Advertisement
Advertisement

Mide Karsinomu nedir?

Mide Karsinomu mide epitel kaynaklanan Malign tümördür. Adenokarsinom hesapları gastrik maligniteler, kalan % 5 sarkomlar oluşan varlık % 95. Her ne kadar onun sıklığını önemli ölçüde Batı dünyasında son birkaç yıllarda azalmıştır bu kanser hala önemli ölçüde genel mortalite katkısı. Adenokarsinom insidansı büyük ölçüde coğrafi bölgeye göre değişir. Batı dünyasında bu görülme oranı 100.000 nüfus başına 10 tahmini ise Japonya'da yıllık insidansı yılda 100.000 başına 140 vaka, tahmin edilmektedir. Bir yüksek görülme oranı erkeklerden daha kadın oranı 1.5:2.5, zayıf sosyal gruplar ve 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülmektedir.

Genellikle bu gıda saklama soğutma tarafından kabul edilir ve nitrat türevleri bir azalma yol açar katarak değil tarafından Batı dünyasında gastrik Adenokarsinom insidansı bir düşüş önemli bir faktör olduğunu. Diğer birçok faktörler, Sigara, alkol tüketimi ve vitamin eksiklikleri vardır. Pernicious anaemia, atrofik gastrit ya da adenomatous polipler hastalarda mide Adenokarsinom artan bir insidansı kaydetti. Son olarak, genetik faktörlerin de, özellikle Karsinomu diffüz infiltrating türü ile sunulması hastalarda katılmaktadırlar.

İyi mide karsinomundan çoğunluğu prepyloric ve Pilor bölgede kaynaklanan bilinmektedir. Adenokarsinom Brüt görünümünü sınıflandırmalarına Borman tarafından önerilen olarak temeli olarak vermiştir: polypoid fungating (B1), ulcerated (B2), ülserlelnmis ve (B3) Infiltrating, diffüz Infiltrating (B4). Orada bu sınıflandırmaları arasında hatırı sayılır bir örtüşme çünkü birçok lezyonlar birden fazla bu özellikleri görüntülenir. Şikayetleri olan hastalarda klinik tanı anındaki hastalığı genellikle ileri bir aşamada ve Metastazlari bölgesel lenf düğümleri veya uzak bir konumda sık mevcut.

Radyolojik Tanı

Çift kontrast Baryum çalışma yüksek özgüllük ile gastrik karsinomundan % 95'inden algılayamaz ve sadece mükemmel bir tanı yöntemi olarak değil aynı zamanda bir birincil tarama yordam mide kanseri riski kişi olarak düşünülmelidir.

B1 lezyon (Resim 1) kadar değişen boyutlarda bazen görünür bir SAP ile düzensiz doldurma bir kusur olarak görüldü. Çift kontrast bir düzensiz bir kaba lobulated yüzeyi ve bazen yüzeysel ülserasyon ile arıza dolum ortaya çıkaracaktır.

B2 lezyon, 3 cm çapında aşan bir keskin sinirlari belirli ülser krater olarak görülebilir. Yayılan kıvrımlar, ülser kenarına kadar yakınlaşan blunted veya erimiş. Çift kontrast Baryum anterior veya nondependent duvarda yer alan çalışmalar B2 Tümörleri, tümör ve ülser kenarına gösteren iç halka kenarına tasvir dış halkası ile bir çift zil sesi görüntü üretebilir.

B3 tümörler genellikle daha büyük ve Baryum doldurma bir dolum kusur sadece da ülser krater, diffüz tumoural infiltrasyon nedeniyle ötesine uzanan gastrik duvar sertlik bildirir. Sıkıştırma radiographs bir ülserasyon ile düzensiz sınırları ve çevresindeki radiolucent bir kusur ortaya koyuyor. Kitle daha ülser daha belirgin olabilir.

B4 Tümörleri, scirrhous tümörleri ya da linitis plastica adlı havza prepyloric antrum veya tüm mide (Fig.2) içeren lezyonlar Infiltrating. Azaltma ve duvarların pliability ve Nodüler veya ulcerated desenli Mukozanin kaybı ile ilişkili gastrik Lümen deformite tarafından belirlenir.

