Advertisement

Tropikal hastalıklar nelerdir?

Tropikal hastalıklar yaygın olarak ya da tropikal ve subtropikal bölgelere özgü hastalıklar vardır. Hastalıklar nedeniyle kısmen hazırda zorlayarak böcek nüfusu denetleyen bir soğuk sezon geçtiği için ılıman iklimlerde, daha az yaygın. Sivrisinek ve sinekler gibi böcekler kadar en yaygın hastalık taşıyıcı ya da vektör. Bu böcekler, parazit, bakteri ya da insan ve hayvanlarda bulaşıcı bir virüs taşıyabilir. En sık hastalığı "lokma" Hebrew literature subkutan kan değişim yoluyla iletimi neden böcek tarafından iletilir. Aşılar burada listelenen hastalıklar için kullanılamaz.

Tropikal yağmur ormanları, Ormansızlaşma, yükselen Göçmenlik ve artan uluslararası hava seyahat ve diğer Turizm tropik bölgelerine insan araştırması gibi hastalıklar artan bir insidansı açmıştır.

Tropikal hastalık özel programı tropikal hastalıklar (tdr) eğitim ve araştırma

1975 Yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü, araştırma ve eğitim de tropikal hastalıklar (orantısız Afrika, Asya, Orta Amerika ve Güney Amerika bölgelerinde gelişmekte olan yoksul ve marjinal nüfusu etkileyen ihmal edilen bulaşıcı hastalıklar odaklanmaya tdr) için özel programı kurulmuş. Geçerli tdr hastalığı portföyü aşağıdaki girdileri içerir:

Chagas hastalığı (Ayrıca adlı Amerikan tripanozomiyasına) Güney Amerika'da özellikle Amerika Kıtası ' nda ortaya çıkan parazitik bir hastalıktır. Trypanosoma cruzi adlı flagellate bir protozoan kendi patojenik ajandır.

Afrika tripanozomiyasına ya da uyku hastalığı, trypansomes denilen protozoalar tarafından kaynaklanan bir paraziter hastalık olduğunu. Afrika tripanozomiyasına sorumlu iki Trypanosoma brucei gambiense ve Trypanosoma brucei rhodesiense oluştururlar.Bu parazitler tarafından tsetse sinek iletilir

Leishmaniasis cins Leishmania protozoan parazitler tarafından kaynaklanan ve belirli türlerin kum sinek ısırığı tarafından aktarılan.

Leprosy(ya da Hansen Hastaligi) Mycobacterium leprae tarafından kaynaklanan kronik bulaşıcı bir hastalık. Cüzzam, periferik sinirler öncelikle granülomatöz bir hastalik ve üst solunum yolu Mukoza olduğunu; Deri lezyonlari birincil dış belirti vardır. Sol tedavi edilmezse, cüzzam ilerici, cilt, sinirler, bacaklarda ve gözler için kalıcı hasara neden olabilir. Popüler anlayışı, aksine cüzzam vücut parçaları sadece düşmek neden olmaz ve illet in the Hebrew scriptures açıklanan ve daha önce İngilizce olarak cüzzam çevrilmiş tzaraath farklıdır.

Lenfatik Filaryaz , iplik gibi paraziter filarial solucan denilen Yuvarlak solucanlar, Bütün sivrisinekler tarafından iletilen neden asalak bir hastalıktır. Loa loa geyik fly tarafından aktarılan başka bir filarial parazit var. 120 milyon kişi dünya çapında bulaşmış. En şiddetli endemik bölgelerde yarım Nüfuslarına göre yapılır. En çok dikkat çeken semptomdur fil hastalığı: bir kalınlaşma deri ve alttaki dokulara.

Sıtma kan besleyiciler oldukları gibi dişi Anofel sivrisinekler tarafından iletilen bir Protozoan parazitler nedeniyle. Hastalık Plasmodium cins bir tür tarafından kaynaklanır. Sıtma 300-500 milyon insan her yıl 1 milyondan fazla öldürme bozar.

Onchocerciasis ya da nehir körlüğü dünyanın ikinci lider bulaşıcı körlük nedenidir. Onchocerca volvulus, paraziter solucan kaynaklanır. Bir kara sinek ısırığı iletilir. Solucanlar vücut boyunca yayılırlar ve ne zaman ölürler, yoğun kaşıntı ve doku, göz gibi yakın tahrip edebilir güçlü bir bağışıklık sistemi yanıt neden. Yaklaşık 18 milyon kişi şu anda bu parazit ile bulaşmış. Yaklaşık 300.000 imajı tarafından kör.

Şistozomiyaz olarak da bilinen schisto veya salyangoz ateş, bir paraziter hastalık çeşitli türler ile parazit taşıyabilir Tatlısu salyangoz alanlarda flatworm neden olur. En sık kullanılan iletim wading ya da göller, göletler ve diğer organların salyangoz ve parazit içeren su yüzme şeklidir. Dünya çapında 200 milyondan fazla insan tarafından Helicobater bulaşmış.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

tb/HIV coinfection

Tüberküloz(tb kısaltılır), akciğer veya diğer dokularda bir bakteriyel enfeksiyon üzerinde % 50 edilmezse yüksek ölüm oranı ile dünyada yaygın olan'dür. Bulaşıcı bir hastalıktır, aerosol öksürük balgam tarafından iletilen, hapşırmak, konuşmak, öpmek veya tükürmek. Dünya nüfusunun üçte tb bakterisi tarafından enfekte olmuştur.

