Advertisement

Glomerülonefrit nedir?

Glomerülonefrit, olarak da bilinen glomerular nefrit, kısaltılmış gn, glomeruli ya da küçük kan damarlarının böbrekler iltihabın karakterize böbrek bir hastalık. İzole hematüri ve/veya proteinüri (kan sorum protein idrarda); ile sunabilir ya da Nefrotik Sendromu, nephritic Sendromu, akut böbrek yetmezliği veya kronik böbrek yetmezliği. Onlar geniş proliferatif olmayan ya da proliferatif türleri gruplandırılmıştır birkaç farklı patolojik kalıpları içine kategorilere. gn alışkanlığının teşhis ve tedavi sonucu farklıdır çünkü farklı türleri önemlidir. Birincil nedenleri olanlar iken bazı enfeksiyonlar (bakteriyel, viral veya paraziter patojenler), uyuşturucu, sistemik hastalıklar (sle, Vaskülit) ya da şeker hastalığı ile ilişkili ikincil nedenleri olan böbrek için içsel vardır.

Glomerülonefrit ince membran Hastaligi

İnce membran, bir otozomal baskın kalıtsal hastalık ince glomerular Bodrum membranlar üzerinde elektron mikroskobu ile karakterize bir hastalıktır. Kalıcı mikroskopik haematuria neden olan iyi huylu bir durumdur.

Glomerülonefrit olmayan proliferatif

Bu yolunun glomeruli (hypercellularity eksikliği) hücrelerinde sayılar karakterize edilmiştir. Onlar genellikle Nefrotik Sendromda neden. Bu, aşağıdaki türleri içerir:

Çok az değişiklik gn

gn bu tür çocuklar, ancak erişkinlerde sadece % 20 Nefrotik Sendromda % 80'i neden olur. Adından da anlaşılacağı gibi orada hiçbir değişiklik görünür üzerinde basit ışık mikroskobu, ancak elektron mikroskobu füzyon podocytes (destekleyici hücrelerde, glomerulus). Immunohistochemistry boyama negatif olur. Tedavi oluşur destekleyici bakım için büyük sıvı birikimi (ödem =) hastaların vücut ve de hastalık süreci durdurmak için steroidler olarak (genellikle Prednisone 1 mg/kg). Çocukların % 90 üzerinde de steroidler temelde 3 ay sonra tedavi tedavi, yanıt. Erişkinlerin, daha düşük bir yanıt oranı (% 80) vardır. Steroidler ('steroid dayanıklı') yanıt hatası veya dönüş hastalığın steroid ('steroid bağlıdır') durdu sitotoksik tedavi (ciclosporin gibi) birçok yan etkileri ile ilişkili gerektirebilir.

Fokal gelen bir Segmental Glomerulosclerosis (fsgs)

fsgs, birincil veya ikincil Nefropati, Alport sendromu, eroin kötüye veya HIV cezir olarak olabilir. fsgs sunar olarak bozulmuş renal fonksiyon değişik derecelerde ile Nefrotik Sendrom (yükselen bir serum Kreatinin görülen hipertansiyon). Adından da anlaşılacağı gibi glomeruli böbrek içinde yalnızca belirli foci etkilenir ve bireysel glomerulus sadece bir parçası. Patolojik bir lezyon skleroz (fibrozis) glomerulus ve hyalinisation besleme arteriyoller, ancak hücreler (dolayısıyla sigara-proliferatif) sayısında bir artış içindedir. Hiyalin bir amorf malzeme, pembe, homojen, plazma proteinleri, artan mesangial Matriks ve kollajen bileşiminden çıkan ' dir. Antikorlar ve tamamlayıcı boyama esasen negatif olur. Steroidler çoğu kez denedim ama etkili olduğu gösterilmemiştir. fsgs insanların % 50, ilerleyici bozulma böbrek fonksiyonu, böbrek yetmezliği biten yaşamaya devam.

Zar glomerülonefrit

Zar glomerülonefrit (mgn), glomerülonefrit, yetişkinlerde oldukça yaygın bir tür sık karışık Nefrotik ve nephritic resim üretir. Genellikle İdiopatik ama ilaçlar dahil penisillamin ve bağ dokusu hastalıkları gibi Sistemik lupus eritematozus kanserler akciğer ve bağırsak, hepatit ve sıtma, gibi enfeksiyon ile iliskili olabilir. Beyin şant olan kişiler sık sık mgn üreten şant nefrit yakalanma riski vardır.

Mikroskobik, mgn kalınlaşmış glomerular Bodrum membran olmadan hypercellular glomerulus karakterizedir. İmmünfloresans IgG diffüz taneli alımını gösteriyor. Membran tamamen "spike ve kubbe" deseni oluşturan taneli mevduat çevreleyen.

Prognoz üçte bir kuralı aşağıdaki gibidir: üçte biri kalır mgn ile süresiz üçte biri havale ve son aşama böbrek yetmezliği üçte bir ilerleme. Glomerülonefrit ilerledikçe böbrek tübüllerin atrofi ve hyalinisation enfekte olma gibi. Böbrek çekmek gibi görünüyor. Kortikosteroidler ile tedavi girişimi durumunda hastalık ilerler.

Son derece nadir de olsa bazen aileler genellikle ama Dişiler aşağı geçti, çalıştırmak için hastalık bilinmektedir. Bu durum, ailesel zar glomerülonefrit similarliy denir. Yalnızca bulunmamış yaklaşık dokuz belgelenmiş durumda dünyada.

