Safra kesesi kanseri tanısı

Dr Ananya tarafından Mandal, md

Bu bir safra kesesi hastalığı genellikle karın ağrısı, rahatsızlık, şişkinlik, bulantı, kusma ve sarılık ile bildirim. Bu belirtiler başka hastalıkların da Özellikler ve karaciğer hastalığı yaygındır.

Detaylı bir değerlendirme, karaciğer hastalığı ve diğer safra kesesi patolojiler safra ve safra kesesi iltihabı ya da Kolesistit'in gibi kural gereklidir.

Çoğu durumda safra kesesi kanseri erken aşamalarında bir Yağış safra veya safra kesesi iltihabı veya diğer rutin muayene için çalışırken buluyor. Belirtiler yalnızca sonraki dönemlerinde tezahür.

Tanı ve tedavi çoğu zaman sindirim sistemi hastalıkları konusunda uzman olan bir gastroenterologist tarafından yapılır.

Safra kesesi kanseri tanısında tıbbi geçmiş değerlendirmesi, Fizik muayene ve benzeri içerir.

Tıbbi geçmiş değerlendirmesi

Safra, cholescystitis ve önceki safra kesesi hastalığı gibi birincil sklerozan cholangitis önemlidir. Safra kesesi hastalığı aile öyküsü, safra kesesi kanseri riski değerlendirmek önemlidir.

Fizik muayene

Sonra tıbbi geçmiş değerlendirmesi fizik muayene yapılır. Karın hissedilir ve genişlemiş safra kesesi bazen karın sağ üst kısmında hissettim.

Lenf düğümleri, etkileniyorsa de şişmiş ve palpated. Genel muayene ile deri, çivi yatak ve gözde sarılık sarılık sınav içerir.

Kan testleri

Kan testleri önerilebilir. Normal karaciğer fonksiyon testleri önerilmektedir. Bu gibi ast (aspartat transaminazlar) ve alt (alanin transaminazlar) karaciğerde bilirubin düzeyleri ve üretilen çeşitli enzim düzeyleri içerir.

Testler bu dizi, karaciğer ve safra kesesi normal olarak çalışıyorsanız gösterir. Normal olarak düşük miktarda Bu enzimlerin ve bilirubin kan varsa onların anormal artış genellikle biliary sistem, safra kesesi ve karaciğer anormallikleri anlamına gelir.

Karın ultrason taraması

Karın bir ultrason taraması genellikle sonraki reçete olduğunu. Bu, vücudun çeşitli organları bakmak için ultrason dalgaları kullanır.

Bu karın üzerinde ses dalgaları yayan soruşturma kullanımını içeren ağrısız bir denemedir. Dalgalar, karın içinde bir organ vurmak ve sondası tarafından aldı. Bu daha sonra bir monitöre görüntü olarak iletilir.

Ultrason yaklaşık 1 2 safra kesesi kanserleri kadar seçebilirsiniz. Safra kesesi ve karaciğer bazı patoloji tümörleri de algılanabilir.

Görüntüleme çalışmaları

Görüntüleme çalışmaları karın CT tarama ister. Bilgisayarlı tomografi taraması oldukça gelişmiş röntgen organları bünyesinde göstermek için kullanır. A ct tarama Karin safra kesesi kanseri tespiti yardımcı olur ve ayrıca kanser diğer organlara yayıldı, görür.

Safra kesesi kanseri diğer testler

ercp için Endoskopik retrograd cholangiopancreatography duruyor ve manyetik rezonans cholangiopancreatography için mrcp duruyor.

Hasta sedated ercp ve uzun, ince bir esnek tüp ağzına takılan ve duodenum geçti. Tüp, ucunda küçük bir ışık ve kamera vardır. Tüp araştırıyor ve safra içi görünüyor ve daralması ve tıkanması denetler. Tüm test 2 saat 30 dakika bir şey alır.

mrcp resmin pankreas, safra kesesi ve safra kanalları gösteren MRI taraması türüdür.

Safra kesesi biyopsi

Biyopsi veya ince iğne aspirasyon, safra kesesi. Bir biyopsi etkilenen organ doku örneği kaldırma ve mikroskop altında incelenmesi gerekir. Nasıl gelişmiş kanser olup da hazırlama Kanser Kanser tespit en belirli yolu budur.

Safra kesesi tüm alarak içerir bir cerrahi sonrası bir biyopsi yapılabilir. Bir biyopsi, ercp yordamı sırasında ya da ince iğne aspirasyon (fnac) ile de alınabilir.

fnac bir ultrason taraması ya da CT tarama yardımıyla gerçekleştirilebilir. Çok ince bir iğne safra kesesi yerleştirilir ve sıvı ve doku örneği alınır ve mikroskop altında incelenir.

Daha fazla testler

Diğer testler bir MRI taraması, endoskopik Ultrasonografi, Cholangiography ve açık işlem safra kesesi (Laparoskopi veya laparotomy) aramaya dahil. Bir angiogram reçete olabilir. Kan damarlarının biliary Sistem etrâfındaki bakar.

Safra kesesi kanseri hazırlama

Sahne Alanı'nda bir kanserin boyutuna ve ister özgün sitesine yayıldı açıklar. Sahne Alanı'nda kanser en uygun tedavi belirlemeye yardımcı olur ve tedavinin olası sonucunu tahmin etmeye yardımcı olur.

Dört aşamalı safra kesesi kanseri

Safra kesesi kanseri dört aşama vardır:

 • Aşama 1 – Bu aşamada sadece safra kesesi duvar etkilenir. Safra kesesi kanserleri yaklaşık dörtte ne zaman onlar tanısı olan bu aşamada vardır.

 • Aşama 2 – Bu aşamada kanser tam safra kesesi duvar kalınlığı için yayılır ancak yakındaki lenf düğümleri veya çevredeki organların yayıldı değil.

 • Sahne 3-Bu aşamada kanser lenf düğümlerine yakın safra kesesi yayılır veya karaciğer, mide, kolon veya küçük bağırsak yayıldı.

  • Etap 4-kanseri, safra kesesi yakın iki ya da daha fazla organ veya safra kesesi gibi akciğerlere uzak bir organ için yayıldı. Bu ikincil veya metastatik kanser bilinir.

  tnm hazırlama sistemi

  tnm hazırlama sistemi olarak adlandırılan farklı bir sistem bazen kullanılır. Bu tümör boyutu t anlatırken, n kanser lenf düğümlerine yayıldı ve m kanserin vücudun başka bir bölümüne yayılan olup olmadığını açıklar olup olmadığını açıklar.

  Buna ek olarak, tümör de kademeli. Sınıflandırma, ne kadar hızlı bir kanser gelişebilir bir fikir verir. Düşük dereceli kanser genellikle yavaş büyüyor ve yüksek dereceli tümör genellikle daha hızlı bir şekilde büyüyen ve tümör yayılması anlamına gelir.

  Nisan Cashin-Garbutt tarafından ba Hons (Cantab) gözden

  Daha fazla bilgi için

  Kaynaklar

  Last Updated: Sep 13, 2012

  Advertisement

  Comments

  The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
  Post a new comment
  Post