Hazırlama

Gastrik karsinomundan evreleme ct ve endoluminal ultrason (eus) tarafından gerçekleştirilebilir.

Uygun ct çalışmada gerçekleştirilen aşağıdaki yeterli distansiyonu mide Hava veya su ile bir kontrast ortamı olarak daha iyi olabilir. İntravenöz yönetimini de bir iodinated olarak spasmolyticum hastaların yaklaşık % 80'i m kontrast. ct karaciğer ve periton Metastazlari algılamak için uygundur.

eus t hazırlama ct hazırlama eus doğruluk için % 75'e kadar ulaşmak için bildirilen n hazırlama ile daha üstün olduğu varsayılır. Overstaging eus istilasından derinliği sıkıştırma Tümörü ve mide duvarı ile echoendoscope ile şişirilmiş bir balon ipucu veya peritumoural iltihabı ulcerated formlarla daha sık meydana gelme eğilimi neoplastik işgali için mistaking nedeniyle en yaygın olduğunu.

Erken mide kanseri

Erken mide kanseri (egc) Karsinom Mukoza ve submucosa, veya Lenf Nodu tutulumu olmadan sınırlı olarak tanımlanır. Senkron EGCs hastalarin % 9 oluşur. Bu formu mide Karsinomu, Avrupa ve Japonya'da ABD daha seyrek bildirilmektedir. EGCs içine üç tip ve üç alt türlerinden Brüt görünümlerini (Fig.5) göre sınıflandırılmış.

Tip ı: çıkıntılı türü (daha--dan 5 mm)

Tip II: yüzeysel tipi, daha da üç alt türlerinden bölünmüşlerdir:

a. yükseltilmiş türü

b. düz türü; Çevredeki Mukoza hiçbir ayrıcalık

c. depresif türü; biraz depresif bir yüzeydir.

Yazın III: kazılarak

Submucosal işgali insidansı ile tip II tip II c ve III daha yüksek bir. Üzerinde çift Baryum kontrast çalışma tip ı lezyonlar keskin sınırlanmıştır, kusurları küçük sesil polipler görülen özelliklerine benzer dolduran küçük, görünür. Sesil Polip çapı 1 cm den daha büyük olası egc kabul edilmelidir. Tip II lezyonlar, plak benzeri yükselmesi, Mukozal nodularity (Fig.6) ve/veya ülserasyon ya bu bulgular bir arada sığ alanlar karakterizedir. Tip II EGCs bitişik Mukoza ve clubbing nodularity veya tumoural bitişik kıvrımlar infiltrasyonu nedeniyle yayılan kıvrımlar füzyonu ile sığ ülser kraterler görünür. Radiographically tip II c lezyonlar tip III lezyonlar tip II c olarak karşılaştırmak-e doğru tip III depresyon Baryum tiner topluluğu tarafından ayrılır. Genellikle sığ bölümü tarafından çevrili depresyon'ın merkezinde derin bölümü (tip III) olur. Tip II c lezyonlar derin ülser depresyon periferik kısmında pek tanınmıyor olabilir derinliği, tip III lezyonlar vardır.

Imaging

Karsinomu, mide, Resim 1 (bir)
Karsinomu, mide, Resim 1 (b)
Karsinomu, mide, Fig.2 (a)
Karsinomu, mide, Fig.2 (b)
Karsinomu, mide, Fig.3
Karsinomu, mide, Fig.4
Karsinomu, mide, Fig.5
Karsinomu, mide, Fig.6

Yukarıdaki makale ge Healthcare Medcyclopaedia ™, benzersiz bir hizmet izni ile yayınlanamaz. Medcyclopaedia 18, 000'den fazla tıbbi konular - hakkında kapsamlı bilgi sağlayan etkileşimli e-öğrenme çözümleri yanı sıra tıbbi görüntü ve ortam kliplerinin zengin bir veritabanı. Medcyclopaedia, çözümler ve birkaç diğer Web sitelerine uyan kaynakları anında erişim sağlar. Copyright 2010 Medcyclopaedia metin ve görüntüler. Tüm hakları saklıdır.

ge Healthcare diğer web hizmetleri:

Controversies and Consensus in Imaging and Intervention

Last Updated: Feb 9, 2010

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post