Advertisement

Periodontitis nedir?

Periodontitis ('' peri'' '' odont, '' = = diş,-'' harika '' iltihabı =) çevreleyen ve dişleri destekleyen dokuların periodontium - yani etkileyen enflamatuar hastalıkların bir dizi gösterir. Periodontitis ilerici diş çevresindeki alveoler kemik kaybının içerir ve sol edilmezse diş gevşeme ve müteakip kaybına yol açabilir. Periodontitis uymaları ve diş'ın yüzeylerde aşırı agresif bir bağışıklık yanıtı bu mikroorganizma karşı birlikte büyümek mikroorganizma kaynaklanır. Periodontitis tanısı diş çevresindeki yumuşak sakız dokuların bir yoklama ve radiographs ile diş çevresindeki kemik kaybı miktarını belirlemek için görsel analiz tarafından inceleyerek kurulur. Uzmanlar periodontitis tedavisinde periodontists vardır; kendi alan "Peridontoloji" ve "periodontics" olarak bilinir.

Kronik Periodontitis, hastalığın en yaygın biçimi nispeten yavaş ilerler ve genellikle erişkin klinik olarak belirgin hale gelir. Agresif Periodontitis nadir bir formu, ama adından da anlaşılacağı gibi daha hızlı ilerler ve ergenlik klinik olarak belirgin hale gelir. Periodontitis farklı formlar tüm mikroorganizma ve mycotic enfeksiyonları neden, ancak çeşitli faktörler hastalığın şiddetini etkiler. Önemli yasaktır, kötü kontrollü diyabet ve devralınan (genetik) duyarlılık "risk faktörleri" içerir.

Periodontitis Epidemiyoloji

Periodontitis çok yaygındır ve yaygın bir yaygınlık nüfusunun % 30-50 sonra diş çürüğü ve ABD'nin Dünya çapında ikinci en yaygın hastalık vardır, ancak sadece yaklaşık % 10 ağır formları gibi kabul edilir.

Çalışmalar, etnik köken ve periodontal hastalıklar arasındaki ilişki bulundu. ABD'de, periodontal hastalık, büyük/küçük harfe İspanyol olmayan insanlar, Avrupa kökenli yanı sıra Latin bireylere göre daha yüksek bir yaygınlık Afrika-Amerikalı var. İsrail nüfus, bireylerin Yemenite, Kuzey Afrika, Asya ya da Mediterranean kökenli periodontal hastalık daha yüksek yaygınlık Avrupa kökenli bireylerin daha vardır. ve bakteriyel matris dişeti hattı denilen diş plak. Diğer katılımcılar, kötü beslenme ve diyabet gibi temel sağlık sorunları vardır. Yeni fda onaylı parmak nick testleri diş ofisleri belirlemek ve hastalar için katkıda bulunan nedenleri dişeti hastalığı diyabet gibi ekran kullanılmaktadır. Bazı insanlarda bir periodontal cep periodontitis - dişeti lifleri, diş ve derin sulkus ayrı sakız dokuların imha ile gingivitis ilerler çağırdı. Subgingival mikroorganizma (Bu sakız çizgi'nin altında bulunan) periodontal cepler sömürgeleştirme ve iltihap sakız dokulara ve ilerici kemik kaybı daha fazla neden. İkincil etiyoloji örnekleri, tanımı gereği yakınlık kök ve microbic plak birikimi, restorasyon çıkıntılar gibi neden bu şeyler olurdu.

Eğer rahatsız sol microbic plak yaygın şirret denilen formu Matematik için calcifies. Matematik dişeti çizgisinin üstünde ve altında diş hijenist veya diş hekimi tarafından gingivitis ve periodontitis tedavisinde tamamen kaldırılmalıdır. Gingivitis ve periodontitis birincil nedeni diş yüzeyine yapışır microbic plak olsa da, diğer değiştirme birçok faktör vardır. Çok güçlü bir risk faktörü, kişinin genetik duyarlılık olduğunu. Çeşitli koşullar ve hastalıklar, Down Sendromu, diyabet ve enfeksiyon bir direnç de etkileyen diğer hastalıklar gibi duyarlılık periodontitis artırın.

