Advertisement

Co jest witaminą C?

Witamina C lub Ascorbic kwas jesteśmy istotnym odżywką dla istot ludzkich, w których funkcjonuje jako witamina ono. Ascorbate (jon ascorbic kwas) wymaga dla pasma istotne metaboliczne reakcje w wszystkie roślinach i zwierzętach. Ja zrobi wewnętrznie wszystkie organizmami prawie; znakomici ssaków wyjątki są najwięcej, wszystko rozkazu chiroptera lub całkowitym suborder Anthropoidea, małpują i małpy). (nietoperze) (Haplorrhini tarsiers) (, Ja także potrzebuje królikami doświadczalnymi i niektóre gatunkami ptaki i ryba. Niedostatek w ten witaminie powoduje choroba gnilec w istotach ludzkich. Ja jest także powszechnie używany jako karmowy przyłączeniowy.

Pharmacophore witamina C jest ascorbate jonem. W żywych organizmach, ascorbate jest utleniaczem i jest cofactor w kilka zasadniczych enzymatycznych reakcjach., ponieważ ono ochrania ciało przeciw oxidative stresowi, Ascorbic kwas w końcu syntetyzował w 1934 i.

Polecający dzienny nabór witamina C i uses są sprawami iść debata z RDI rozciąga się, od 45, 95 mg/day. Popleczniki megadosage proponują od 200 2000 mg/day upwards. Niedawna analiza 68 rzetelnych przeciwutleniacza supplementation eksperymentów, wymaga w liczbie 232.606 jednostek spożywa dodatkowego ascorbate od nadprogramów, wnioskował to no może być równie korzystna jak myśl.

Witamina C jest wyłącznie Enantiomer ascorbate; opposite Enantiomer żadny fizjologicznego znaczenie. Oba formy są odbiciami lustrzanymi ten sam cząsteczkowa struktura. Gdy Ascorbate niesie out swój zmniejsza funkcję, który jest silnym zmniejsza agentem, ono nawraca swój utleniająca forma, L-dehydroascorbate. L-dehydroascorbate może wtedy zmniejszający z powrotem aktywna Ascorbate forma w ciele enzymami i glutationem. Podczas ten proces semidehydroascorbic zjadliwego radykała tworzy. Ascorbate bezpłatny radykał reaguje biednie z tlenem, i tak, no tworzy superoxide. Zamiast dwa semidehydroascorbate radykała reagują jeden dehydroascorbate i tworzą jeden ascorbate i. Z pomocą glutationu, dehydroxyascorbate nawraca z powrotem ascorbate. Obecność glutation jest kluczowa ponieważ ono oszczędza ascorbate i ulepsza przeciwutleniacz pojemność krew. Bez go dehydroxyascorbate no mógł nawracać z powrotem ascorbate.

Ascorbate jest słabym cukrowym kwasem formalnie odnosić sie glikoza tworzy kopalnego ascorbate która naturalnie zdarza się lub dołącza wodorowy jon lub metalu jon, tworzący ascorbic kwas.

Biosynteza

Dla większości zwierzęta i rośliny są sprawnie syntetyzować ich swój witaminę C, przez sekwenci cztery jadącego kroka który nawracają glikozę witamina C., W gadach i ptakach biosynteza niesie out w cynaderkach.

Są simians, króliki doświadczalni, liczba i wiele ważni rodziny nietoperze, wliczając ważnych insekta i łasowanie nietoperza rodzin. (specyficznie suborder haplorrhini który zawiera istoty ludzkie), że zdolność gubił oddzielnie liczba czasy w ptakach) (prawdopodobnie wszystkie) gatunki wróblowaci ptaki ale nie wszystko ja wśród zwierząt które gubili zdolność syntetyzować witaminę C (jest niektóre propozycja Te zwierzęta wszystko brakują L-gulonolactone oksydazy enzym który wymaga w ostatnim kroku witaminy C synteza, (GULO) ponieważ brakową formę gen dla enzymu (Pseudogene ΨGULO).

Niektóre te gatunki są sprawnie robić robią z niższymi poziomami dostępnymi od ich diet przetwarzać utleniającą witaminę C. (wliczając istoty ludzkie)

Najwięcej simians spożywają witaminę w kwotach 10, 20 czasów dla istot ludzkich wysoki niż to polecającego rzędami. Ten sprzeczność ustanawia dużo podstawa kontrowersja na prądy polecających żywienioniowych tolerowaniach. Ja sprzeciwia się argumentami na daleko małym żywienioniowym naborze. że istoty ludzkie są bardzo dobre przy chronić żywienioniową witaminę C i są sprawnie utrzymywać krwionośnych poziomy porównywalnych z innymi simians witamina C,

Dorosła kózka, typowy przykład witaminy inscenizowania zwierzę, fabrykuje więcej niż 13 g witamina C na dzień w normalnych zdrowie i biosyntezie wzrastają "fałd "wiele pod stresem. Uraz lub uraz także demonstrowaliśmy używać w górę wielkich ilości witamina C w istotach ludzkich.

