Advertisement
Advertisement

מה זה חניכיים?

חניכיים (''פרי''= סביב,''odont''שן =, - itis''''= דלקת) מתייחס למספר מחלות דלקתיות המשפיעים על periodontium - כלומר, ברקמות המקיפות ותמיכה השיניים. חניכיים כולל אובדן הדרגתי של העצם מכתשיים סביב השיניים, ואם אינו מטופל, עלול להוביל להתרופפות ועל אובדן הבאים של שיניים. חניכיים נגרמת על ידי מיקרואורגניזם כי לדבוק ולגדול על משטחים של השן, יחד עם תגובה חיסונית אגרסיבית מדי נגד מיקרואורגניזם אלה. אבחנה של חניכיים היא הוקמה על ידי בדיקת רקמות החניכיים הרכות סביב השיניים עם החללית ואת צילומי ידי ניתוח ויזואלי, כדי לקבוע את כמות איבוד העצם סביב השיניים. מומחים בטיפול חניכיים הם בפריודונטיקה; השדה שלהם נקרא "לפריודונטיה" ו "חניכיים".

חניכיים כרונית, הצורה הנפוצה ביותר של המחלה, מתקדמת יחסית לאט, ובדרך כלל מתברר קלינית בבגרות. חניכיים אגרסיבית היא צורה נדירה, אך כשמו, מתקדם יותר במהירות מתברר קליני בגיל ההתבגרות. למרות צורות שונות של חניכיים נגרמות על ידי כל מיקרואורגניזם וזיהומים פטרתי, מגוון גורמים משפיעים על חומרת המחלה. חשוב "גורמי הסיכון" כוללים עישון, סוכרת גרוע בשליטה, ולאחר בירושה (גנטית) רגישות.

חניכיים לאפידמיולוגיה

חניכיים נפוץ מאוד, והוא נחשב באופן נרחב ברחבי העולם המחלה השני בשכיחותו, לאחר עששת שיניים, בארצות הברית יש שכיחות של 30-50% מהאוכלוסייה, אבל רק כ 10% יש צורות חמורות.

מחקרים מצאו קשר בין מוצא אתני לבין מחלות חניכיים. בארצות הברית, אפריקאים אמריקאים יש שכיחות גבוהה יותר של מחלת חניכיים לעומת אנשים הלטינית, כמו גם שאינם היספנים אנשים ממוצא אירופי. באוכלוסייה הישראלית, אנשים של תימן, צפון אפריקה, אסיה, או ממוצא ים תיכוני יש שכיחות גבוהה יותר של מחלת חניכיים מאשר אנשים ממוצא אירופי. מטריקס ו - בקטריאלי בקו החניכיים, הנקרא פלאק דנטלי. תורמים אחרים הם תזונה לקויה ובעיות רפואיות הבסיסית כמו סוכרת. חדשות ה-FDA ניק בדיקות אצבע נמצאים בשימוש משרדי שיניים כדי לזהות חולים המסך גורם תורם אפשרי של מחלת חניכיים כגון סוכרת. בכמה אנשים, דלקת חניכיים מתקדמת כדי חניכיים - עם חורבן סיבים חניכיים, רקמות החניכיים נפרדות מן השן והעמיק מענית, קרא כיס חניכיים. מיקרואורגניזם Subgingival (אלו שקיימים מתחת לקו החניכיים) ליישב את כיסי חניכיים לבין לגרום לדלקת נוספת ברקמות החניכיים ואיבוד העצם פרוגרסיבי. דוגמאות של האטיולוגיה המשני יהיה הדברים האלה, מעצם הגדרתו, גורם להצטברות פלאק חידקי, כגון המסוכך על שיקום והקרבה השורש.

אם נותר ללא הפרעה, רובד חידקי מסתייד כדי ליצור חשבון, אשר נקרא בדרך כלל טרטר. האבנית מעל ומתחת לקו החניכיים יש להסיר לחלוטין על ידי השיננית או רופא השיניים לטיפול חניכיים ואת חניכיים. למרות הגורם העיקרי הן דלקת חניכיים חניכיים הוא רובד חידקי כי דבקה משטח השן, יש הרבה גורמים אחרים שינוי. גורם סיכון הוא חזק מאוד רגישות גנטית של אחד. תנאי מספר מחלות, כולל תסמונת דאון, סוכרת, ומחלות אחרות המשפיעות על התנגדות של אחד לזיהום גם להגביר את הרגישות חניכיים.

