Mineraller ve sağlık

Nisan Cashin-Garbutt tarafından ba Hons (Cantab)

Mineraller, vücut için gerekli olan besin vardır. (1) Var. bunların toplam 22 (2)

Mineral türleri

Mineraller ayrılmış iki tip: Makro-mineraller ve mikro-mineraller. (2) Da bazen önemli mineraller ve küçük denir veya iz mineraller. (1, 3)

Makro-mineraller (önemli mineraller)

Makro mineraller içerir:

 • Kalsiyum
 • Fosfor
 • Magnezyum
 • Sodyum
 • Klorür
 • Potasyum
 • Kükürt (1, 2)

Makro-mineraller, özellikle kalsiyum ve fosfor, bünyesinde yapısal rol oynamak eğilimindedir. (2)

Vücut üzerinde 100 mg günde her makro-maden gerekir. (1) Bu gibi çok fazla gelebilir ama perspektifte dollar bill 1000mg. ağırlığında olduğunu dikkate alarak konabilir (4)

Kalsiyum

Çoğu vücudun kalsiyum kemik ve dişlerin güçlü tutmak için kullanılır. Bazı kalsiyum da diğer kas işlevlerinin yanı sıra kalp ritmi düzenlemek için gereklidir. Kalsiyum Ayrıca sinir iletimi ve hücre içi sinyal gibi diğer metabolik işlevleri kullanılır.

nhs yetişkinlere göre 700 mg kalsiyum günde gerekir. Bu sağlıklı bir diyet içinde tüketilmesi gerekir. Süt ürünleri ve bazı yeşil yapraklı sebzeler (değil ıspanak) kalsiyum yüksektir. (5, 6)

Fosfor

Fosfor kemikleri ve dişleri güçlü yapmak için de kullanılır. Bunun nedeni, fosfor, hidroksiapatit, kalsiyum fosfat tuz kemikleri bulundu.

Fosfor da vücutta birçok başka amaçlar için kullanılır. Bu hücre zarlarında ana yapısal kurucu olduğunu. Bu da genetik malzemesinin dna ve rna bulunur.

Fosfor da vücudun enerji temin önemli bir role sahiptir. Adenozin Trifosfat (atp) fosfor içeren en iyi bilinen enerji bileşikleri biridir. Bu molekül, tahvil enerji depolayabilirsiniz. Bu bağları koptu enerji serbest bırakılır ve güç enerji gerektiren işlemler için kullanılabilir. (7, 8, 9)

nhs yetişkinlere göre fosfor günde 550 mg gerekir. Yine bu sağlıklı bir beslenme ile tüketim olmalıdır. Kırmızı et, süt ürünleri ve balık yüksek düzeyde fosfor içerir. (10)

Magnezyum

Magnezyum gövde 300'den fazla biyokimyasal reaksiyonlar kullanılır. Karbonhidrat ve yağların enerji dönüştürmek yardımcı olur. dna ve rna nükleik asit ve protein sentezi de kullanılır. Magnezyum, hücre sinyali olarak da kullanılır.

Buna ek olarak, magnezyum bir yapısal rolü, özellikle kemik ve diş vardır.

Magnezyum ihtiyacınız, seks bağlıdır. nhs göre erkekler günde 300 mg gerekir; Kadınlar sadece 270 gerektirir ise mg. magnezyum kepekli tahıllar, fındık ve yeşil yapraklı sebzeler bulunur. (10, 11, 12, 13)

Sodyum

Sodyum, hücrelerdeki su dengesini ve de kan hacmi ve kan basıncı için yardımcı olur. O da sinir impulslarinin ilgilenmektedir.

nhs göre en fazla 2.4 g (Bu ilgilidir 6 g tuz - sodyum klorür) sodyum tüketmek gerekir. Birçok kişi, az 2.4 g sodyum tüketmek ile mücadele. Sodyum işlenmiş gıdalarda bulunan kaynaklanabilir. (10, 14, 15)

Klorür

Bu mide hidroklorik asit oluşturur klorür sindirim için önemlidir. Bu asit gıda getirilmesi Zararlı bakterileri yok etmek için yardımcı olur. (16, 17)

