Hepatit b nedir?

Hepatit b olan insanlar, dahil hominoidae, karaciğer bozar Hepatit B virüsü (hbv) neden olduğu bir hastalıktır ve hepatit denilen bir iltihabı neden olur. Başlangıçta "serum hepatit" bilinen, Asya ve Afrika bölgelerinde hastalık salgınları neden oldu ve Çin'de endemiktir. Yaklaşık üçte biri dünya nüfusunun, 2 milyardan fazla insan, Hepatit B virüsü ile enfekte. Hepatit b virüsü iletimi pozlama bulaşıcı kan veya vücut kan içeren sıvıları oluşur.

Schematic of hepatitis B virus
Hepatit b virüsünün şematik

2004 Yılı hbv enfekte bireylerin dünya çapında yaklaşık 350 milyon vardır. Ulusal ve bölgesel yaygınlığı, Kuzey Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri altında % %0,5 10 Asya yerinden arasında değişmektedir. Bulaşma yolları şunlardır dikey iletim (gibi Doğum yoluyla), erken yaşam yatay iletim (sokması, lezyonlar ve hijyenik alışkanlıkları) ve yetişkin yatay iletim (cinsel temas, intravenöz ilaç kullanımı).

İletim birincil yöntem kronik hbv enfeksiyonu belirli bir alandaki yaygınlığı yansıtır. Her ne kadar diğer faktörler de önemli olabilir kıta Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa gibi düşük yaygınlık alanlarında birincil yöntem enjeksiyon uyuşturucu ve korunmasız cinsel ilişki vardır.

Doğu Avrupa, Rusya, ve burada nüfusun %2–7 kronik bulaşmışsa, Japonya, ılımlı yaygınlık bölgelerde hastalık ağırlıklı olarak çocuklar arasında yayılır. Çin ve Güney Doğu Asya gibi yüksek yaygınlık bölgelerde iletim sırasında Doğum en yaygın olmasına rağmen yüksek endemicity Afrika gibi diğer alanlarda, iletim sırasında çocukluk önemli bir faktör. Yüksek endemicity alanlarda kronik hbv enfeksiyonu yaygınlığının en az % 8 ' dir.

Akut hastalık nedenleri karaciğer iltihabı, kusma, sarılık ve — nadiren — ölüm. Kronik hepatit b sonunda karaciğer siroz ve karaciğer kanseri neden — çok kötü yanıt-e doğru mevcut kemoterapi ile ölümcül bir hastalık. Aşı ile önlenebilir bir enfeksiyondur.

Hepatit b virüsü olduğu bir hepadnavirus —'' hepa'' '' hepatotrophic'' ve '' dna'' DNA virüs virüs parçacığı olduğundan, (virion) oluşan bir dış lipit zarf ve icosahedral nükleoproteinin çekirdekli protein oluşur. Nükleoproteinin viral dna ve Ters transkriptaz etkinliği olan bir DNA polimeraz alır. Dış zarfın yayılmacı bağlama ve girmesinden, duyarlı hücreler dahil katıştırılmış proteinler içerir. Biri en küçük zarflandığı virüstür 42 nm, ancak Pleomorfik formları virion büyüklüğündeki hayvan virüsleri var, bir çekirdek eksik ipliksi ve küresel organları. Bu parçacıklar, bulaşıcı değildir ve lipid ve yüzey antijeni (HBsAg) olarak adlandırılır ve fazla virüsün yaşam döngüsü sırasında üretilen virion yüzeyine parçasını oluşturan protein oluşur.

This transmission electron micrograph (TEM) revealed the presence of hepatitis B virions. The large round virions are known as Dane particles.
Bu iletim elektron micrograph (tem) Hepatit B virions varlığını ortaya çıkardı. Büyük yuvarlak virions Dane parçacıklar bilinir. Image kredi: cdc / Dr. Erskine Palmer

Hepatit b virüs neden bir salgın erken kayıt, 1885 yılında Lurman tarafından yapıldı. Çiçek bir salgının Bremen-1883 yılında oluştu ve 1,289 Tersane çalışanları ile diğer insanlardan lenf aşısı. Birkaç hafta sonra ve kadar sekiz ay sonra 191 vaccinated işçilerin sarılık ile hasta oldu ve serum hepatit acı olarak tanısı konuldu. Lenf farklı toplu işlemleri ile inoculated diğer çalışanlar sağlıklı kaldı. Lurman'ın kağıt, şimdi bir epidemiyolojik çalışma, klasik bir örnek olarak kabul kontamine lenf patlak kaynağı olduğunu kanıtladı. Daha sonra çok sayıda benzer salgınları, giriş, 1909, hipodermik iğne kullanılan ve daha da önemlisi yeniden, Frengi tedavisi için Salvarsan yönetmek için aşağıdaki bildirildi. Virüs ne zaman (daha sonra Hepatit B yüzey antijeni, ya da HBsAg) Avustralya antijeni Baruch Blumberg, Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH,), çalışma bulundu 1965 yılına kadar Avustralya Aborjin halkının kan keşfedilmiştir değil. d.s. Dane ve diğer virüs parçacığı, bir virüs MacCallum tarafından 1947 yılında yayınlanan araştırma beri şüpheli, ancak elektron mikroskobu ile 1970 yılında keşfetti. 1980'Lerin başlarında tarafından virüs genomu sıralı ve ilk aşıları test edildi.