גורם נוסף שגורם חניכיים מחלה קשה ללמוד היא כי התגובה לארח אדם יכול להשפיע גם על ספיגת עצם מכתשיים. בתגובה מארח להעליב חיידקי-פטרתי נקבעת בעיקר על ידי הגנטיקה, אך פיתוח החיסון עשוי לשחק תפקיד כלשהו הרגישות.

חניכיים התסמינים

בשלבים המוקדמים, חניכיים יש סימפטומים מעטים מאוד אצל אנשים רבים המחלה התקדמה באופן משמעותי לפני שהם פונים לטיפול.

התסמינים עשויים לכלול את הפעולות הבאות:

 • אדמומיות או דימום של החניכיים בזמן צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטלי או נוגס מזון קשה (למשל תפוחים) (אם כי זו עלולה להתרחש גם דלקת חניכיים, שבו אין הפסד מצורף)
 • נפיחות חניכיים החוזר
 • באשת, או ריח רע מהפה, ואת טעם מתכתי מתמשך בפה
 • המיתון חניכיים, וכתוצאה מכך התארכות ניכרת של השיניים. (זה יכול להיגרם גם על ידי מסר כבדים או לצחצח בעזרת מברשת שיניים נוקשות.)
 • כיסים עמוקים בין השיניים והחניכיים (כיסים הם האתרים בהם את הקובץ המצורף נהרס בהדרגה על ידי קולגן, הורסים אנזימים, המכונה collagenases'''')
 • שיניים רופפות, בשלבים המאוחרים יותר (אם כי זה עשוי להתרחש מסיבות אחרות)

מטופלים צריכים להבין כי דלקת חניכיים והרס העצם הם בעיקר כאבים. לכן, אנשים עשויים בטעות להניח כי הדימום כאבים לאחר ניקוי השיניים הוא אפסי, אם כי זה עשוי להיות סימפטום של התקדמות חניכיים אצל המטופל זה.

מניעת חניכיים

דיילי אמצעים היגיינת הפה כדי למנוע מחלת חניכיים כוללים:

 • צחצוח כראוי על בסיס קבוע (לפחות פעמיים ביום), עם המטופל מנסה לכוון את מברשת זיפים מתחת לקו החניכיים, כדי לסייע לשבש את התפתחות חיידקים, פטרתי ועל היווצרות הפלאק subgingival.
 • שימוש בחוט דנטלי מדי יום באמצעות מברשות interdental (אם קיים רווח מספיק גדול בין השיניים), וכן ניקוי מאחורי השן האחרונה, טוחנת שלישית, בכל רבעון.
 • באמצעות הפה חיטוי. מי פה chlorhexidine מבוסס gluconate בשילוב עם היגיינת הפה זהיר עשוי לרפא דלקת חניכיים, למרות שהם לא יכולים להפוך כל אובדן מצורף עקב חניכיים.
 • בעזרת מברשת "רכים" השן כדי למנוע נזק אמייל השן והחניכיים רגישים.
 • באמצעות מגשי חניכיים לשמור על שיניים תרופות מרשם, במקור של המחלה. השימוש מגשי מאפשר התרופה להישאר במקום מספיק זמן כדי לחדור biofilms שבו בקטריה נמצאים.
 • שיניים רגיל לבדוק קופצים שיניים מקצועי ניקוי כנדרש. שיניים לבדוק קופצים לשמש כדי לפקח שיטות הפה של אדם היגיינה רמות מצורף סביב השיניים, לזהות את כל הסימנים המוקדמים של חניכיים, וכן לפקח על התגובה לטיפול.