Niektóre mikroorganizmy tak jak drożdżowi "Saccharomyces cerevisiae" pokazywali być sprawnie syntetyzować witaminę C od prostych sugars.

Witamina C w ewoluci

Venturi i Venturi sugerowaliśmy że przeciwutleniacz akcja rozwijać po pierwsze w rośliny królestwie ascorbic kwas nawadnia ujście rzeki. gdy, wokoło 500 Mya, rośliny zaczynali adaptować kopalny niewystarczający Niektóre biolożki sugerowali że wiele kręgowiec rozwijali ich metaboliczne przetwórcze strategie w ujścia środowisku. W ten teorii, niektóre 400-300 milion rok temu, środowiskowy jodu niedostatek był wyzwaniem ewolucja ziemny życie. gdy żywi roślina i zwierzę najpierw zaczynali ruch od morza rzeki i ziemia W roślinach zwierzęta i ryba ziemna dieta zostać niewystarczającą w wiele istotnych morskich micronutrients wliczając jodu, selenu, cynku, groszaka, manganu, żelaza, etc. Słodkowodnych alg, i ziemne rośliny w zastępstwie za morskich przeciwutleniacze, wolno optymalizowali produkcję inni endogeniczni przeciwutleniacze tak jak ascorbic kwas, polyphenols, karotenoidy, flavonoids, tocopherols, etc., niektóre z czego zostać istotne "witaminy" w diecie ziemni zwierzęta (witaminy C, A, E, etc.,).

Ascorbic kwas C lub witamina jesteśmy pospolitym enzymatycznym cofactor w ssakach używać w syntezie kolagen. Ascorbate jest potężnym zmniejsza agentem sposobnym wartko scavenging liczbę odczynnikowi tlenowi gatunki (ROS). Słodkowodne teleost ryba także wymagają żywienioniową witaminę C w ich diecie lub dost gnilec (Hardie et al., 1991). Szeroko uznani objawy witaminy C niedostatek w ryba są skoliozami, lordosis i zmroku skórą, barwienie. Słodkowodny salmonids przedstawienie także uszkadzał kolagen formację i wzrastał śmiertelność, wewnętrzny, żebro haemorrhage/, dordzeniowa kabłąkowatość.

Jeżeli te ryba mieścą w seawater z algami i fitoplankton, then witaminy supplementation wydają się jest mniej znacząco przez dostępności inny, przypuszczalnie, antycznej, przeciwutleniacze w naturalnym morskim środowisku.

Niektóre naukowowie sugerowali że strata ludzka zdolność robić witaminie C może powodować błyskawiczną simian ewolucję w nowożytnego mężczyzna. Jakkolwiek strata zdolność robić witaminie C w simians musi zdarzać się dużo dalej niż pojawienie się istoty ludzkie w ewolucyjnej historii z powrotem albo nawet małpy, ponieważ ono ewidentnie zdarzał się sometime po tym jak rozłam w Haplorrhini i swój siostrzany clade Strepsirrhini który utrzymywał zdolność, (który no może robić witaminie C) ("ostrożnie wprowadzać" prymasy). Te dwa gałąź rozdzielali sposoby wokoło 63 milion rok temu (Mya). W przybliżeniu 5 milion rok opóźneni krótki czas następnie od ewolucyjnej perspektywy rozgałęział się daleko od innych haplorrhines, tylko infraorder Tarsiiformes. (58 Mya), czyj to tarsier jest tylko zostawać rodzinny, (Tarsiidae) Ponieważ tarsiers także robić witaminie C no mogą, to insynuuje mutację już zdarzał się i tak zdarzać się między te dwa markierów punktami musi, 63, 58 (Mya).

Ja zauważał że strata zdolność syntetyzować ascorbate paralele uderzająco psuł się moczanowego kwas ewolucyjna strata zdolność. Moczanowy kwas i ascorbate jesteśmy oba silnymi zmniejsza agentami. To prowadził propozycja która w wysokich prymasach brał niektóre funkcje ascorbate, moczanowy kwas.

Absorbowanie, transport i usuwanie,

Ascorbic kwas absorbuje w ciele aktywnym transportem i prostym dyfundowaniem. Sodium Zależny Aktywny transport - Ascorbate heksozy i są dwa transporterami wymagającymi dla absorbowania. (SVCTs) (nadmiar) SVCT1 i SVCT2 importowaliśmy obniżoną formę ascorbate przez osocze błonę. GLUT1 i GLUT3 są dwa glikoz transporterami i tylko przenoszą dehydroascorbic kwas formę witamina C. Chociaż dehydroascorbic kwas absorbuje w wysokim tempie niż ascorbate kwota dehydroascorbic kwas zakłada w osoczu i tkanki pod normalnymi warunkami są niskie, gdy komórki wartko zmniejszają dehydroascorbic kwas ascorbate. Tak, SVCTs pojawiać się jest dominującym systemem dla witaminy C transportu w ciele.

SVCT2 wymaga w witaminy C transporcie w każdy tkance prawie, Nokautowi zwierzęta dla SVCT2 kostka do gry krótko po narodziny, sugeruje to

SVCT2-mediated witaminy C transport jest konieczny dla życia.