Vücut tarafından gerekli klorür yaş üzerinde bağlıdır. Gençler ve yetişkinler altında 50 günde 2,3 gram alımı gerekir. Yaşlı insanlar giderek daha düşük miktarda gerektirir. (18)

Potasyum

Potasyum, sodyum gibi vücudun su dengesini yardımcı olur. Son araştırma Ayrıca potasyum, kan basıncı azaltmak için yardımcı olabilir önerdi. (10, 19)

nhs göre yetişkinler için potasyum günde 3500 mg alımı için gereklidir. Potasyum iyi kaynakları, et, balık, süt ürünleri ve meyve ve sebze bazı yer alıyor. (10, 20)

Kükürt

Kükürt diğer doku ve kıkırdak üretiminde gereklidir.

Kükürt bir önerilen diyet parası yok; Ancak Sağlık Bakanlığı yeterli sülfür gereksinimlerini sağlıklı bir diyet elde edilebilir olduğunu bildirir. Kükürt açısından zengin gıdalar, et gibi protein içerir, ve benzeri Balık vardır. (10, 21)

Mikro-mineraller (Trace mineral)

12'den fazla mikro mineraller vardır. Ana olanlar şunlardır:

 • Demir
 • Bakır
 • Çinko
 • Mangan
 • İyot
 • Selenyum (4)

Genel olarak katalizör enzim reaksiyonları olarak kullanıldıkları gibi mikro mineraller olarak da yüksek tutarlar olarak mikro-mineraller, gerekli değildir. (2)

Özellikle, vücudun az 100 mg günde her mikro mineral ihtiyacı. (4)

Demir

Demir, etrafında vücudun oksijen taşıyan ilgilenmektedir. Bu formu haemoglobin moleküller kan ve myoglobin molekülleri kas içinde yardımcı olarak öyle. (23)

Miktar demir yetişkin alımı bağlıdır onların seks. nhs göre erkekler 8.7 mg demir her gün tüketmek gerekir; Oysa kadın alımı 14,8 mg olmalıdır. Karaciğer, et ve koyu yeşil yapraklı sebzeler demir içeren besinler içerir. (22)

Bakır

Bakır, demir metabolizması için önemlidir. Bunun nedeni, demir kırmızı kan hücre oluşumu için gerekli olan formu oxidises. Bakır, serbest radikalleri mücadele vücut tarafından da kullanılır. (24)

nhs göre yetişkin 1.2 mg bakır günlük tüketmeye gereklidir. Bu alıcı fındık, kabuklu deniz hayvanları ve sakatat tarafından sağlanabilir. (10)

Çinko

Çinko, yara iyileşmesi için önemlidir. Gibi pek çok enzim bir parçasıdır birçok metabolik süreçleri de ilgilenmektedir.

nhs göre yetişkin gerektiren çinko kendi seks bağlıdır. Gerek erkekler arasında 5.5 - 9.5 mg çinko günde; Oysa, Kadınlar günde 4-7 mg gerektirir.

Çinko kırmızı et ve kümes hayvanları, Ayrıca gelen çinko ile güçlendirilmiş çok hububat ürünleri tüketilebilir bulunabilir. (10, 25)

Mangan

Mangan bir enzimi hücrelerin mitokondri içinde mevcut bir parçası oluşturur. Mangan süperoksit dismutaz (MnSOD) bilinen bu enzim, serbest radikalleri mücadele için sorumludur.

Mangan da, diğer metabolik enzimler bir bileşenidir ve sağlıklı kemik ve yara iyileşmesinde kullanılır kollajen üretimi için gereklidir. (26, 27)

Mangan, çay, fındık ve tahıl gibi çeşitli kaynaklarda bulunur. (10) Gıda ve beslenme Kurulu (fnb) Tıp Enstitüsü göre 18 yaşın üzerindeki erkekler emme 2.3 mg günlük manganez gerekir; Oysa Kadınlar (18 yaşından) 1.8 mg her gün tüketmek gerekir. (28)