Periodontitis eğitim için zor bir hastalık yapan başka bir insan ana bilgisayar yanıt da alveoler kemik rezorpsiyonu etkileyebilir faktördür. Ana bilgisayar yanıt-e doğru bakteriyel mycotic hakaret çoğunlukla genetik tarafından belirlenir; Ancak bağışıklık geliştirme duyarlılık içinde bazı rol oynayabilir.

Periodontitis belirtileri

Erken safhalarında çok az belirtilerle periodontitis vardır ve onlar tedavisini önce birçok bireylerde önemli ölçüde hastalığı ilerlemiştir.

Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Kızarıklık ya da dişeti diş fırçalama, diş ipi kullanarak veya sabit gıda (örneğin elma) ısırma sırasında kanama (gingivitis bile, bu durum oluşabilir gerçi hiçbir eki kaybı olduğu)
 • Bu şişlik sakız yinelenen
 • Halitozis, ya da ağız kokusu ve ağızda kalıcı bir metalik tat
 • Dişeti durgunluk, görünen dişler uzatma içinde sonuçlanır. (Bu da ağır fırçalama teslim veya sert diş fırçası ile neden olabilir.)
 • Derin cepleri dişler ve gums (cepler nerede ek yavaş yavaş '' collagenases'' bilinen kolajen yok enzimler tarafından tahrip edilmiş sitelerdir) arasında
 • (Bu başka nedenlerle de oluşabilir gerçi) dişler, daha sonraki aşamalarda gevşek

Hastalar, dişeti iltihabı ve kemik imha büyük ölçüde ağrısız varmalıdır. Ancak bu ilerlemeye periodontitis hasta belirtisi olabilir sonra Diş Temizleme önemsiz, dolayısıyla, insanların yanlış ağrısız kanama varsayabiliriz.

Periodontitis önleme

Periodontal hastalık önlemek için günlük oral hijyen tedbirleri içerir:

 • Düzgün düzenli olarak (en az iki kez günlük), diş fırçası doğrudan çalışılıyor hasta ile fırçalama sakız mycotic bakteriyel büyüme ve subgingival plak oluşumunu engellemek amacıyla satır altında kıllar.
 • Her gün diş ipi ve (eğer yeterince geniş bir alan dişler arasında) interdental fırça kullanarak yanı her üç aylık dönemde geçen diş üçüncü molar temizlik.
 • Bir antiseptik gargara kullanıyor. Herhangi bir eki kaybı periodontitis nedeniyle ters kaydedemezsiniz, ancak dikkatli oral hijyen birlikte klorheksidin Glukonat dayalı gargara gingivitis, tedavi.
 • 'Yumuşak' diş fırçası, diş ve dişeti hassas hasarı önlemek için kullanıyor.
 • Periodontal tepsileri diş hekimi reçete ilaçlar hastalığın kaynağı korumak için kullanıyor. Tepsiler yerde yeterince biofilms nüfuz mikroorganizma bulunduğu kalmak ilaç kullanılmasına.
 • Düzenli diş check-up ve profesyonel Diş Temizleme gerektiği gibi. Diş check-up kişinin oral hijyen yöntemleri ve dişlerin etrafında ek düzeyleri izlemek, periodontitis herhangi bir erken belirtileri tanımak ve tedaviye yanıt izlemek için hizmet vermektedir.

