Paclitaxel efekty uboczni

Dr Tomislav Meštrović, MD, PhD

Dwa ważnego efekta ubocznego paclitaxel terapia są częstymi hypersensitivity reakcjami, neuropatią i. Standardowy paclitaxel zawiera Cremophor EL jako rozpuszczalnik, tak wymaga premedication z wysokimi dawkami as well as długotrwałych infuzja czasy antyhistaminy i corticosteroids. Oprawiający lub złapie rozwijał pokonywać taki ograniczenia i także zapewniać dogodnej lek administraci, ulepszać toksyczność profile i.

Hypersensitivity reakcje

Wczesny rozwój paclitaxel utrudniał wysokim padaniem ważne hypersensitivity reakcje które w niektóre studiach zbliżali się 30 procentów., Początkowe obserwacje wskazywać histamina i inne vasoactive substancje jako winowajcy w rozwoju hypersensitivity reakcje.

Większość afektowane jednostki przedstawiać z typ - 1 hypersensitivity reakcje pierwotnie pokazywali znaki dyspnea, urticaria i podciśnienie. Inni pospolici objawy zawrzeć klatkę piersiową, ból pleców, nadmierny spocenie, pocenie lub pruritus.

Oralny lekarstwo z dexamethasone dawać orally przy 12 i 6 godzin pokazuje znamiennie zmniejszać padanie nakłaniać hypersensitivity reakcje zanim infuzja paclitaxel. W dodatku, pacjenci cierpi od ważnych hypersensitivity reakcj rechallenged z paclitaxel byli bezpłatni recydywy, po tym jak otrzymywający wysokie dawki corticosteroids chociaż ogólnoludzki sukces ten podejście no demonstrował.

Neuropatie                                  

Paclitaxel jest sprawnie nakłaniać peryferyjną neuropatię charakteryzującą sensualnymi objawami tak jak paresthesia i ścierpnięcie w pończochy dystrybuci. Także dobrowolnie zauważa. symetryczna strata furory proprioception, wibracja, pinprick i temperatura (,)

Objawy zazwyczaj zdarzają się między 24 i 72 godzinami na traktowanie z wysokimi dawkami lek, (>250 mg na metr kwadratowego) chociaż zazwyczaj zdarzają się po wieloskładnikowych kursów przy konwencjonalnymi dosage protokołami (<200 mg na metr kwadratowego). Surowy neurotoxicity jest zupełnie rzadki gdy zarządzający konwencjonalne dawki - wyrównywać w pacjentach z uprzedniego ujawnienia neurotoxic agentami (tak jak cisplatin). Gdy surowy neurotoxicity następuje, ono wyklucza dalszy administraci wysokie dawki lek dla up to 24 godzin.

Autonomic i motorowy dysfunkcja może także reprezentować problem paclitaxel terapia w pacjentach z preexisting neuropatiami powodować alkoholizmem, cukrzycami mellitus i innymi patologicznymi warunkami, mianowicie. Wzrokowy nerw może wpływający także scintillating mroczek, denoted. Jeśli chodzi o nakłaniającą sensualną neuropatię, uprzednia historia chemoterapii i dawkowania rozkład jest ważnymi czynnikami w rozwoju nieład.

Tam  jest pospolity występowanie zazwyczaj obserwujący dwa, pięć przejezdny myalgia, dni po terapii przy dawkami nad 170 mg na metr kwadratowego. (mięśnia ból) Podstępny myopathy obserwował z wysokimi dawkami paclitaxel w połączeniu z wspomniany wcześniej cisplatin, często.

Inni pospolici efekty uboczni

Jeden główni toksyczni skutki paclitaxel jest kumulatywnym neutropenia sugeruje, (abnormally niski neutrophils obliczenie) że niewyrobione krwiopędne komórki irreversibly no uszkadzają. Lek może także zmniejszać liczbę erytrocyty as well as thrombocytes które mogą wynikać w siniaczyć i krwawić. wynikający w anemii,

Normalny sercowy rytm może zakłócający, i pospolita manifestacja jest przejezdnym bezobjawowym bradycardia. Albeit rzadcy, różnorodni arrhythmias, komorowy częstoskurcz, sercowy niedokrwienie i miokardialny infarction, także zauważali. Sercowy monitorowanie jest tak celowy dla pacjentów z komorowym dysfunkcja i tamto który no mogą być sprawnie w pełni tolerować leka potencjalnego bradyarrhythmia.

Gastrointestinal skutki tak jak biegunka i buchanie są także części na administrację wysokie dawki, szczególnie. Taki warunki wymagają przynajmniej dwa litru fluidy każdy dzień. Pacjenci z białaczką są szczególnie skorzy mucositis i awaria mucosal bariera.

Zbliżony skutek inni chemoterapeutyczni agenci, rzęsy, brwi i inny ciało włosy, często chwilowo gubi. Proces zazwyczaj zaczyna po tym jak najpierw lub drugi cykl chemoterapia. Rozognienie przy wtryskowym miejscem w terenach i może rzadko zdarzać się, as well as wynikające podżegające skór reakcje. (wzdłuż kursu żyła) dokąd lek opuszcza naczynie krwionośne

Źródła

  1. http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/paclitaxel-intravenous-route/side-effects/drg-20065247
  2. http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199504133321507
  3. https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb/36/5/36_b12-01102/_pdf
  4. http://www.nhs.uk/medicine-guides/pages/MedicineSideEffects.aspx?condition=Ovarian%20cancer&medicine=paclitaxel
  5. http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancers-in-general/treatment/cancer-drugs/paclitaxel
  6. http://www.macmillan.org.uk/Cancerinformation/Cancertreatment/Treatmenttypes/Chemotherapy/Individualdrugs/Paclitaxel.aspx

[Dalszy czytanie: Paclitaxel]

Last Updated: Oct 21, 2014

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post