Advertisement
Advertisement

Co jest spektroskopią?

BSc (Hons)

Spektroskopia jest techniką który utylizowywa interakcję różni częstotliwość składniki elektromagnetyczny widmo z próbką wykonywać analizę.

Historycznie, spektroskopia nawiązywać do use rozpraszający według swój częstotliwości graniastosłupem widoczny światło. To zrobił Isaac newtonem jako część jego optyka eksperymentów w 1666 gdy budował instrument nakłaniać dyspersję promień światło w ciągłego widmo kolory. Ten pierwszy analiza światło był początkiem nauka spektroskopia.

Dalszy doświadczanie zrobił mię jasny że słońca napromienianie zawiera więcej niż właśnie widocznego region widmo który badał newton. W Herschel odkrywał infrared region studiować grzejną zdolność kolory widmo. (1800) Następujący rok, J.W. Ritter podobnie ustalał istnienie pozafioletowy region badać skutek kolory widmo na srebnym chlorku.

Zamiast graniastosłupa który używał newton, Joseph Von Fraunhofer zrobił use nakłaniać światło dyspersję dyfrakcyjny greting. (częstotliwość) Zrobił ten gretingowi blisko interliniować tysiące rozchylenia tak, że interferencja ulepszał w spektralnym postanowieniu i pozwolił quantification rozpraszać częstotliwość. dokonywał

Jako centre jego swój eksperymenty demonstrować skutek przelotny światło przez prostokątnych rozchyleń. wtedy utylizowywał poprzednio dowiedzione teorie lekka interferencja Tomasowscy potomstwa, François Arago i Augustin-Jean Fresnel (,)

W 1820s John Herschel i William H.F. Talbot używał płomień spektroskopię dla spektralnej analizy elementy. Ten technika pozwolił one demonstrować że gdy substancja ogrzewa i swój światło przechodzi przez spektroskopu, each element emituje swój swój osobliwie jaskrawe linie kolory.

Tam  był wielki wiele postulaty które powstawali po to ale ja był w 1860s ten spektroskopią doświadczającym okres wielcy popierania należni swój zastosowania w analizie mieszanki. Fizyk Gustav Robert Kirchhoff chemik Robert Wilhelm Bunsen i okulista Carl Sierpniowy Von Steinheil, kłaść podstawę dla naukowych i technologicznych zastosowań spektroskopia przez ich publikującej "Chemicznej analizy przez Spektralnych obserwacj.", który fabrykowali spektroskop w jego warsztacie,

To centred na powiązaniu między chemicznymi elementami i ich unikalnymi spektralnymi wzorami. Demonstrowali że każdy metal poddawał się ten sam widmo., whatever mieszance w był ono, Z ten fact, używali spektralny testowanie dla mnogiego śladu chemicznych analiz i odkrywali elementy, cesium i rubidium poprzednio niewiadomych. Wyrównywali używali ich analizę obserwować słońce i ustalać że ono był przeważny opanowany Wodorowy gaz.

W 1861, William Huggins i Margaret wykrywaliśmy ten sam elementy w gwiazdach jak już wykrywał w słońcu Bunsen i Kirchoff - tam  był niewątpliwie żądanie że gwiazdy są słońcami, i tym samym słońce musi także być gwiazdą zbyt. Ten wniosek dosięgał gdy para łączył teleskop chwytać światło gwiazda z spektroskopem rozpraszać starlight w swój ustawodawczych kolory.

W 1868, gdy obserwujący jaskrawą gwiazdę w niebie zakładają (Sirius) że spektralne linie nieznacznie przesuwali w kierunku czerwonej strony widmo. Ten przesunięcie w spektralnych liniach wskazywał że Sirius był podróżny zdala od ziemi przy w przybliżeniu 135 milami/po drugie.

W jednakowym sposobie, zakładają gdy mierzyli inne gwiazdy że few eksponowali przesunięcie w kierunku błękitnej strony widmo, wskazuje opposite ten i.e byli podróżni w kierunku ziemi one. Ten metoda, ostatecznie był pożytecznie w studiować słabo chmury i ostatecznie prowadził dowiedziony odkrycie rozszerza wszechświat w xx wiek. (wymieniająca Doppler przesunięcie) (mgławicy)

Odnosi się:

  1. http://home.uni-leipzig.de/energy/pdf/freuse1.pdf
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_spectroscopy
  3. http://web.mit.edu/spectroscopy/history/history-classical.html
  4. https://cosmology.carnegiescience.edu/timeline/1861

[Dalszy czytanie: Spektroskopia]

Last Updated: Nov 23, 2015

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | Nederlands | Русский | Svenska | Polski
Comments
  1. Gogoylini Mp Gogoylini Mp Greece says:

    I find your article very intresting. Although i would like to make a question: what do you mean when you say that spectroscopy can refer to a response to an alternating field or varying frequency ? I am expecting your reply anxiously,

    Τhank you in advance

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post