Genellikle diş hygienists (ya da diş hekimi) özel aletleri temizlemek için kullanın (debride) diş gumline aşağıda ve gumline altında büyüyen herhangi bir plak bozabilir. Bu kurulan periodontitis herhangi bir daha fazla ilerlemesini engellemek için standart bir tedavi yöntemidir. Çalışmalar göstermektedir ki böyle bir profesyonel temizlik (periodontal yıkaması sonra), microbic plak eğilimi düzeyleri hakkında 3-4 ay sonra geri hatlardaki için büyümeye. Dolayısıyla teoride Temizleme 3-4 ayda da ilk periodontitis önlemek bekleniyor. Ancak, yayımlanan araştırma analizi çok az kanıt ya da bu ya da hangi yapılacağını aralıklarda destekleyecek bildirdi.

Bunun yerine, diş check-up arasındaki her 3-24 ay arasında her hasta için özel olarak belirlenmesi gerektiğini savundu.

Bununla birlikte, bir hastanın periodontal devletin sürekli sabitleme git yanı sıra hastanın oral hijyen evde büyük ölçüde değilse öncelikle, bağlıdır. Özellikle hasta kapsamlı periodontal hastalık geçmişi varsa günlük oral hijyen, periodontal hastalık, üstesinden olacak değil.

Periodontal hastalığı ve diş kaybı kanser riski ile ilişkili.

Diyet düşük selenyum katkıda bulunan bir neden olabilir:

"Sonuçları, selenyum, düşük düzeyde risk göre 13 Kat artan ile dişeti hastalığı, en güçlü Derneği olduğunu gösterdi."

Periodontitis tedavi

Upper left quadrant exhibiting Genelleştirilmiş şiddetli kemik kaybı % 30-80 dişlerini gösteriyor. Sarı çizgi jinjiva (1-2 mm kemik), önceden periodontal hastalık geliştirme hastaya özgün olduğu gösteriyor ise kırmızı çizgi varolan kemik seviyesi gösterilmektedir. Pembe ok, sağda, '' furcation katılımı '' ya da bir molar bireysel kökleri tek kök gövdesinden şube hangi başlar konumu ortaya çıkarmak için yeterli kemik kaybına işaret eder; Gelişmiş periodontal hastalık belirtisi budur. Mavi ok, Orta, kadar diş # %21 80 kemik kaybı ve klinik olarak, bu diş Brüt hareketlilik sergilenen gösterir. Son olarak, şeftali oval, agresif doğa ile hangi periodontal hastalık genellikle mandibular kesici dişler etkiler sol, olayları için. Kökleri genellikle çok birbirlerine yakın konumlara, en az interproximal kemik ve ağız, plaket ve matematik birikimi tükürük havuzu nedeniyle büyük olduğu konumlarında nedeniyle bulunmaktadır çünkü aşırı mandibular anteriors muzdarip. Kırmızı çizgi split belirsiz bir kesin kemik yükseklik bölgesine katkıda değişen yoğunlukları kemik gösteriyor.

Başarılı periodontal tedavinin temel taşı, mükemmel oral hijyen kurulması ile başlar. Bu iki günlük günlük diş ipi ile fırçalama içerir. Ayrıca bir interdental fırça (Proxi fırça denir) kullanımını dişleri arasına veriyorsa yararlıdır. Artrit gibi maharet sorunları olan kişilerin oral zor hijyen bulabilirsiniz ve daha sık profesyonel bakım ve/veya güçlendirilmiş diş fırçası kullanımı gerekebilir. Periodontitis kullanan kişiler, bu kronik bir enflamatuar hastalik ve bir ömür boyu rejimi mükemmel hijyen ve profesyonel bakım bakım bir diş hekimi/hijenist veya periodontist etkilenen dişleri korumak için gerekli gerçekleştirmek gerekir.

