Belirtiler ve yarık dudak ve damak Tanı

Dr Ananya tarafından Mandal, md

Yarık dudak ve yarık damak, Orta yüz dokularının yanlış erime nedeniyle neden olduğunu. Bir de 700 bebekler etkiler.

Orada-ebilmek var olmak adil bir yarık içinde üst dudak veya yarık damak ya da ağız çatı etkileyebilir. Yarık dudak ve/veya damak genellikle diğer doğum kusurları ile Kerberos'ta.

Yarık dudak ve damak belirtileri

Yarık dudak üst dudak sadece bir girinti ile hafif olabilir veya ciddi mesele ile bağlı büyük bir şaşkın delik neden olabilir.

Bu tek taraflı yarık dudak olarak ve her iki tarafın ise o bir yana etkileniyorsa etkilenen ikili yarık dudak denir. O-ebilmek var olmak sadece dudak etkileyen eksik bir yarık dudak veya dudak yanı sıra, diş tutan üst çene alveoler kemer etkileyen tam bir yuva.

Yarık damak sabit çatı ağız yalnızca ön bölümünü etkileyebilir veya, sert yüzey de Boğaz yakın yumuşak damak denilen arka bölümü içerir.

Yarık dudak, birlikte olmadan tek başına bir yarık damak zor noktaya, ilk ve daha sonra doğumdan sonra özellikle küçük olup olmadığını fark.

Yarık dudak ve damak bebeklerde belirtileri

Besleme zorluklar ve bebek yarık dudak ve damak ile büyüme olabilir. Yarık dudak yalnız olanların daha yapamaz-e doğru suck olabilir yarık damak ile besleme ile daha az problem var.

Genellikle bebekler ile yarık damak gag, choke veya süt aspirate emme sırasında.

Yarık damak bebeklerin, Orta kulak enfeksiyonları yüksek risk altındadır. İşitme kaybı için önde gelen orta kulakta sıvı bina clefts yol.

Kalıcı işitme kaybı cerrahi clefts düzeltilmesi uygun zamanlama tarafından kaçınılmalıdır olabilir.

Yarık dudak ve damak çocuklarda belirtileri

 • Yarık dudak çocuklarla olabilir veya konuşma çok zor olabilir. Ancak bu yarık damak bazı sesleri telaffuz zorluk ve konuşma ve dil gecikmeler donatılmıştır.

Bazı ünsüzlerin p, b, t, d, k, g, f, v, s, z, sh, ch özellikle bu çocuklar için telaffuz etmek zor. Bu çocukların kelime burun gelebilir.

Her ne kadar bazı konuşma terapisi ya da ek cerrahi gerekir yarık damak onarımdan sonra çocukların çoğu normal konuşma, sonunda geliştirmek.

 • Tam yarık dudak çocuklarla özel diş sorunları var. Onlar süt veya birincil diş ya da mevcut anormal şekilli veya pozisyon dışında eksik olabilir. Bu tam yarık damak dişleri da kaçırabileceği.
 • Yarık dudak/damak - yarık dudak veya damak psikolojik etkisi hem çocuk, hem de anne psikolojik bir etkisi olabilir. Ebeveyn-ebilmek ıstırap çekmek inkar, öfke veya suçluluk ve çocuk bir düşük benlik saygısı uğrar. Psikolojik destek ve danışmanlık bazen gerekli olabilir. (1-5)

Yarık dudak ve damak Tanı

Yarık dudak ve damak tanısı gebelik sırasında veya doğumdan sonra oluşabilir.

Yarık dudak ve damak Gebelikte Tanı

Yarık dudak ve damak, hamilelik sırasında tarama kullanılarak algılanabilir. Bu antenatal Tanı denir. Bebek anatomisi, gebeliğin 18-20 hafta ultrason muayenesi kullanılarak taranır.

Yüz tarama görünür olmadığı için bazen bir yarık tarama çekilir değil. Olmadan yarık dudak, yarık damak, antenatal tarama tarafından tespit etmek zordur.

Danışmanlık gereken bu Doğum kusur tespit ve Ebeveyn-meli var olmak bir kez ameliyat kusur düzeltmek mümkün olacağını güvence verdi. (3)

Bazen yarık dudak ve damak diğer sendromlar ve genetik doğum kusurları ile ilişkilidir. Bu içerir:

 • Pierre Robin'ın Sendromu
 • In Apert Sendromu
 • Goldenhar Sendromu
 • In DiGeorge Sendromu

DiGeorge'nın Sendromu Konjenital kalp kusurları, büyük kan damarlarının çevresinde kalp anomalileri ile ilişkili, yemek borusu ve clefts vb. hataları. Diğer ilişkili sendromlar, Edwards sendromu, Patau'nın Sendromu ve Van der Woude Sendromu bulunmaktadır. (4)

Yarık dudak ve damak doğumdan sonra Tanı

Tanı tam fizik muayene kullanarak doğumda doktor tarafından yapılabilir. İlişkili sendromlar Haritayı kusurları kromozom ve genlerin birçoğu bu yana bebek için bir kromozom analizi önerilmektedir.

Sorunlar, işitme kaybı, kulak enfeksiyonları, konuşma hataları ve diş çıkarma problemleri gibi ilgili sorunların tanısında da yarık dudak ve/veya damak tedavisinde önemlidir. (5)

Nisan Cashin-Garbutt tarafından ba Hons (Cantab) gözden

Daha fazla bilgi için

Kaynaklar

 1. http://www.gillettechildrens.org/FileUpload/Cleft%20lip%20and%20palate.PDF
 2. http://www.RCH.org.au/Kidsinfo/factsheets.cfm?doc_id=7759
 3. http://www.healthpoint.co.nz/Default,18293.SM
 4. http://www.patient.co.uk/Doctor/Cleft-Lip-and-palate.htm
 5. http://www.NHS.uk/Conditions/Cleft-Lip-and-palate/pages/symptoms.aspx

Last Updated: Jul 18, 2012

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post