Karaciğer hastalığı tedavisi

Dr Ananya tarafından Mandal, md

Karaciğer hastalığı tedavi hedefleri

Karaciğer hastalığı çeşitli koşulları kapsar ve neden olur. Çoğu zaman durumu yani tedavi etmek amacı iyileştirici tedavisidir.

Daha fazla ilerleme hastalığı önlemek için ancak bazı terapi tek amaçları içinde; hastalığın belirtileri azaltmak; ya da tersi zarar zaten bitmiş.

Bazen tedavi ölümcül ya da yaşamı tehdit eden komplikasyonları önlemek önemlidir.

İlk karaciğer hastalığının tedavisi

İlk tedavisi, belirli tıbbi olmayan önlemleri içerir. Örneğin alkollü karaciğer hastalığı veya ilaç veya ilaçların neden, bu soruna neden olan aracı önce durdurmak için zorunludur.

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz de Kronik karaciğer hastalığı özellikle önemli.

Terapiler için belirli karaciğer hastalıkları

Özel terapi içerir (1):-

 1. Enfektif hepatit - viral hepatitis In bazı anti-viral aracıları ve enfeksiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar vardır. Bunlar, Interferon, Ribavarin vb içerir. Ayrıca Hepatit B ve c'de kullanılan birçok yeni ilaç Hepatit b önlemek için bir aşı olsa da, orada'Hepatit C. engellemek için yok
 2. Hepatit a hasta ve hastalık vücudun bağışıklık sistemi tarafından ele süre dinlenmek hidrasyon Bakımı gerekir.
 3. Safra hastalarda genellikle safra kesesi ve taş çıkarmak için ameliyat gerektirir. Bu ameliyat, açık bir geleneksel şekilde ya da daha sık laparoskopik cerrahi işlemler kullanılarak gerçekleştirilebilir.
 4. Alkol karaciğer hastalığı ile ilgili-durdurma alkol birincil tedavi. Diğer terapi, karaciğer hastalığı komplikasyonları tedavi gerektirir. (2)
 5. Otoimmün hepatit-Steroid maddeleri ve diğer bağışıklığı bastıran ajanları, bu gibi durumlarda kullanılabilir.
 6. Cholestatic karaciğer Hastalığında safra kanalları tıkanıklık olduğunda hasar yavaş ursodeoxycholic asit adlı bir ilaç verilir. Ameliyat da cholestatic karaciğer hastalığı bazı durumlarda gerekli olabilir.
 7. Çünkü demir aşırı düzenli "bloodletting" venesection denilen bir yordam tarafından Hemokromatoz-ilaçlar ile birlikte aşırı demir kaldırmak için kullanılır.
 8. Wilson's disease-aşırı işlemek için kullanılan d-penisillamin gibi bağlamak için aşırı bakır ilaçlar zararsız bakır ve vücuttan salgılamak.
 9. Karaciğer kanser, kanser tedavisi için özel anti-kanser ilaçlar kullanılır. Bu hastalarda kemoterapi, radyasyon tedavisi ve bazı hastalarda bile karaciğer transplantasyonu ardından kanser çıkarmak için ameliyat gerekebilir.
 10. Karaciğer nakli, bazı durumlarda gereklidir. En sık siroz alkollü karaciğer hastalığı nedeniyle; Hepatit C, karaciğer hastalığı ya da birincil biliyer siroz indüklenen. (3)

Tedavi ve karaciğer hastalığı komplikasyonları yönetimi

 1. Portal hipertansiyonda ve (4)-kanama
  1. Kan damarlarına basınç, uyuşturucu gibi beta blokerler tarafından azaltılabilir.
  2. Daraltmak kanama damarlar neden vasopressin ve octreotide gibi bazı ilaçlar verilebilir. Kan nakli kaybedilen kan yerine verilen gerekli olabilir.
  3. Kanama için kurşun yemek borusu ya da rektum damarlar bağlamak için ameliyat yapılabilir.
  4. Varices, yemek borusu ve rektum adlı gemiler, kanama kimyasal kan damarlarının enjekte edilerek da durdurulabilir. Bu kan tanesi Partida yol açar ve yara izi oluşumuna neden olur. Bu sklerozan ajanlar denir.
  5. Bazen bir balonu daha fazla kanama engelleyecek varices üzerinde baskı uygulamak için kullanılabilir
  6. Bazen transjugular intrahepatic portosystemic stent şant (TIPSS) denilen bir yordam portal ven basıncı azaltmak için kullanılabilir. Atlama yol, bazı basıncı azaltmak için portal ve hepatik ven arasında yapılır.
 2. Ascitis ve ödem ekstremitelerin sıvısı karın o olur, baskı kurar zaman alt-alt ekstremitelerin şişme için yol açabilir. Ascites tedavisi düzenli sıvı çıkarılması olduğunu; tuz ve Sıvı diyet kısıtlaması; ve sıvı atılımı gibi yol diüretik ilaçlar arttı. Münzevi sıvı kaldırılmasını bir iğne kullanılarak ya da karın yan tarafından bir tüp ile yerleştirme.
 3. Pıhtılaşma faktörleri eksikliği kanama eğilimler-karaciğer hasarı olur. Bu k vitamini ve ikmal kan pıhtılaşma faktörleri ile plazma nakli ile tedavi edilebilir.
 4. Hepatik ensefalopati – ne zaman beyin orada etkilenir, karışıklık, deliryum ve hatta bilinç kaybı olabilir. Tedavi ile Lactulose şurubu olduğunu. Bir müshil olarak görür ve bu durumda kanda amonyak gibi biriken toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

April Cashin-Garbutt tarafından ba Hons (Cantab) düzenlenen

Daha fazla bilgi

Karaciğer hastalığı nedir?
Karaciğer hastalığının nedenleri
Karaciğer hastalığı belirtileri
Karaciğer hastalığının Tanı

Kaynaklar:

 1. http://www.bbc.co.uk/Health/physical_health/Conditions/in_depth/Liver/liver_treatments.shtml
 2. http://www.liverfoundation.org/abouttheliver/info/Alcohol/
 3. http://www.bbc.co.uk/Health/physical_health/Conditions/in_depth/Liver/liver_transplant.shtml
 4. http://www.merckmanuals.com/Home/Print/liver_and_gallbladder_disorders/manifestations_of_liver_disease/portal_hypertension.html

Last Updated: May 29, 2012

Advertisement

Comments

 1. Pat Nedved Pat Nedved United States says:

  Amin stage 3 of 4, what does this mean?

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post