שינניות בדרך כלל (או רופאי שיניים) להשתמש בכלים מיוחדים כדי לנקות (debride) השיניים ומתחת לקצוות החניכיים וכן לשבש כל לוחית הולך וגדל מתחת החניכיים. זהו הטיפול הסטנדרטי כדי למנוע כל התקדמות נוספת של חניכיים הוקמה. מחקרים מראים כי לאחר ניקוי כזה מקצועי (חניכיים הטריה), רובד חידקי נוטים לגדול חזרה לרמות שלפני ניקוי לאחר כ - 3-4 חודשים. לפיכך, באופן תיאורטי, ניקויים כל 3-4 חודשים אפשר לצפות גם למנוע את התפרצות ראשונית של חניכיים. עם זאת, ניתוח של מחקר שפורסם דיווח עדות מועטה או לתמוך או את המרווחים שבו זה אמור להתרחש.

במקום זאת, הוא הטיף כי המרווח בין השיניים קופצים הסימון צריך להיות נחוש במיוחד עבור כל מטופל בין כל 3 עד 24 חודשים.

עם זאת, התייצבות המשיכה של המדינה חניכיים של החולה תלויה במידה רבה, אם לא בעיקר, על היגיינת הפה של המטופל בבית כמו גם בדרכים. ללא היגיינת הפה היומי, מחלת חניכיים לא יהיה להתגבר, בייחוד אם לחולה יש היסטוריה של מחלת חניכיים נרחבת.

מחלת חניכיים ואובדן שיניים קשורים לסיכון מוגבר לסרטן.

גורם תורם עשוי להיות סלניום נמוכה בדיאטה:

"תוצאות המחקר הראו כי סלניום יש את הקשר החזק ביותר עם מחלת חניכיים, עם רמות נמוכות להגביר את הסיכון על ידי קיפול 13".

טיפול חניכיים

מתארת ​​את השיניים של רביע השמאלית התחתונה, מציגה הפסד כלליים עצם חמורה של 30-80%. הקו האדום מתאר את רמת העצם הקיימת, ואילו קו צהוב מתאר שם gingiva היה במקור (1-2 מ"מ מעל עצם), לפני המטופל לפתח מחלת חניכיים. החץ הוורוד, מצד ימין, מצביע על מעורבות מזלוג'''', או אובדן של עצם מספיק כדי לחשוף את מיקום בו שורשי הפרט של טוחנת להתחיל ענף מתא המטען שורש אחד, זה סימן מחלת חניכיים מתקדמת. החץ הכחול, באמצע, מראה עד איבוד מסת העצם 80% על השן # 21, קלינית, השן הזו הציג ניידות ברוטו. לבסוף, הסגלגל אפרסק, שמאלה, מדגיש את האופי התוקפני שבה בדרך כלל מחלת חניכיים משפיע החותכות mandibular. בגלל השורשים שלהם נמצאים בדרך כלל קרוב מאוד אחד את השני, עם העצם interproximal מינימלי, והן בשל מיקומם בפה, שם הצטברות רובד האבנית היא הגדולה ביותר בשל איגום של הרוק, anteriors mandibular סובלים יתר על המידה. פיצול הקו האדום מתאר משתנה צפיפות העצם שתורמים באזור מעורפל של גובה העצם מוחלטות.

אבן הפינה של הטיפול חניכיים מוצלח מתחיל עם הקמת היגיינת הפה מעולה. זה כולל צחצוח פעמיים ביום עם שימוש בחוט דנטלי מדי יום. כמו כן, שימוש במברשת interdental (שנקרא Proxi-מברשת) הוא מועיל אם הרווח בין השיניים מאפשר. אנשים עם בעיות מיומנות כגון דלקת פרקים עשוי למצוא היגיינת הפה להיות קשה, עשויים לדרוש טיפול מקצועי תכופים יותר ו / או שימוש במברשת שיניים מופעל. אנשים עם חניכיים חייבים להבין כי זוהי מחלה דלקתית כרונית לבין משטר חייו של היגיינה מעולה לטיפול תחזוקה מקצועי עם רופא שיניים / שיננית או רופא השיניים נדרש כדי לשמור על השיניים מושפע.

