Torbielowa łykowatość (CF)

Dr Ananya Mandal, MD

Torbielowa łykowatość jest genetycznym warunkiem części ciała które wtedy zostać zapchanymi z gęstym, kleistym śluzem. który wpływa przepływ śluz wśród i produkcję trawiennego systemu i płuc,

Objawy

Objawy zaczynają wcześnie dalej w życiu, często zanim dziecko dosięga wieka 1 roczniak. Objawy które zazwyczaj manifestują zawierają:

  • długoterminowy, wytrwały kasłanie
  • Nawrotne infekcje płuco i klatka piersiowa
  • Biedny ciężaru zysk
  • Niemowlaka pot może być niezwykle słony

Przyczyna

Torbielowa łykowatość powoduje mutacją w genie który koduje dla proteiny dzwoniącej torbielowej łykowatości transmembrane conductance regulator (CFTR). Ten proteina jest odpowiedzialna dla regulować transport sodium i chlorku jony do i z komórek. Mutacja wynika w produkci anormalna CFTR proteina która pozwoli zbyt dużo wody i sól dosyć w komórki. To powoduje budowę śluz i przejścia up w tubkach gęsty, kleisty oddechowy system i płuca który prowadzi objawy warunek.

Jeden w każdy 2.500 dzieciach urodzonych w UK jest urodzony z ten warunkiem i przy teraźniejszością nad 9000 jednostkami w UK żyje z torbielową łykowatością. W Stany Zjednoczone, wokoło 30.000 ludzi żyją z ten chorobą. Torbielowa łykowatość jest pospolita wśród białych jednostek północny Europejski spadek i Caucasians są przy wielkim ryzykiem niż amerykan afrykańskiego pochodzenia i Azjatyckich amerykanie. Latynosy, rodowici amerykanie i, szczególnie są także zagrożoni rozwijać torbielową łykowatość.

Ekranizować

Wszystkie nowonarodzeni dzieci ekranizują dla torbielowej łykowatości. Mała ilość dziecko krew specjalna karta która wysyła laboratorium dla analizy rysuje od ich pięty i przenosi

Traktowanie

Tam  jest żadny lekarstwo dla torbielowej łykowatości i traktowanie celuje przy uśmierzać objawy i robić warunkowi łatwy żyć z. Traktowanie może zapobiegać długookresową szkodę która może powodować infekcjami i innymi komplikacjami. bagatelizować lub Na przykład, bronchodilators używają pomagać rozszerzać drogi oddechowe płuca i łagodzić oddychanie, podczas gdy antybiotyki używają zwalczać infekcję. Jeden ważne części traktowanie wykonuje ćwiczenia które mogą pomagać jasnemu śluzowi od płuc i dróg oddechowych.

W poprzedni rok, dzieci często umierali od torbielowej łykowatości zanim dosięgali dorosłość. Jakkolwiek, postępy w traktowaniu znaczyli że nad połówką cierpiący teraz żyje w ich 40s.

Przeglądający Sally Robertson, BSc

Źródła

  1. http://www.nhs.uk/conditions/Cystic-fibrosis/Pages/Introduction.aspx
  2. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/tutorials/cysticfibrosis/id289105.pdf
  3. http://www.cdc.gov/excite/ScienceAmbassador/ambassador_pgm/
  4. http://www.thoracic.org/education/breathing-in-america/resources/chapter-7-cystic-fibrosis.pdf
  5. http://www.nhmrc.gov.au/_files_nhmrc/file/your_health/egenetics/practioners/gems/sections/09_cystic_fibrosis.pdf

[Dalszy czytanie: Torbielowa łykowatość]

Last Updated: Nov 13, 2014

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post