Glomerülonefrit proliferatif

Bu tip artan glomerulus (hypercellular) hücre sayısı yolunun karakterize edilmiştir. Genellikle nephritic sendrom olarak sunmak ve genellikle hafta yıl (türüne göre) son aşama böbrek yetmezliği (esrf) ilerleme.

IgA Nefropati (Berger'ın hastalığı)

IgA Nefropati glomerülonefrit erişkinlerde dünya çapında en yaygın türüdür. Genellikle makroskopik haematuria (gözle kanlı idrar) sunar. Bazen Nefrotik sendrom olarak sunar. Genellikle genç erkekler (24-48hrs) gün içinde bir üst solunum yolu veya gastrointestinal enfeksiyon sonra etkiler. Mikroskobik inceleme, biyopsi örneklerinin mesangial hücreler artan matris ('her şeyi birlikte tutan çimento') ile artan sayısını gösterir. IMMUNO-boyama pozitif matris içinde İmmünglobulin a mevduat için. Prognoz esrf % 20 ilerleme değişkendir. Steroidler ve immunosuppression etkili tedaviler bu hastalığı değildir; ace inhibitörleri dayanak tedavi edilir.

Henoch-Schönlein purpura

Henoch-Schönlein purpura (hsp) sebep olan bir küçük kap Vaskülit ve ilişkili glomerülonefrit IgA Nefropati Sistemik bir çeşididir.

Post-infectious

Post-infectious glomerülonefrit temelde sonra herhangi bir enfeksiyon oluşabilir, ancak klasik '' Streptococcus pyogenes'' ile enfeksiyon sonra oluşur. Genelde, 10–14 oluşur gün sonra deri ya da faringeal bu bakteri enfeksiyonu.

Hastalar, işaretler ve belirtiler glomerülonefrit ile mevcut. Tanı Bu bulgular son Streptokok Enfeksiyonu öyküsü olan bir birey olarak temel alınarak yapılır. Streptokok titers kan (antistreptolizin o titers) Tanı destekleyebilir.

Mesangial hücreler, as well as an istila-in nötrofil ve monosit ve diffüz endocapillary hypercellularity endotel çoğalması nedeniyle ışık mikroskobu gösterilmiştir. Bu crescentic glomerülonefrit bir Hilal oluşumu karakteristik üretir bu bazı durumlarda Bowman alan sıkıştırılır.

Hastalık genellikle komplikasyon regresses gibi biyopsi nadiren yapılır. Destekleyici tedavi ve hastalık genelde 2-4 hafta içinde giderir.

Schönlein/mesangiocapillary gn

Bu birincil ya da ikincil sle, viral Hepatitlerin, hypocomplementemia. Bir hücre ve matris içinde mesangium yayılması nedeniyle 'hypercellular ve hyperlobular' glomeruli görür. Nephritic, son aşamada böbrek yetmezliği kaçınılmaz ilerleme olabilir ama genellikle ile Nefrotik sendrom olarak sunar.

Hızla ilerleyen glomerülonefrit

pas boyama ve immünfloresans infective endocarditis indüklenen. (Sol) Boyama pas sirkumferansiyel ve hücresel Hilal oluşumu ile interstisyel nefrit gösterdi. İmmünfloresans (sağda), C3 mesangial alanında olumlu boyama gösterdi.

Hilal oluşumu ve tutam daralma gösteriliyor. Periyodik asit Gümüş methenamine leke.

Hızla ilerleyen glomerülonefrit Hafta içinde böbrek yetmezliğine hızlı ilerleme ile bir kötü Prognoz (crescentic gn) vardır. Steroid tedavisi bazen kullanılır. gn yukarıdaki türlerinden herhangi birini hızla ilerleyen olabilir. Ayrıca iki neden daha fazla olarak sadece rpgn.

  • Goodpasture'nın Sendromu, böbrek ve akciğer Bazal membran antijenlere karşı antikor sayede yönettiği bir otoimmün hastalığı biridir. Böbrek yetmezliği olarak hasta hemoptizi (öksürük kadar kan) var. Yüksek doz immunosuppression gerekli (intravenöz Methylprednisolone) ve siklofosfamid artı Plazmaferez olduğunu. Immunohistochemistry boyama doku örneklerinin doğrusal IgG mevduat gösterir.
  • Wegener Granülomatozu ve Poliarteritis gibi vasculitic bozuklukları ikinci nedenidir. Boyama üzerinde bağışıklık mevduat yetersiz olduğunu, ancak kan testleri için anca antikor pozitif.

Histopatoloji: Glomeruli büyük çoğunluğu "hilal" mevcut. Hilal oluşumunu glomerular membran bir sonucu olarak artmış geçirgenliği Bowman alanı fibrin pasaj tarafından başlatılmıştır. Fibrin Bowman kapsülü parietal hücrelerin çoğalması ve monosit bir akını uyarır. Hızlı büyüyen ve Hilal fibrozis kapiller döngüler sıkıştırır ve böbrek yetmezliği için hafta veya ay içinde yol açar Bowman alanı azaltır.


Bu makalede, Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansıaltında lisanslıdır. It uses material from Wikipedia makale "Vikipedi den kullanılan tüm materyal adapteglomerülonefrit" Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansışartları altında kullanılabilir. Wikipedia ® Wikimedia Foundation, Inc.'in kayıtlı ticari markasıdır

Last Updated: Feb 1, 2011

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Filipino | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post