טיפול ראשוני: הסרת אבנית חידקי הפלאק וגם יש להקים בריאות חניכיים. הצעד הראשון בטיפול חניכיים כולל ניתוחי ניקוי מתחת החניכיים עם הליך המכונה דרוג ו הטריה. בעבר, הקצעה השורש שימש (הסרת שכבת cemental וכן תחשיב). הליך זה כרוך השימוש curettes המקצועית מכנית להסיר רובד האבנית מתחת החניכיים, והן עשויות לחייב ביקורי מרובים הרדמה מקומית כדי להשלים כראוי. בנוסף דרוג ראשוני הקצעה השורש, זה יכול להיות גם צורך להתאים את חסימה (ביס) כדי למנוע שימוש מופרז בכוח על השיניים עם תמיכה עצם מופחתת. גם זה עשוי להיות נחוץ כדי להשלים את כל צרכי שיניים אחרים כגון החלפת, שחזורים מחוספס פלאק retentive, סגירת הקשר פתוח בין השיניים, וכל דרישות אחרות שאובחנו על ההערכה הראשונית.

הערכה מחדש: מחקרים קליניים מרובים הראו כי ניתוחי דרוג הקצעה השורש הוא בדרך כלל מוצלח במעמקים כיס חניכיים לא יותר מ''4-5mm (ראה מאמריו של Stambaugh RV, Int J חניכיים דנט ומנוחה, 1981 או Waerhaug J, J Periodontol , 1978)''. זה הכרחי עבור רופא השיניים או השיננית לבצע הערכה מחדש 4-6 שבועות לאחר דרוג הראשוני הקצעה השורש, כדי לקבוע אם הטיפול היה מוצלח בהפחתת במעמקי הכיס ומניעת דלקת. זה נמצא כי במעמקי הכיס אשר נותרו לאחר טיפול ראשוני של יותר מ 5-6 מ"מ עם דימום על חיטוט המעידים על מחלה פעילה המשיך סביר מאוד להראות עוד איבוד מסת העצם לאורך זמן. זה נכון במיוחד באתרים שן טוחנת שם furcations (אזורים בין השורשים) נחשפו.

ניתוחי חניכיים: אם לא ניתוחי הטיפול נמצא כבר נכשל בניהול סימנים של פעילות המחלה, ניתוחי חניכיים עשוי להיות נחוץ כדי לעצור את איבוד העצם מתקדמת להתחדש העצם איבדה במידת האפשר. ישנן גישות כירורגיות רבות משמש לטיפול של חניכיים מתקדמת, כולל הטריה דש פתוח, ניתוח גרמית, וכן התחדשות רקמות מודרך השתלת עצם. מטרת הניתוח חניכיים היא גישה של הסרת אבנית מוחלטות וניהול כירורגית של אי סדירות גרמית אשר נבעה מתהליך המחלה כדי לצמצם כיסי ככל האפשר. מחקרים ארוכי טווח הראו כי במקרים טיפול כירורגי בינוני חניכיים מתקדמת לעתים קרובות יש פירוט נוסף פחות במשך הזמן, כאשר יחד עם משטר שלאחר הטיפול הרגיל תחזוקה מצליחים כמעט עצירת הפסד שן כמעט 85% מהחולים (Kaldahl WB, ... לטווח ארוך הערכה של טיפול חניכיים: II תחולת אתרים פירוק J Periodontol פבואר 1996, 67 (2) :103-8 ו הירשפלד L, וסרמן B. סקר ארוכות הטווח של איבוד שיניים ב 600 מטופלים חניכיים. חולים J Periodontol מאי 1978,.. 49 (5) :225-37.

תחזוקה: לאחר טיפול חניכיים מוצלחת הושלמה, עם או בלי ניתוח, הטיפול המתמשך של "תחזוקה חניכיים" נדרשת. זה כולל בדיקות רגילות ניקויים מפורט כל 3 חודשים כדי למנוע Repopulation של מיקרואורגניזם מחוללי חניכיים, כדי לעקוב מקרוב אחר השיניים מושפע כך טיפול מוקדם יכול להיות שניתנו אם המחלה חוזרת. בדרך כלל מחלת חניכיים קיים בשל שליטת שלט העניים, ולכן אם טכניקות צחצוח לא שונה, הישנות חניכיים סביר

