Intrauterine zapłodnienie (IUI) vs IVF

Liji Thomas, MD

Definicje

Sztuczny zapłodnienie jest techniką w którym umieszczają w kobiety macicę lub cervix sperma. Te procedury dzwonią intracervical lub intrauterine zapłodnienie (IUI), odpowiednio.

W Vitro nawożenie (IVF) jest pomagającym odtwórczym technologii (ART) techniką który jest wydajny i szerokich przejawy niż IUI. Ja jest podstawą najwięcej sztuki dzisiaj i kilka różne różnicy wliczając use oocytes i sperma, ofiarodawca lub homologiczni ofiarodawca lub homologiczna.

Procedury

 • IUI

IUI jest AI techniką powszechnie używany. Fallopian tubki muszą oceniający przed procedurą wykluczali straszenie lub endometriosis, ponieważ nawożenie oocyte spermą zdarza się wśród tubk.

Podstawowi kroki w IUI wymagają początkową owulacyjną indukcję z clomiphene cytrynianem, podczas gdy stosunek synchronizuje zdarzać się wokoło daty jajeczkowanie promować naturalnego poczęcie po to, aby. Kobieta monitoruje dla jajeczkowania lub zobrazowanie technik używać różnorodny testowanie. Na dniu, sperma zbierają od męskiego partnera i myją w końcu wkładającym w kobiety macicę, używać świetnego cewnika.

Intrauterine zapłodnienie ilustracja

Po trzy cyklu, clomiphene kontynuuje dla innych trzy cykli/lów, jeżeli brzemienność no zdarza się, i IUI wykonuje wokoło czasu jajeczkowanie.

Jeżeli to zbyt no wynika w brzemienności, jajeczkowanie dalej stymuluje z injectable zaostrzanie hormonami podążać IUI. Niepowodzenie z to prawdopodobnie prowadzi rekomendacja dla IVF.

 • IVF

IVF jest daleko komplikujący i wymaga następujący kroki:

 1. Jajnikowy pobudzenie: clomiphene lub inni lekarstwa używamy nakłaniać superovulation, podążać ludzkim chorionic gonadotropin (hCG) w przybliżeniu 8-14 dni promować oocyte maturation.
 2. Oocyte odratowanie wykonuje 34, 36 - godziny po administraci hcg zastrzyk, tuż przed follicular poróżnieniem, używać prowadzącego cewnika. W najwięcej skrzynek, wieloskładnikowi oocytes odzyskują.
 3. Nawożenie i płód kultura wtedy zrobimy po tym jak jajka oceniają dla ilości i sceny maturation. Nawożenie wykonuje lub umieszczać wysokiej jakości jajka z spermą w kulturze, intracytoplasmic sperma zastrzykiem albo nawet azoospermią. (ICSI) jeżeli to wymaga pokonywać bariery immotility lub biedy spermy morfologia,
 4. Płodu cryopreservation i przeniesienie zrobimy gdy płody pozwolili rozwijać blastocyst scena przynajmniej. Tylko jeden płód zazwyczaj wybiera dla przyczepienia w macicznego zagłębienie w młodych kobietach, i interwał zależy na ilości płód, rozciąga się od 1-6 dni. Pozostali płody przechują, i używać w przyszłościowych cyklach lub darują. No mają jako wysokość ciążowy tempo jak gdy świezi płody używają. Po 14 dni lub w ten sposób wyjawia ciążowy test jeżeli płód wszczepiał.

IVF proces infographic

Przewagi oba techniki

IUI dwoistą przewagę, tym samym często radzi najpierw dla, i łagodnej niewytłumaczonej nieurodzajności lub samiec nieurodzajności. względnie niezłożony i niedrogi być Swój ciążowi tempa są znamiennie niski, jakkolwiek, rozciągać się od 20-33 procentu z całkowitym sukcesem 75 procentów z 12 cyklami.