İlk tedavisi: Microbic plak ve matematik periodontal sağlık kurmak gereklidir. Periodontitis tedavisinde ilk adım, ameliyatsız gumline ölçekleme ve yıkanması adlı bir yordamla temizlik gerektirir. Geçmişte, kök Planya matematik yanı sıra cemental katmanı kullanılmış (kaldırma) oldu. Bu yordamı, mekanik plak ve matematik gumline aşağıdan kaldırmak için özel Curettes| kullanımını içerir ve birden fazla ziyaret ve yeterince tamamlamak için lokal anestezi gerekebilir. İlk ölçekleme ve kök Planya ek olarak, o da diş azaltılmış kemik desteği ile aşırı güç önlemek için oklüzyon (lokma) ayarlamasına olanak gerekli olabilir. Ayrıca öyle aynı derecede kaba, plak yeğlemek restorasyonlar, diş ve tüm diğer gereksinimler ilk değerlendirme tanısı arasındaki Kişiler'i açma kapatılması yerine diş ihtiyaçlarını tamamlamak gerekli olabilir.

Reevaluation: Birden fazla klinik çalışmalar, ameliyatsız ölçekleme ve kök Planya genellikle başarılı periodontal cep derinliklerinde büyük 4-5 mm '' (bkz makale Stambaugh rv, Int j Periodontics kalan Dent, 1981 veya Waerhaug j, j Periodontol, 1978)'' olduğunu göstermiştir. Diş hekimi veya hijenist bir reevaluation 4-6 hafta sonra ilk ölçekleme ve kök Planya, gerçekleştirmek tedavi cep derinliklerini azaltılması ve iltihap ortadan başarılı olup olmadığını belirlemek gereklidir. Sonra 5-6 problama sırasında kanama mm den büyük ilk terapi olarak kalması cep derinliklerini sürekli aktif hastalığı bilgilendirme ve çok büyük olasılıkla daha fazla kemik kaybı zamanla gösterecektir bulunmuştur. Bu nerede furcations (alanlar arasında kökleri) maruz edilmiştir molar diş sitelerde özellikle geçerlidir.

Periodontal cerrahi: Ameliyatsız tedavi, hastalık aktivitesi belirtileri yönetmede başarısız edilmiş bulunursa, periodontal cerrahi ilerici kemik kaybı ve kemik mümkün olduğunca kaybetti yeniden durdurmak için gerekli olabilir. Açık flep yıkanması, kemik cerrahisi, yanı sıra Kılavuzlu doku rejenerasyonu ve kemik aşılama gibi gelişmiş periodontitis tedavisinde kullanılan birçok cerrahi yaklaşım vardır. Periodontal ameliyat kesin hesabı kaldırma ve cepler mümkün olduğunca azaltmak için hastalık süreci olmuş kemikli usulsüzlük cerrahi yönetimi için hedeftir. Orta İleri periodontitis ameliyatla tedavi durumlarda genellikle daha az arıza zamanla daha var ve düzenli tedavi sonrası bakım rejimi ile birleşince zaman neredeyse hastaların yaklaşık % 85'i diş kaybı durdurma içinde başarılı uzun vadeli çalışmalar göstermiştir (Kaldahl wb, periodontal tedavinin uzun vadeli değerlendirme: II. İnsidans siteleri aşağı kırma. J Periodontol. 1996 Şubat; 67 (2): 103-8. ve Hirschfeld l, Wasserman b. Diş kaybı 600 uzun vadeli bir anket periodontal tedavi. J Periodontol. 1978 Mayıs; 49 (5): 225-37.

Bakım: Başarılı periodontal tedavi, veya ameliyat olmadan tamamlandıktan sonra devam eden bir alay "periodontal bakım" gereklidir. Bu düzenli kontrolleri ve ayrıntılı Temizleme 3 ayda periodontitis neden mikroorganizma repopulation önlemek için içerir ve böylece hastalık yinelemeliyse erken tedaviye işlenebilen için yakından izleme diş etkilenen. Genellikle periodontal hastalık var kötü plak denetimi nedeniyle, bu nedenle fırçalama teknikleri değişmedi, periodontal yineleme olası

