Kolajen sentezi

Dr Ananya tarafından Mandal, md

Amino asitlerin kollajen oluşumu

Kollajen, belirli amino asitler-Glycine, prolin, hidroksiprolin ve Arginine içerir. Bu amino asitler her bu kollajen altbirimden üç zincirler içinde normal bir düzenleme var.

Sıra sık sık Gly-Pro-x veya Gly-x-Hyp, nerede x-ebilmek var olmak çeşitli diğer amino asit kalıntılarında hiçbirini uyar.

Prolin ya da hidroksiprolin, yaklaşık 1/6 toplam sıra teşkil eder. Glisin (Gly) hemen hemen her üçüncü kalıntı bulundu. Glisin 1/3 yaklaşık yarısı kollajen dizisi değil, glisin, prolin veya hidroksiprolin anlam sırası için hesapları. Prolin (Pro) kollajen yaklaşık % 17 kadar yapar.

Kollajen Ayrıca iki nadir türev amino doğrudan çeviri sırasında eklenen değil asit vardır. Amino asit glisin göreli olarak belirli konumlarda bulunan ve post-translationally her ikisi de olan bir kofaktör olarak C vitamini gerektiren farklı enzimler tarafından değiştirilir.

Hidroksiprolin prolin türetilmiştir ve hidroksilizin lizin türetilmiştir. Kollajen türüne bağlı olarak değişen hydroxylysines in (çoğunlukla bağlı disakkarit olan) glikozile sayılardır.

Buna ek olarak, düzenli tekrarlama yüksek glisin içerik bulunan ve sadece birkaç diğer fibröz proteinler, ipek fibroin gibi. -Gly ipek % 75-80 's-Ala-Gly-Ala-% 10 serin ve elastin ile zengin glisin, prolin ve alanin (Ala), küçük, atıl metil grubu olan yan grubudur.

Yüksek glisin içeriğinin, çok kısa bölümlerde kendi sırasının dışında globüler proteinler bulunamadı. Hiçbir yan zinciri ile en küçük amino asit glisin olduğunu, çünkü lifli yapısal proteinleri eşsiz bir rol oynamaktadır. Kortizol (deri) kollajen yıkımı amino asitler içine uyarır.

Tip ı kollajen oluşumu

Tip ı kolajen vücudun en bol miktarda kolajen olduğunu.

Hücrenin içinde

 1. Çeviri sırasında ribozomlarda kaba endoplazmik retikulum (rer) boyunca üzerinde iki tür: peptit zincir oluşur. Bunlar, alfa-1 ve 2 alfa zincirleri denir. Bu peptit zincir (preprocollagen da bilinir), her ucunda kayıt peptidler ve sinyal peptid var.
 2. Preprocollagen sonra rer Lümen çıktı. Bundan sonra sinyal peptidler içinde rer yarılmış ve peptit zincir şimdi pro-alpha zincirleri denir.
 3. Prolin ve lizin amino asitleri hidroksilasyon Lümen içinde oluşur. Bu işlem bir kofaktör olarak askorbik asit (C vitamini) bağlıdır. Belirli hidroksilizin kalıntılarının daha glikozilasyon oluşur.
 4. Üçlü sarmal yapısı içinde her iki endoplazmik retikulum kurulan alfa-1 zincirleri ve bir alfa-2 zinciri. Bu procollagen denir.
 5. Procollagen, golgi aygıtı, paketlenmiş ve ekzositozu tarafından salgılanan nerede içine taşınır.

Hücre dışında

 1. Bir kez hücre dışında kayıt peptidler yarılmış ve tropocollagen procollagen peptidaz tarafından kuruldu.
 2. Bu tropocollagen moleküller formu kollajen liflerinde, kovalent hidroksilizin ve lizin artıkları bağlayan lysyl oksidaz ile ilişkilendirerek aracılığıyla toplamak. Birden fazla kollajen kollajen liflerinin forma liflerinde.
 3. Kollajen protein, fibronektin ve Integra gibi çeşitli türleri aracılığıyla hücre zarlarında bağlı.

Kolajen sentezi bozuklukları

Kolajen sentezi adımlardan belirgin olduğu gibi C vitamini sürecinin önemli bir bileşen oluşturur. C vitamini eksikliği iskorbüt, sentezlenir kollajen arızalı ve güçlü bağ dokusu üretmek değil ciddi ve acı bir hastalığı neden olur. Bu kanama ve diş etleri, diş kaybı soyulması yol açar deride renk değişikliği ve şifa-yaralar.

On sekizinci yüzyıl bu durum sırasında c vitamini içeren gıdalar katılımcıların mahrum uzun süre deniz ve askeri seferler arasında namlı

Buna ek olarak, bazı otoimmün hastalıkların sistemik lupus Eritematozus veya romatoid artrit gibi nerede vücudun bağışıklık sisteminin yabancı olarak kolajen ve saldırıları algılar ve vücut collgen alçaltır oluşabilir. Bazı bakteriler ve virüsler de kolajen lifleri vücuttaki yok etmek ya da üretim ile müdahale.

Nisan Cashin-Garbutt tarafından ba Hons (Cantab) gözden

Kaynaklar

 1. http://www.Biochem.wisc.edu/Faculty/raines/Lab/PDFs/Shoulders2009a.PDF
 2. http://www.biochemj.org/BJ/260/0463/2600463.PDF
 3. http://www.springerlink.com/content/jpwre2yqeywjla28/
 4. http://www.cliniccare.com.au/Documents/Stimulation-of-Collagen-Synthesis.PDF
 5. http://JCB.rupress.org/content/25/1/69.Full.PDF

Daha fazla bilgi için

Last Updated: Oct 4, 2012

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post