Genom

hbv genomu dairesel dna yapılır ama tam çift iplikçikli dna çünkü olağan değildir. Bir tam uzunlukta strand ucunu viral DNA polimeraz bağlantılıdır. Genom 3020–3320 nukleotid uzun (için tam uzunlukta strand) ve 1700–2800 nukleotid uzun (için kısa uzunluğu-strand) ' dir. Negatif anlamda (kodlamayan), yayılmacı mRNA için tamamlayıcı. Viral dna, yakında sonra enfeksiyon hücrenin çekirdeğinde bulunur. Kısmen çift iplikçikli dna tam çift iplikçikli (+) bir tamamlanmasından tarafından işlenir bir protein molekülü (-) anlamlı iplikçik dan çıkarılması ve kısa rna dizisi (+)'dan anlamlı iplikçik ve anlamda strand. Sigara kodlama üsleri (-) anlamlı iplikçik biter kaldırılır ve uçları katıldı. c, x, p ve s. adlı genom tarafından kodlanan dört bilinen genleri vardır Çekirdekli protein c (HBcAg) Gen tarafından kodlanmıştır ve onun başlama kodonu içinden pre-core protein üretilir bir ters yönde çerçeve aug başlama kodonu ile önünde. HBeAg pre-core protein proteolitik işleme tarafından üretilir. DNA polimeraz, yüzey antijeni (HBsAg) için kodlar gene p. Gene s ise Gen tarafından kodlanır. HBsAg gen bir uzun açık okuma çerçevesi ancak üç gen üç bölüm, pre-S1, pre-S2 ve s. bölmek çerçeve "Başlat" (atg) kodon içerir Çoklu başlangıç kodon nedeniyle kahve rengi üç farklı boyutlarda denilen büyük, Orta ve küçük (pre-S1 + pre-S2 + s, pre-S2 + s veya s) üretilmektedir. İçin gen x tarafından kodlanmış proteinin işlevini tam anlaşılmış değil.

Çoğaltma

Hepatit b virüsü yaşam döngüsünün karmaşıktır. Hepatit b birkaç bilinen retroviral olmayan virüsleri ters transkripsiyon, çoğaltma işleminin bir parçası olarak kullanan biridir. Virüs, giriş hücresine hücre yüzeyinde bilinmeyen bir reseptör bağlama tarafından kazançları ve endositoz ile girer. Üzerinden bir ana enzim tarafından yapılan rna virüsü çarpar, yayılmacı Genomik dna hücre çekirdeği chaperones denilen ana proteinler tarafından aktarılacak sahiptir. Kısmen çift büklümlü viral dna sonra karaya ve dört yayılmacı mRNA transkripsiyonu için şablon görevi görür kovalent kapalı dairesel dna (cccDNA) haline dönüştürülmüştür tam çift yapılır. En büyük mRNA (viral genom uzun olduğu), genom yeni kopyalarını oluşturmak ve kullanılır capsid çekirdekli protein ve viral DNA polimeraz yapmak. Bu dört yayılmacı Tutanaklar ek işlem geçmesi ve hücreden yayımlanan veya çekirdek için döndü ve daha fazla kopya üretmek için re-cycled formu döl virions geçin. Uzun mRNA, sonra geri nerede Ters transkriptaz vaktinin dna virion p protein ölçekli harfleri sentezler sitoplazma taşınır.

Serotip

Virüs içine onun zarf proteinler üzerinde sunulan antijenik epitopes göre dört büyük serotip (adr, adw, ayr, ayw) ve sekiz genotip (a-h) genel nükleotit dizisi varyasyon genom sesuai ayrılmıştır. Genotip ayrı coğrafi dağılımı var ve evrim ve iletim virüs izleme kullanılır. Genotip arasındaki farklar, hastalığın şiddeti, kurs ve komplikasyonlar ve yanıt-e doğru tedavi ve aşılama olasılığını etkiler.

Daha fazla bilgi için


Bu makalede, Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansıaltında lisanslıdır. It uses material from Wikipedia makale "Vikipedi den kullanılan tüm materyal adapteHepatit B" Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansışartları altında kullanılabilir. Wikipedia ® Wikimedia Foundation, Inc.'in kayıtlı ticari markasıdır

Last Updated: Feb 1, 2011

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post