חניכיים הפרוגנוזה

רופאי שיניים מטכנאי "למדוד" מחלת חניכיים באמצעות מכשיר שנקרא בדיקה חניכיים. זהו "מקל מדידה" רזה כי הוא מוצב בעדינות אל תוך החלל שבין החניכיים והשיניים, וחמק מתחת לקו החניכיים. אם החללית יכול להחליק יותר מ 3 מ"מ אורך מתחת לקו החניכיים, המטופל הוא אמר לי "כיס חניכיים" סביב השן. זה מטעה במקצת, כמו עומק כלשהו הוא בעצם כיס, אשר בתורו מוגדר על ידי העומק שלה, כלומר, כיס 2 מ"מ או 6 מ"מ בכיס. עם זאת, מקובל כי כיסי הם עצמית cleansable (בבית, על ידי המטופל, עם מברשת שיניים) אם הם 3 מ"מ או פחות לעומק. זה חשוב כי אם יש כיס שבו הוא עמוק יותר מאשר 3 מ"מ סביב השן, ב-Home טיפול לא יהיה מספיק כדי לטהר את הכיס, וטיפול מקצועי יש לחפש. כאשר בעומק הכיס להגיע 6 ו -7 מ"מ עומק, מכשירים ידניים cavitrons בשימוש על ידי אנשי מקצוע רפואת השיניים לא יכול להגיע עמוק מספיק לתוך הכיס כדי לנקות את רובד חידקי כי לגרום לדלקת חניכיים. במצב כזה העצם או החניכיים סביב השן כי יש לשנות באופן כירורגי או שזה תמיד יהיה דלקת אשר צפויה לגרום לאובדן העצם יותר סביב השן. דרך נוספת כדי לעצור את הדלקת יהיה על המטופל לקבל אנטיביוטיקה subgingival (כגון minocycline) או לעבור צורה כלשהי של ניתוח חניכיים לגשת במעמקי הכיסים ואולי אפילו לשנות את מעמקי בכיס כך שהם הופכים 3 מ"מ או פחות לעומק יכול שוב לנקות כראוי בבית על ידי המטופל שלו או עם מברשת השיניים שלה.

אם לחולה יש 7 מ"מ או יותר כיסים סביב השיניים שלהם, אז הם היו ככל הנראה את הסיכון לאובדן שיניים בסופו של דבר במשך השנים. אם זה המצב חניכיים לא מזוהה והמטופל נשאר מודע לאופי המתקדם של המחלה לאחר מכן, שנים מאוחר יותר, הם עשויים להיות מופתעים כי השיניים כמה יהיה בהדרגה רופף יכול ויהיה צורך לעקור, לעתים עקב זיהום חמור או אפילו כאבים.

על פי המחקר סרי לנקה כ"מקום תה, בהעדר כל פעילות היגיינת הפה, כ -10% יסבלו ממחלת חניכיים חמורה עם אובדן מהיר של הקובץ המצורף (> 2 מ"מ / שנה). 80% יסבלו הפסד מתון (1-2 מ"מ / שנה) ואת 10% הנותרים לא תסבול כל הפסד.

חניכיים טיפולים אלטרנטיביים

חניכיים יש קשר בלתי נמנע עם תחשיב subgingival (אבנית). השלב הראשון בכל הליך היא לחסל תחשיב מתחת לקו החניכיים, כפי שהוא בתים מיקרואורגניזם אנארובי הרסנית כי צורכים, עצם חניכיים cementum (רקמת חיבור) של מזון.

חלופה ביותר "ב-Home" מחלת חניכיים טיפולים לערב הזרקת פתרונות אנטי מיקרוביאליים, כגון מי חמצן, לתוך כיסי חניכיים באמצעות applicators רזה או irrigators הפה. תהליך זה משבש מושבות מיקרואורגניזם אנארובי והוא יעיל להפחתת זיהומים ודלקות כאשר בשימוש יומיומי. יש מספר כלשהו של שיקויים elixirs כי הם זמינים מסחרית אשר מקבילים ל מי חמצן; רק במחיר גבוה באופן משמעותי. טיפולים אלו, עם זאת, אין כתובת תצורות תחשיב, ולכן הם קצרי חיים, כמו מושבות מיקרואורגניזם אנארובי במהירות להתחדש בתוך ומסביב חצץ.

