Advertisement
Advertisement

Trans yağ Kimya

Kimyasal, '' trans yağ '' '' trans'' geometrik yapılandırması bir veya daha fazla çift Tahvil içeren bir lipit molekül ifade eder. Bir çift bağ iki olası yapılandırmalardan birini görülebilir; '' trans'' veya '' CIS''. '' Trans'' yapılandırması, karbon zinciri ters tarafı ise '' CIS'' yapılandırması, karbon zinciri bükülmüş bir molekül oluşturma çift bağ aynı taraftan genişleten bir Düzleştirici molekül oluşturma çift bağ uzanan.

Trans (Elaidic asit)CIS (oleik asit)Doymuş (Stearik Asit)
Elaidic asit ise anapara '' trans'' doymamış yağ asidi genellikle kısmen hidrojene bitkisel yağlar içinde bulundu.Oleik asit ise '' CIS'' doymamış yağ asidi, %55–80 zeytinyağı oluşmaktadır.Stearik Asit bulunan hayvansal yağlar doymuş yağ asidi ve tam hidrojenasyon amaçlanan ürünü. Hiçbir çift bağı olduğundan Stearik Asit ne '' CIS'' ne de '' trans'' ' dir.
Bu yağ asitleri geometrik İzomerler (yapısal aynı çift bağ düzenlemesi hariç) vardır.Bu yağ asidi yok çift bağ içerir ve önceki iki ile isomeric '' değil ''.

Yağ asitleri, '' doymuş '' veya '' doymamış' çift Tahvil yapısı içinde varlığını dayalı olarak belirlenir. Molekül hiçbir çift Tahvil içeriyorsa, doymuş söylenir; Aksi takdirde dereceye doymamış.

Yalnızca doymamış yağların '' trans yağlar '' olabilir. Doymuş yağ asitleri vardır asla '' trans yağlar '' çünkü hiçbir çift bağı var ve bu nedenle '' trans'' görüntüleyemez-yapılandırma. Ayrıca, çünkü bir üçlü bağ bir yapılandırma sadece varsayabiliriz lipitler içeren bir üçlü bağ (ancak hiçbir çift Tahvil) '' trans yağlar '' olamaz.

Karbon atomu oluşturan dört kovalent bağı ile hidrojen atomları bağı ile tek bir atom ise diğer Atomlar tetravalent. Doymuş yağ asitleri, onun iki komşu karbon atomu yanı sıra, iki hidrojen atomu için her karbon atomu bağlı. Böylece her karbon atomu dört Tahvil yer aldığı bir hidrojen atomu eksik olan karbon atomu tek Tahvil yerine çift Tahvil doymamış yağ asitleri bakımından birleştirilir.

Doymamış yağ asidi hidrojenasyon hidrojen atomu için çift karbon atomu (karbon atomu başına dört bağlarını korumak için) yeni hidrojen ortakları aldıkça tek olanlar olmaya Tahvil neden olan asit eklenmesi anlamına gelir. Tam hidrojenasyon hidrojen (diğer bir deyişle dönüşüm doymamış yağ asidi doymuş bir tek) en uzun süreyi içeren bir molekül sonuçlanır. Kısmi hidrojenasyon hidrojen atomları bazı boş pozisyonların yanı sıra çift Tahvil sayısına karşılık gelen bir azalma ile sonuçlanır. Ticari hidrojenasyon yağlar oda sıcaklığında katı fakat pişirme (veya tüketim) erir Uysal karışımı elde etmek için genelde kısmi.

En doğal olarak meydana gelen doymamış yağ asitleri bakımından, hidrojen atomları karbon zinciri çift bağları aynı tarafta vardır ('' CIS'' yapılandırması — "aynı tarafta" Latince anlamı). Ancak, kısmi hidrojenasyon çoğu kimyasal, böylece hidrojen atomları sonunda onları zincirinin farklı yüzüne büküm doymuş olmak değil çift bağları yeniden yapılandırır. Bu tür yapılandırmada, 'trans' "arasında" Latince anlamına gelir denir. Trans conformation düşük enerji formudur ve ne zaman tercih hidrojenasyon bir tarafı tepki olarak catalytically equilibriated.