Tropikal hastalık diğer ihmal edilen tropik hastalıklar

Ek ihmal edilen tropik hastalıklar şunlardır:

HastalığıSorumlu Agent
KancalıkurtANCYLOSTOMA duodenale ve Necator americanus
TrichuriasisTrichuris trichiura
TreponematosesTreponema pallidum pertenue, Treponema pallidum endemicum, Treponema pallidum carateum'un, Treponema pallidum pallidum
Buruli ÜlseriMycobacterium ulcerans
İnsan Afrikalı tripanozomiyasınaTrypanosoma brucei, Trypanosoma gambiense
DracunculiasisDRACUNCULUS medinensis
LeptospirosisLeptospira
StrongyloidiasisStrongyloides stercoralis
Gıda kaynaklı trematodiasesTrematoda
NeurocysticercosisTaenia solium
UyuzSarcoptes scabiei
Flavivirus enfeksiyonlarYellow fever virus, Batı Nil virüsü, dang virüs, Tick-borne ensefaliti virüsü

Bazı tropikal hastalıklar çok nadir olmakla birlikte, Ebola kanamalı ateşi, Lassa ateşi ve Marburg virüsü gibi ani salgın hastalıklar ortaya çıkabilir. Daha az bilinen veya nadir olan, ancak, yine de halk sağlığı için önemi var farklı tropikal hastalıklar yüzlerce vardır.

İklim tropik hastalıklar için tropikal hastalık ilişkisi

Tropik sözde "egzotik" hastalıkları uzun hem yolcuları, kaşifler, vb, hem de hekimler tarafından kaydetti. Tüm sırasında mevcut sıcak iklim yıl ve yağmurlar hacmin daha büyük doğrudan üreme sahaları, büyük numarası ve çeşitli doğal rezervuar ve insanlar için (Zoonoz), böcek olası vektörler hastalıkların en çok sayıda bulaşabilir hayvan hastalıklarının oluşumunu etkiler belirgin nedenlerinden biridir. Ayrıca yüksek temperatures çoğaltma patojenik ajanların hem içinde hem de dışında biyolojik organizmaların lehine mümkündür. Sosyo-ekonomik faktörler de operasyonu, dünyanın en yoksul ülkeleri içinde tropik çoğu olabilir. Tropikal ülkelerde onların sosyo-ekonomik durumu düzeldi Brezilya gibi ve hijyen yatırım, halk sağlığı ve savaş bulaşan hastalıkların ortadan kaldırılması için dramatik sonuçlar elde etmiş veya kendi ülkesinde birçok endemik tropikal hastalıklar azaltmak.

İklim değişikliği, küresel ısınmanın sera etkisi ve küresel sıcaklıklar, ortaya çıkan artış neden neden tropikal hastalıklar ve dağlık bölgelerde daha yüksek rakımda ve daha önce Güney Amerika Birleşik Devletleri gibi bağışladı Akdeniz alanı, vb yüksek enlemlerde yaymak için vektörel çizimler. Örneğin, Kosta Rika Monteverde cloud forest, küresel ısınma güzelleşmek ve böylece düşüş amfibi nüfus Monteverde Harlequin kurbağa zorla Chytridiomycosis, tropik bir hastalık etkin. Burada, küresel ısınma orografik bulut oluşumu uzunluklarının kaldırdı ve böylece optimum büyüme kolaylaştırmak üretilen Bulut örtüsü implicated patojen, b. dendrobatidis Hava.

Tropikal hastalık önleme ve tedavi tropikal hastalıklar

Tropikal hastalıklar kontrol stratejileri bazıları şunlardır:

  • Sulak alanlar, böcekler ve diğer nüfus azaltmak için boşaltma.
  • Böcek ve/veya böcek repelentler uygulaması) gibi stratejik yüzeyler için: Giyim, deri, binalar, böcek habitatları ve yatak ağları.
  • Belirli türler tropik sivrisinek beri gece iletim azaltmak için bir yatak (olarak da bilinen bir "yatak net") üzerinden bir cibinlik kullanımı çoğunlukla geceleri yem.
  • Su kuyuları, ve/veya su filtrasyon, su filtreleri ya da su arıtma ile içme suyu parazitler özgür üretmek için su tabletleri kullanın.
  • Kalkınma ve aşılar hastalık bağışıklığın tanıtmak için kullanımı.
  • Pharmacologic pre-exposure profilaksi (pozlama ortamı ve/veya vektör önce hastalığı önlemek için).
  • Pharmacologic post-exposure profilaksi (çevre ve/veya vektör güneşe maruz hastalığı önlemek için).
  • Pharmacologic tedavisi (enfeksiyon ya da istila sonra hastalığı tedavi etmek için).
  • Endemik bölgelerde ekonomik kalkınma ile yardımcı olmak. Örneğin daha etkin ve verimli tarım yatırımları etkinleştirmek için microloans sağlayarak. Bu sırayla daha karlı hale geçimlik tarım yardımcı olabilir ve bu kar hastalık önleme ve tedavi, yoksulluk oranı azaltma yararı ile yerel nüfus tarafından kullanılabilir.

Bu makalede, Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansıaltında lisanslıdır. It uses material from Wikipedia makale "Vikipedi den kullanılan tüm materyal adapteTropikal hastalık" Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansışartları altında kullanılabilir. Wikipedia ® Wikimedia Foundation, Inc.'in kayıtlı ticari markasıdır

Last Updated: Feb 1, 2011

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post