בתחום חדש של לימוד, מערכי תחשיב מופנים ברמה בסיסית יותר. בליבה של היווצרות של אבנית subgingival, גדל תצורות פלאק להרעיב את חברי הנמוך ביותר של הקהילה, אשר להסתיד לתוך פוספט מלחי סידן של הצורה באותו גודל של החיידקים המקורית אורגני. סידן פוספט מלחי (בניגוד סידן פוספט; המרכיב העיקרי שיניים) הם יוניים לדבוק משטחי השן באמצעות משיכה אלקטרוסטטית. קטן, חינם צף סידן פוספט חלקיקי מלח נמשכים באופן שווה על אותם אזורים, כמו גם מיקרואורגניזם מסויד נוספים, גדל תצורות תחשיב כמו מאורגנת, עדיין חזקה, "לבנה ו מרגמה" מטריצות. חללים מיקרוסקופיים מיקרואורגניזם תצורות תחשיב הבית החדש אנאירובי, וכך גם "שכבת החולות" העליון.

בגלל שורש פיתוח תחשיב subgingival היא המשיכה יוניים, זה היה שיערו כי המבוא של חלקיקים טעונים הפוך סביב תצורות רשאי Chelate סידן פוספט רכיבים מלח מן המטריצה, ובכך למעשה להקטין את הגודל של תצורות תחשיב subgingival.

כדי להשיג זאת, סוכן sequestering פתרון מורכב בחלקו של Tripolyphosphate נתרן (STPP) ו נתרן פלואוריד (תשלום -1) נבדק על מטופל עם תחשיב subgingival ממורקת חדשים בעומק של 6 מ"מ. החולה נשא את הפתרון באמצעות משטף הפה, פעם ביום, במשך שישים יום. התוצאות של בדיקה זו היו חיסול מוצלח של כל תצורות תחשיב למד. בדיקה זו נערכה באמצעות מצלמה אנדוסקופית subgingival (Perioscope) על ידי periodontist עצמאית.

ההבטחה של טיפול זה, החלופה החדשה היא לשמור על תחשיב subgingival במפרץ, בתיאום עם טיפולי חניכיים המסורתית. בדרך זו, חניכיים עשויה להיות נשלט על ידי המטופל, עם שיקום מלא של בריאות השיניים להיות מאמץ משותף בין המטופל לבין רופא השיניים.

חניכיים חניכיים בכלבים וחתולים

מחלת חניכיים היא המחלה השכיחה ביותר בקרב כלבים ישפיע יותר מאשר 8 מתוך 10 הכלבים שלוש שנים ומעלה. השכיחות של מחלת חניכיים בכלבים עולה עם הגיל, אלא גם יורדת עם הגדלת משקל הגוף, ולכן צעצוע breeds מיניאטורי מושפעים יותר קשות. המחלה עלולה להתפתח מערכתי כי החניכיים הם כלי הדם מאוד (יש אספקת דם טובה). דם תישא אלה מיקרואורגניזם אנארובי דרך זרם הדם שם הם מסוננים מכן החוצה על ידי הכליות והכבד. הוסר ברגע ידי הכבד או הכליות הם יהיו אז ליישב באיבר מסוים לפתח microabscesses. מיקרואורגניזם נסיעה דרך הדם עשויים לצרף גם את מסתמי הלב וכתוצאה מכך אנדוקרדיטיס וגטטיבי (מסתמי הלב נגועים). מחלות נוספות העלולות לנבוע חניכיים כולל דלקת סימפונות כרונית פיברוזיס ריאתי


מאמר זה הוא ברשיון במסגרת רשיון Creative Commons Attribution-ShareAlike . זה משתמש בתוכן מ ויקיפדיה המאמר על " חניכיים "כל החומר מותאם שימוש מוויקיפדיה זמין תחת התנאים של רישיון Creative Commons Attribution-ShareAlike . ויקיפדיה ® עצמו הינו סימן מסחרי רשום של קרן ויקימדיה, Inc

Last Updated: Feb 1, 2011

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post