W dodatku ryzyko wieloskładnikowa brzemienność rozciąga się od 20 procentów dla bliźniaków 40 procentów dla rozkaz brzemienność. Pomimo swój przewag, tym samym zaostrzanie hormonu krok często obchodzi jeżeli kobieta nie udać się poczynać wtedy, i IVF bezpośrednio ucieka się zamiast. IUI no jest także pożytecznie w kobietach bez nietkniętych i funkcjonują fallopian tubk.

IVF, na innej ręce, jest stosowny dla kobiet z uszkadzać tubkami as well as dla par z, endometriosis, męską czynnik nieurodzajnością lub niewytłumaczoną nieurodzajnością. Swój różnicy zawierają gamety intrafallopian przeniesienie (GIFT) lub zygoty intrafallopian przeniesienie (ZIFT), jeżeli kobieta oocyte przynajmniej jeden fallopian tubki i zygoty która stosownie funkcjonuje otrzymywać gamety sperma) (podąża w Vitro nawożeniu). (mianowicie,

Stopnie Sukcesu IUI vs. IVF

IUI wynika w znaczącej liczbie brzemienność z niewytłumaczoną nieurodzajnością szczególnie. Średni porodu żywego płodu tempo jest jak podąża:

 • Pod 35 rok - 16 procentów
 • 35-39 rok - 11 procent
 • 40-42 rok - 4,7 procentu
 • 43-44 rok - 1 procent
 • Nad 44 rok - zero

Podczas gdy ciążowy tempo dla IVF jest stosunkowo wysoki, nie wszystkie poczęcia wynikają w porodzie żywego płodu. Niedawne CDC statystyki donoszą 31 procent na cyklu porodu żywego płodu tempo. Jakkolwiek, to zależy na wiele zmiennach wliczając kobieta wieka trwania nieurodzajność i typ, oocyte lub sperma używać. Sukces zmienia z wiekiem kobieta, jak podąża:

 • Pod 35 rok - 40 procentów
 • 35-37 rok - 30 procentów
 • 38-40 rok - 20 procentów
 • 41-42 rok - 10 procentów
 • 43-44 rok - 5 procentów

Ryzyko IUI vs. IVF

IUI niesie nieznacznie narosłego ryzyko dla ważnych congenital potworkowatość i defektów chromosomowych lub genu. Dużo te genetyczne anormalność mogą przyczyniać się męska nieurodzajność która jest powodem dla traktowania.

Jakkolwiek, chowany niebezpieczeństwo z IVF jest szczególnie z ICSI. że te defekty zapobiegać lub taktują w dużym stopniu obchodzą raczej niż, Uzupełnienie przy 10 rok pokazuje że najwięcej dzieci urodzony następujący IVF byli zdrowi pod względem fizycznego, emocjonalnego i poznawczego rozwoju.

Jakkolwiek perinatal wynik dla wszystkie dzieci urodzony przelotowy IVF jest znamiennie zły dla tamto które naturalnie poczynają. niż Wieloskładnikowe brzemienność niski narodziny ciężar, przedterminowy narodziny i neonatal hospitalizacja, są wszystko wzrastającymi w kobietach które przechodzą IVF.

To jest szczególnie w ten sposób z ICSI, ponieważ ono pozwoli nieurodzajność należną męski czynnik zachowywającym w potomstwach obchodzić naturalne naturalne bariery. Swój use skakał fałd 65 procentów sztuka, wskazuje że ono może overused, ponieważ proporcja skrzynki należne męska nieurodzajność jest w zasadzie niewymieniona. Niektóre dowodu punkty wniosek, i mogą nawet zmniejszać ciążowych tempa z sztuką. że masowy use ICSI no pomaga

Przeglądający Susha Cheriyedath, MSc

Odnosi się

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3017328/
 2. http://www.nhs.uk/conditions/Artificial-insemination/Pages/Introduction.aspx
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4498171/
 4. http://umm.edu/health/medical/reports/articles/infertility-in-women
 5. https://www.britannica.com/science/artificial-insemination

[Dalszy czytanie: Pomagający Odtwórczy technologia, (ART) plenność,]

Last Updated: Aug 3, 2017

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post