Atomlar, aynı konumdaki bir çift bağ ile aynı sayıda içeren aynı molekül '' trans'' ya da '' CIS'' yağ asidi çift bağ conformation bağlı olabilir. Örneğin, oleik asit ve elaidic asit hem doymamış yağ asitleri ile kimyasal formülü c9h17c9h17o2vardır. Bu, özellikle insan vücudu sıcaklıklarda katı olduğu anlamına gelir.

Gıda üretiminde, amaç sadece hidrojen karbon için aynı oranları koruyarak çift Tahvil yapılandırmasını değiştirmemeniz etmektir. Bunun yerine, çift Tahvil sayısını azaltmak ve yağ asidi hidrojen miktarı artırmak için hedeftir. Bu yağ asidi tutarlılığını değişir ve daha az eğilimli (içinde saldırı serbest radikaller, çift Tahvil) Ekşime yapar. Trans yağ asitlerinin bu nedenle yan etkisini kısmi hidrojenasyon yapımıdır.

Katalitik kısmi hidrojenasyon mutlaka 'trans' üretir-yağlar, tepki mekanizması nedeniyle. İlk tepki adımda bir Hidrojen ile katalizör bağlı olmak başka coordinatively doymamış, karbon da eklenir. İkinci adım, doymuş yağ asit üreten kalan karbon, Hidrojen ektir. İlk adım hidrojen katalizör üzerinde readsorbed ve çift bağ kurdu tersinir, ki gibi. Eklenen tek bir Hidrojen ile orta hiçbir çift bağ içerir ve serbestçe döndürebilirsiniz. Böylece, çift bağ unuttun '' CIS'' ya da '' trans'' olan '' trans'' tercih, ne olursa olsun, olarak başlangıç malzemesi. Tam hidrojenasyon da herhangi bir üretilen '' trans'' yağlar doymuş yağ vermek hydrogenates.

Araştırmacılar ABD Tarım Bakanlığı hidrojenasyon trans yağ üretim yan etkisi elde edilebilir olup olmadığını araştırdık. Basınç altında yürütülen kimyasal reaksiyon değişik — 1400 kPa (200 PSI) basınç 2 litrelik gemi soya yağı için 140 ° c ve 170 ° c arasında Isıtma sırasında uygulanması Hidrojenasyon standart 140 kPa (20 PSI) süreci yaklaşık % 40 ürünü üreten trans yağ asidi ağırlık, yaklaşık %17 yüksek basınç yöntemiyle karşılaştırılması. Unhydrogenated sıvı soya yağı ile harmanlanmış, yüksek basınç üretilen petrol margarin 5-%6 trans yağ içeren işlenmiş. Etiketleme gereksinimleri (aşağıya bakınız) geçerli ABD tabanlı üretici, ürünün trans yağ ücretsiz iddia edebilirdi. Trans yağ seviyesinin de değişiklik sıcaklık ve süre hidrojenasyon sırasında değişmiş olabilir.

Trans yağ düzeyleri ölçülür. Ölçüm teknikleri, Kromatografi (tarafından gümüş İyon Kromatografi ince tabaka Kromatografi plakaları veya küçük yüksek performanslı sıvı Kromatografi sütunları silis jeli ile gümrüklü phenylsulfonic asit grupları için gümüş iyonları olan hidrojen atomları değiş tokuş) içerir. Gümüş rolü onun yetenek-e doğru formu kompleksleri ile doymamış bileşikler yatıyor. Gaz Kromatografi ve mid-infrared spektroskopi kullanımı diğer yöntemlerdir.

Daha fazla bilgi için


Bu makalede, Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansıaltında lisanslıdır. It uses material from Wikipedia makale "Vikipedi den kullanılan tüm materyal adapteTrans Yağ" Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansışartları altında kullanılabilir. Wikipedia ® Wikimedia Foundation, Inc.'in kayıtlı ticari markasıdır

Last Updated: Feb 1, 2011

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Filipino | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post