami są dostępne, jakie są zawierające bioflawonoidy takich jak kwercetyna, hesperydyna i Rutyna. Komputera typu Tablet i kapsułka zakres wielkości od 25 mg do 1500 mg. kryształy witamina C (jako kwas askorbinowy) są zwykle dostępne w butli zawierających 300 g do 1 kg proszku (łyżeczka witamina c kryształów wynosi 5000 mg).

Sztuczne tryby synteza

Witamina c jest produkowany z glukozy przez dwa główne trasy. Proces Reichstein, opracowany w latach trzydziestych XX wieku, używa pojedynczej pre-fermentation następuje wyłącznie chemicznego trasy. Nowoczesne dwuetapowy proces fermentacji, stworzona w Chinach w latach sześćdziesiątych XX wieku, używa dodatkowych fermentacji w celu zastąpienia części późniejszych etapach chemicznych. Oba te procesy dają około 60% witamina c z paszy glukozy.

Badania trwają na szkockiej instytut badawczy upraw w celu tworzenia szczepu drożdży, który można syntezowania witamina c na etapie fermentacji jednego z galaktozy, technologia oczekiwać znacznego zmniejszenia kosztów produkcji. 2008 Tylko zakład DSM w Szkocji pozostał działania poza konkurencja cenowa silne z Chin. Wzrost cen świata witaminy c wzrosła gwałtownie w 2008 r. częściowo z powodu ceny podstawowej żywności, ale również w oczekiwaniu na postoju dwóch roślin chińskich, usytuowane w Shijiazhuang niedaleko Pekin, jako część ogólnego zamknięcia zanieczyszczających przemysłu w Chinach w okresie Igrzyska Olimpijskie.

Suplement diety

Health Canada ocenić wpływ fortyfikacji żywności z abscorbate w wytycznych, dodawanie witamin i minerałów z żywnością, 2005. Health Canada skategoryzowane abscorbate jako "pokarmowych ryzyka kategorii A". Oznacza to, że jest albo składnika odżywczego jest zestawem górny limit dla pochłonięcia ale pozwala szeroki margines dawki, która ma niewielki margines bezpieczeństwa lecz bez poważnych niekorzystnych skutków krytycznych. Health Canada zalecane minimum 3 g lub 5% RDI w celu żywności do występowania z roszczeniem za źródło witaminy c i maksymalnie do fortyfikacji 12 mg (20% RDI) w celu zapewnienia twierdził "Doskonałe źródło".

Warto przeczytać


W tym artykule objęty jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike licencji. Wykorzystuje materiał z Wikipedii artykuł w "witaminy C" dostosować cały materiał używany z Wikipedii jest dostępny na warunkach Licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike. Wikipedia ® sam jest zarejestrowanym znakiem towarowym Wikimedia Foundation, Inc.

Last Updated: Feb 1, 2011

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Filipino | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post