İyot

İyot, tiroid hormonları, triiodothyronine (T3) ve tiroksin (T4) üretiminde kullanılır. Tiroid hormonları, beyin, iskelet ve organlar gibi vücutta birçok sistemi etkileyen.

nhs göre yetişkin 0.14 mg günlük iyot tüketmek gerekir. İyot deniz balık ve kabuklu deniz ürünleri mevcut. Bu toprak, bitkiler yetişir türüne bağlı olarak değişebilir, ancak bazı taneler-da bulunur. (29, 30, 31)

Selenyum

Selenyum selenyum ile ilişkili proteinler olan selenoproteins gövde oluşturur. En az 25 farklı selenoproteins birçok farklı fonksiyonları vardır. Bunlar, spermatogenezin Yardım ve benzeri hücre büyümesini düzenleyen oksidatif stres karşı savunmak, tiroid hormonları düzenleyen içerir. (32, 33)

Selenyum kullanması gerekiyorsa, seks bağlıdır. nhs göre erkek 0.075 mg günde gerekir; Oysa kadınların günde sadece 0.06 mg gerekir. Bu, et, balık ve fındık-özellikle Brezilya fındık tüketilebilir. (10)

Diğer mikro mineraller

Diğer mikro mineraller içerir:-

 • beta-karoten
 • Bor
 • Krom
 • Kobalt
 • Florür
 • molibden
 • Nikel
 • Silikon (2, 10)

Kaynaklar

 1. http://www.Najah.edu/
 2. http://dining.UNT.edu/nutrition/nutrition_brochures/minerals.PDF
 3. http://Web.mit.edu/Athletics/sportsmedicine/wcrminerals.html
 4. http://facweb.northseattle.edu/sbusch/Lecture_13.PDF
 5. http://www.NHS.uk/Conditions/Vitamins-minerals/pages/calcium.aspx
 6. http://ODS.OD.nih.gov/factsheets/calcium-HealthProfessional/
 7. http://www.Umm.edu/altmed/articles/phosphorus-000319.htm
 8. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/phosphorus/
 9. Lodish, Berk et al. (2004) Moleküler Hücre Biyolojisi beşinci baskı. w.h. Freeman ve şirket
 10. http://www.NHS.uk/Conditions/Vitamins-minerals/pages/other-Vitamins-minerals.aspx
 11. http://ODS.OD.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
 12. http://www.Umm.edu/altmed/articles/Magnesium-000313.htm
 13. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/Magnesium/
 14. http://extension.USU.edu/Files/Publications/Publication/FN_220.PDF
 15. http://www.ext.ColoState.edu/pubs/foodnut/09354.html
 16. http://www.nal.USDA.gov/fnic/DRI/DRI_Water/269-423.PDF
 17. http://www.bbc.co.uk/Science/humanbody/Body/factfiles/stomach/stomach.shtml
 18. http://www.Umm.edu/ency/article/002417rec.htm
 19. http://www.ext.ColoState.edu/pubs/foodnut/09355.html/
 20. http://www.Umm.edu/altmed/articles/potassium-000320.htm/
 21. http://www.health.Harvard.edu/Newsweek/Listing_of_vitamins.htm
 22. http://www.NHS.uk/Conditions/Vitamins-minerals/pages/Iron.aspx
 23. http://www.McKinley.İllinois.edu/handouts/dietary_sources_iron.html
 24. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/Copper/
 25. http://ohioline.OSU.edu/hyg-fact/5000/5560.html
 26. http://www.csua.Berkeley.edu/~wuhsi/Elements.html
 27. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/manganese/
 28. http://iom.edu/activities/nutrition/SummaryDRIs/~/Media/Files/activity%20Files/nutrition/DRIs/rda%20and%20AIs_Vitamin%20and%20Elements.PDF
 29. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/iodine/
 30. http://www.NHS.uk/Conditions/Vitamins-minerals/pages/Iodine.aspx
 • http://e.hormone.Tulane.edu/Learning/thyroid.html
 • http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/Selenium/
 • http://www.NAP.edu/openbook.php?record_id=9810&page=285
 • Last Updated: Aug 22, 2012

  Advertisement

  Comments

  The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
  Post a new comment
  Post