טרשת עורקים

טרשת עורקים (ATH-ER-o-skler-O-SIS) מקורו במלה היוונית athero - כלומר דייסה או הדבק ומשמעות קשיות טרשת - והוא התקשות העורקים - זוהי הסיבה השכיחה ביותר למחלות לב.

בדיוק מה גורם לטרשת עורקים אינו ידוע, אך מחקרים מראים כי טרשת עורקים היא מחלה איטית, מורכבת אשר עשוי להתחיל בילדות כשאנשים מזדקנים, היא מתפתחת מהר יותר.

טרשת עורקים גורמת להצטברות פלאק על הקירות הפנימיים של העורקים, כלי הדם הנושאות דם עשיר בחמצן בכל הגוף, וככל להתעבות דפנות העורקים, במסלול דם מצמצם זה יכול להפחית או לחסום את זרימת הדם בגוף.

הצטברות הפלאק הוא תוצאה של רמות גבוהות של סידן, שומן, כולסטרול וחומרים אחרים בדם - רמות הכולסטרול בדם גבוהה להגדיל את הסבירות כי השלט יהיה לבנות על דפנות העורקים - תהליך זה מתחיל אצל רוב האנשים כאשר הם ילדים או בני נוער מחריף ככל שהם מתבגרים.

כמו טרשת עורקים כלל אינו גורם לתסמינים עד עורק הופך הצטמצמו או חסום, פעם זה קורה התסמינים עשויים לכלול אנגינה והתכווצויות כאבי רגליים בזמן הליכה - כאשר זרימת דם עשיר בחמצן לאיברים בחלקים אחרים של הגוף מצטמצם. בעיות חמורות, כולל התקף לב, שבץ, או אפילו עלול לגרום למוות.


מחלות הקשורות טרשת עורקים

טרשת עורקים יכולה להשפיע על כל העורקים בגוף, כולל עורקים בלב, במוח, הזרועות, הרגליים, האגן וכתוצאה מכך, עלולים לפתח מחלות שונות בהתבסס על העורקים אשר מושפעים, כגון מחלת לב כלילית, מחלת העורק הראשי ואת היקפי מחלת עורקים.

מחלת לב כלילית (CAD) או מחלת לב מתרחשת כאשר הפלאק מצטבר בעורקים הכליליים המספקים דם עשיר בחמצן אל הלב - כאשר זרימת הדם ללב מצטמצם או חסומים, זה יכול להוביל כאבים בחזה התקף לב - CAD הוא הגורם המוביל למוות בארצות הברית - על הסימפטומים של CAD הם קוצר נשימה הפרעות קצב (קצב לב לא סדיר).

, אנגינה התקף לב (אוטם שריר הלב), שבץ (מוחי תאונות), התקף איסכמי חולף (TIA) או מיני שבץ מחלת כלי דם היקפיים (מחלת עורקים היקפית) קשורים גם טרשת עורקים.

אנגינה היא כאבים בחזה או חוסר נוחות זה מתרחש כאשר שריר הלב לא מקבל מספיק דם עשיר בחמצן והוא עלול להרגיש כמו לחץ או כאב לוחץ בחזה גם את הכתפיים, הזרועות, הצוואר, הלסת, או הגב - את הכאב נוטה להחמיר עם פעילות נעלמת כאשר מנוחה - מתח נפשי יכול גם יכול לעורר את הכאב.

מחלת העורק הראשי מתרחשת כאשר הפלאק מצטבר עורקי הראש המספקים דם עשיר בחמצן למוח - כאשר זרימת הדם למוח מופחתת או חסומים, זה יכול להוביל לשבץ - הסימפטומים כוללים חוסר תחושה פתאומי חולשה, סחרחורות.

מחלת עורקים היקפית (PAD) מתרחשת כאשר הפלאק מצטבר בעורקים הגדולים המספקים דם עשיר בחמצן אל הרגליים, הזרועות, והאגן - כאשר זרימת הדם הללו חלקי הגוף מצטמצמת או חסומים, זה יכול להוביל לחוסר תחושה, כאב, זיהומים מסוכנים לפעמים.

עם זאת, כמה אנשים עם טרשת עורקים אין סימנים או סימפטומים ולא ניתן לאבחן עד לאחר התקף לב או שבץ.


קריאה נוספת

Last Updated: Jul 14, 2009

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post