Co to jest zapalenie opon mózgowych?

Przez Dr Ananya Mandal, MD

Zapalenie opon mózgowych jest zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych, które są błony obejmujące mózg i rdzeń kręgowy.

Jakich opon mózgowych?

Opon mózgowo-rdzeniowych są 3 warstwy tkanki łącznej. Składają się one z pia mater (najbliżej narządów ośrodkowego układu nerwowego), pajęczynówki i opony twardej (najdalej od mózgu i rdzenia kręgowego).

One również zawierają naczynia krwionośne i zawierają płynu mózgowo-rdzeniowego. Są to struktury w zapalenie opon mózgowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które, jeśli poważne, może stać się zapalenie mózgu, zapalenie mózgu.

Co to jest zapalenie opon mózgowych?

Zapalenie opon mózgowych jest zakażenie opon. Zakażenia mogą być spowodowane przez bakterie lub wirusy, a to prowadzi do opon mózgowo-rdzeniowych, staje się stan zapalny (spuchnięty). Może to spowodować poważne uszkodzenia nerwów, mózgu i rdzenia kręgowego.

Objawy zapalenia opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych jest najczęściej objawia się:

 • silny ból głowy
 • wymioty
 • wysoka gorączka
 • sztywność karku
 • ból wrażliwość i oko na ekspozycji na światło
 • wysypka na skórze

Objawy mogą się różnić u małych dzieci i niemowląt.

Typy zapalenia opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych może być spowodowane przez bakterie i wirusy i oba typy mają pewne cechy charakterystyczne. Choroba meningokokowa jest najczęstszą przyczyną zakaźnych śmierci we wczesnym dzieciństwie.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych jest bardzo poważne i powinny być traktowane jako Ratownictwo medyczne. Nieleczona może to prowadzić do poważnego uszkodzenia mózgu i zakażenia krwi, powodując septicimeia. Najczęściej bakterie infekowania są bakterie Neisseria meningitidis.

W 2008 i 2009 w Anglii i Walii zobaczyłem 1,166 przypadków zapalenia opon mózgowych z powodu tej bakterii. Jednak z udanych szczepień przeciwko tej bakterii znany również jako bakterie meningokokowe liczbę przypadków zostały odrzucone. Jednak nie ma obecnie nie ma szczepionki do zapobiegania chorobom lub meningokokami grupy B, który jest najczęstszą przyczyną bakteryjne zapalenie opon mózgowych w Wielkiej Brytanii.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych jest najczęściej u dzieci poniżej 5 roku życia i jest często zagrażają życiu u niemowląt w wieku poniżej jednego. Jest także powszechne wśród młodzieży w wieku od 15 do 19 lat. Wszystkich przypadków około 15% to bakteryjne zapalenie opon mózgowych i może się objawiać w 25% z ryb łososiowatych. W 60% przypadków zarówno może wystąpić razem.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych

Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest częściej ale mniej poważne typu zapalenia opon mózgowych. Liczba przypadków są trudne do oszacowania, ponieważ objawy są podobne do ataku grypy. Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest najczęściej u dzieci i jest bardziej powszechne w miesiącach letnich.

Kto dostaje zapalenia opon mózgowych?

Zapalenie opon mózgowych może wpływać na ludzi wszystkich grup wiekowych. Narażone są jednak bardziej niemowląt i małych dzieci i osób starszych. Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest najczęstszą przyczyną tego stanu. Każdego roku około 2500 przypadków bakteryjne zapalenie opon mózgowych i prawie 5,000 zachorowań na wirusowe zapalenie opon mózgowych, występują w Wielkiej Brytanii.

Osoby najbardziej narażone na ryzyko zachorowania na zapalenie opon mózgowych obejmują:

 • tych, którzy mają CSF zastawki umieszczone w ich mózgu dla innej patologii
 • tych wad w twardej
 • Korzystanie z zabiegów kręgosłupa (np. kręgosłupa znieczulenie)
 • chorych na cukrzycę
 • te z bakteryjne zapalenie wsierdzia
 • Alkoholizm i wątroby marskość wątroby
 • nadużywanie narkotyków dożylnych
 • niewydolność nerek
 • talasemia
 • Mukowiscydoza
 • Niedoczynność przytarczyc
 • splenektomii
 • choroby komórki Sickle itp.

Skupienia (np. szkoły, opieka, rekrutów wojskowych i studentów) zwiększa ryzyko zapalenia opon mózgowych.

Rokowanie lub wynik

Wirusowe zapalenie opon mózgowych zazwyczaj dostaje lepsze w ciągu kilku tygodni, ale bakteryjne zapalenie opon mózgowych potrzebuje agresywnego leczenia.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych musi być leczone antybiotykami, przyjęcie do szpitala i nawet dopuszczenie do intensywnej opieki medycznej.

Choroba meningokokowa (połączenie zapalenie opon mózgowych i posocznicy) powoduje śmierć w jednej na 10 przypadków. Pomimo leczyć niektóre dzieci mogą udać się do rozwoju powikłań, takich jak utrata słuchu, po bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Zapobieganie jest kompletny szczepienia przeciwko infekcji.

Oceniony przez kwietnia Cashin – Garbutt, BA wyróżnieniem (Sir)

Źródeł

 1. http://www.medhelp.org/Medical-Information/show/4915/Meninges-of-the-Brain
 2. http://www.NHS.uk/Conditions/Meningitis/Pages/Introduction.aspx
 3. http://www.Patient.co.uk/Doctor/Meningitis.htm
 4. http://www.BBC.co.uk/Health/physical_health/Conditions/meningitis2.shtml
 5. http://www.NCBI.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001700/
 6. http://www.OHSU.edu/xD/Health/Services/doernbecher/Research-Education/Education/med-Education/upload/bacterial-Meningitis.pdf
 7. http://www.Choa.org/Menus/Documents/Wellness/teachingsheets/Meningitis.pdf

Literatura dodatkowa

Last Updated: Oct 14, 2012

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post