Periodontitis prognoz

Diş Hekimleri ve diş hygienists ölçü"bir periodontal yoklama olarak adlandırılan bir aygıt kullanarak periodontal hastalık". "Yavaşça uzaya dişeti ve dişleri arasında yer alan, ve sakız satırın kaymış bir ince ölçme sopa" budur. Sonda fazla 3 milimetre uzunluğu dişeti sınırının altında kayma olabilir, hasta bu diş etrafında bir "dişeti cebi" söyleniyor. Gibi herhangi bir derinliği esas olarak sırayla yani onun derinliği tarafından tanımlanan bir cep, 2 mm cebinde ya da bir 6 mm cebinde bu biraz bir yanlış isim olduğunu. Ancak, genellikle cepler self-cleansable (evde, bir diş fırçası ile hasta tarafından) eğer onlar 3 mm veya daha az derinlik kabul edilir. Bu, çünkü 3 mm çapında diş daha derin bir cebinde ise at-home bakım cebinde temizlemek yeterli olmayacaktır, ve profesyonel bakım aranan olmalıdır önemlidir. Cep derinliklerini 6 ve 7 mm derinlemesine ulaştığınızda, el aletleri ve diş uzmanları tarafından kullanılan cavitrons yeterince derin dişeti iltihabı neden microbic plak temizlemek için cep içine ulaşamadığı. Böyle bir durumda kemik ya da çevresinde bu diş diş etlerinde ameliyatla değiştirilmesi veya her zaman which will likely result in daha fazla kemik kaybı etrafında bu diş iltihabı olacak. İltihabı durdurmak için ek bir yol (örneğin, Minosiklin) subgingival antibiyotik almak ya da dişeti cerrahi cepler derinliklerinde erişmek ve böylece onlar 3 ya da daha az mm derinlik içinde olmak ve bir kez daha düzgün tarafından hasta evde onun diş fırçası ile temizlenebilir cep derinliklerini belki bile değiştirmek için bazı formu geçmesi hasta için olurdu.

Hasta 7 mm veya daha derin cepler dişlerini etrafında varsa, sonra olası risk nihai diş kaybı yılda yaptıkları. Periodontal bu durum tespit ve hastanın daha sonra hastalığın ilerici niteliği habersiz kalır, yıllar sonra onlar bazı dişler gevşek yavaş yavaş olacak ve, bazen ciddi enfeksiyon ya da hatta ağrı nedeniyle ayıklanmasını gerekebilir şaşırabilirsiniz.

Araştırmaya göre Sri Lanka çay işçi, herhangi bir oral hijyen etkinliğin yokluğunda yaklaşık % 10 dan ekin hızlı kaybı şiddetli periodontal hastalık yaşayacaktır (> 2 mm/yıl). % 80 ılımlı kaybı (1-2 mm/yıl) muzdarip ve kalan % 10 herhangi bir kaybı acı değil.

Periodontitis alternatif tedaviler

Periodontitis subgingival Matematik (tartar) ile kaçınılmaz bir ilişkisi vardır. Kemik, diş eti ve Sement (bağ dokusu) gıda tüketmek yıkıcı anaerobik mikroorganizma evler gibi herhangi bir yordamın ilk adımında matematik sakız satırı altında ortadan kaldırmaktır.

Çoğu alternatif "at-home" diş eti hastalığı tedavi anti-mikrobiyal çözümleri, hidrojen peroksit gibi periodontal ceplerine ince belirleyiciler ya da sözlü sprinkler içine enjekte içerir. Bu işlem anaerobik mikroorganizma koloniler bozan ve enfeksiyonlar ve günlük kullanıldığında iltihabı azaltmayı etkilidir. Orada herhangi bir sayıda iksirler ve piyasadaki elixirs olan hidrojen peroksit eşdeğerdir; yalnızca önemli ölçüde daha yüksek maliyetle. Bu tedaviler ancak matematik oluşumları gidermez ve anaerobik mikroorganizma koloniler ve matematik çevresinde hızla yeniden üretmek gibi kısa ömürlü, bu nedenle.