Z miarowym naborem absorbowania tempo zmienia między 70, 95%. Jakkolwiek stopień absorbowanie zmniejsza gdy nabór wzrasta. Przy wysokim naborem, frakcjonalny ludzki absorbowanie ascorbic kwas może być równie niski jak 16%; (12g) przy niskim naborem absorbowania tempo może dosięgać up to 98%. (<20 mg) Ascorbate koncentracje nad nerkowym absorbowanie progiem przechodzą wolno w urynę i excreted. Przy wysokim żywienioniowym dawki ascorbate akumuluje w ciele (zgodny z kilkaset mg/day w istotach ludzkich) until osocze poziomy dosięgają nerkowego resorpcja próg który jest wokoło 1,5 mg/dL w mężczyzna i 1,3 mg/dL w kobietach., Koncentracje w osoczu wielkim niż ten wartość wartko excreted w urynie z życiem wokoło 30 minut; (myśl reprezentować ciała przepojenie) koncentracje less niż ten próg kwota aktywnie utrzymują cynaderkami i życiem dla ostatka witaminy C sklep w ciało wzrostach z życiem przedłuża ogromnie, gdy ciało sklepy uszczuplają.

Chociaż ciało maximal sklep witamina C w dużym stopniu ustala nerkowym progiem dla krwi, tam  są wiele tkanki które utrzymują witaminy C koncentracje daleko wysokie w krwi niż. Biologiczne tkanki które akumulują nad 100 czasami poziom w krwionośnym osoczu witamina C są adrenal gruczołami, thymus, korpusu językowego luteum i siatkówką, przysadkowy.

Tamto z 10, 50 czasami koncentracja teraźniejsza w krwionośnym osoczu zawierają mózg, śledzionę, płuco, testicle, limfa guzki, wątróbkę, tarczycę, małego jelitowego mucosa, leukocytes, trzustkę, cynaderki i ślinowych gruczoły.

Ascorbic kwas może utleniający w ciele ludzkim enzymu Ascorbate oksydazą. (łamający puszek) Ascorbate który bezpośrednio no excreted w urynie jako rezultat ciała przepojenia, no niszczy w innym ciało metabolizmu lub utlenia ten enzymem i usuwa.

Niedostatek

Gnilec jest avitaminosis wynikający od braka witamina C, ponieważ bez ten witaminy zbyt niestały jest wykonywać swój funkcję syntetyzujący kolagen. Gnilec prowadzi formacja wątrobowi punkty na skórze, bibulastych dziąsłach i krwawić od wszystkie śluzowych błoien. Punkty są obfity na nogach i udach, i osoba z dolegliwość spojrzeniami blednąć i stronniczo unieruchamia, odczucia deprymujący. Tam  jest otwarty, ropiejący rany i stratę zęby i śmierć w postępowym gnilcu, ostatecznie. Ciało ludzkie może przechować tylko pewną kwotę witamina C,

Nagroda Nobla zwycięzca Linus Pauling G i Dr. C. Willis zapewniał że chroniczni długookresowi niscy krwionośni poziomy witamina C są przyczyną atherosclerosis. (chroniczny gnilec)

Zachodni societies ogólny spożywają wystarczającą witaminę C zapobiegać gnilec. Kanadyjczyk społeczności zdrowie przegląda i above nabory witamina C od donosi że kanadyjczycy 19 rok jedzenia, 133 mg/d dla samiec i 120 mg/d dla kobiet który jest wysoki niż RDA rekomendacja. w 2004, W ludzkich żywienioniowych studiach, wszystkie oczywiści objawy poprzednio nakłaniający niezwykle gnilec - niski witaminy C nabór, może odwracający witaminy C supplementation równie małym jak 10 mg dzień. Jakkolwiek, potrzebny witaminy C nabór dla rozdawać z infekcją lub dużych ilości tkanki naprawa jest target1084_0_ wysoki niż minimalna dawka potrzebująca odwracać gnilec. (tak jak oparzenie w)

Dalszy czytanie


Ten artykuł koncesjonuje pod Kreatywnie błonie atrybuci licencja. Ja używa materiał od Wikipedia artykułu na "witaminie C" Wszystkie materiał adaptowałem używać od Wikipedia jest dostępny w kategoriach Kreatywnie błonie atrybuci licencja. Wikipedia® jest rejestrowym znakiem firmowym Wikimedia Podstawa, Inc.

Last Updated: Apr 8, 2013

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | Nederlands | Русский | Svenska | Polski
Comments
  1. Doug Kitt Doug Kitt United States says:

    As stated in this article, "Biological tissues that accumulate over 100 times the level in blood plasma of vitamin C are the adrenal glands, pituitary, thymus, corpus luteum, and retina." A very important tissue has been left off this list. Human skin also contains extremely high levels. And because of its size, the skin contains more vitamin C than any other body organ. See Shindo et al. Enzymic and Non-Enzymic Antioxidants in Epidermis
    and Dermis of Human Skin. J invest Dermatol 102(1) 122-124 (1994)

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post