Çalışma yeni bir alana, daha temel bir düzeyde matematik oluşumları ele alınmaktadır. Subgingival matematik oluşumunu kalbinde, büyüyen plak oluşumları kalsiyum fosfat tuzları aynı şekil ve boyutunu özgün, organik basiller calcify en düşük topluluk üyeleri dışında açlıktan. Kalsiyum fosfat tuzlar (aksine kalsiyum fosfat; diş birincil bileşeni) İyonik ve diş yüzeyleri ile elektrostatik çekim için uygun. Küçük, ücretsiz kayan kalsiyum fosfat tuz partikülleri eşit olarak matematik oluşumları olarak örgütlenmemiş ama güçlü, "tuğla ve harç" matrisleri büyüyen ek calcified mikroorganizma aynı alanlara çekiciliğine. Üst "hastalıklı katmanı" gibi matematik oluşumları mikroskobik boşlukları yeni anaerobik mikroorganizma, Evi.

İyonik cazibe subgingival Matematik gelişme kök neden olduğu için kalsiyum fosfat tuz bileşenleri böylece aslında subgingival matematik oluşumları sildiyseniz, matris, uzakta oppositely parçacıklar etrafında oluşumları giriş chelate ki açıklamıştır.

Bunu gerçekleştirmek için kısmen sodyum Tripolyphosphate (stpp) ve sodyum florür (ücret -1) oluşan bir sequestering Aracısı çözüm burnished ve yeni subgingival Matematik 6 mm derinlikte bir hastada üzerinde test edildi. Hasta bir sözlü irrigator altmış gün süreyle günde kullanarak çözüm teslim. Bu sınamanın sonuçları tüm matematik oluşumları okudu başarılı ortadan kaldırılması idi. Bu sınama subgingival Endoskopik kamera (Perioscope) kullanarak bir bağımsız periodontist tarafından yapılmıştır.

Bu yeni ve alternatif tedavi söz birlikte geleneksel periodontal tedavileri Koyu'nda subgingival matematik tutmaktır. Bu şekilde, periodontitis hasta ile diş sağlığı, hasta ve diş professional arasındaki işbirlikçi bir çaba olmak tam bir geri yükleme tarafından kontrol edilebilir.

Periodontitis Periodontitis köpekler ve kediler

Periodontal hastalık bulunan köpeklerin en yaygın bir hastalıktır ve daha--dan 10 üzerinden köpekler üç yıl yaş ve üstü etkiler. Köpekler de periodontal hastalık yaygınlığı yaşla birlikte artar ama aynı zamanda artan vücut ağırlığı ile azalır; Bu nedenle, oyuncak ve minyatür doğurmak daha ciddi bir şekilde etkilenir. Çünkü dişeti çok vasküler Sistemik hastalığı gelişebilir (iyi Kan temini olması). Kan nereye onlar sonra böbrekler ve karaciğer tarafından filtrelenir anaerobik bu mikroorganizma kan akışı üzerinden taşıyacak. Karaciğer ya da böbrek tarafından bir kez daha sonra microabscesses gelişen bu belirli organ in sömürgeleştirme. Kan seyahat mikroorganizma ayrıca Bitkisel endokardit (virüslü kalp valfler) kaynaklanan kalp vanalar takın. Periodontitis neden olabilir ek hastalıklar, kronik bronşit ve pulmoner fibrozis içerir


Bu makalede, Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansıaltında lisanslıdır. It uses material from Wikipedia makale "Vikipedi den kullanılan tüm materyal adaptePeriodontitis" Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansışartları altında kullanılabilir. Wikipedia ® Wikimedia Foundation, Inc.'in kayıtlı ticari markasıdır

Last Updated: Feb 1, 2011

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post