מיקרוביולוגיה וירוס

על-ידי ד ר Ananya מאנדאל, MD

וירוסים היה קיים מאז קיומה של צורות החיים על פני כדור הארץ. הם אורגניזמים זעירים עם רק הקוד הגנטי או חומצות גרעין, כיסוי חלבון. גודלם הקטן עושה אותם גלוי רק במיקרוסקופ אלקטרונים.

האם וירוסים היצורים החיים?

יש מחלוקת לגבי אם וירוסים צריך באמת להיות נחשבים אורגניזמים חיים. וירוסים תלויות לחלוטין בתא המארח עבור כפל שלהם כהלכה.

סוגים של וירוסים

פתוגנים אלה הם אחד הנפוצה ביותר של כל האורגניזמים ואינם מסוגלים להדביק כל מינים של בעלי חיים על פי יונקים עד חרקים, protozoa, ואפילו חיידקים וצמחים. למעשה ישנם מינים נוספים של וירוס מאשר של כל היצורים האחרים יחד.

כמה הם מזיקים וחלקם מאוד מסוכן כמו HIV הגורם לאיידס או אבולה מרבורג וירוס ועוד.

מקורו של וירוסים

חוקרים מצאו דמיון של הגנום של וירוסים עם גנים של בעלי חיים גבוה יותר שיכולים ' לקפוץ ' על פי כרומוזום אחד למשנהו. כמה מאמינה וירוסים אלה עשויים להיות שמקורם פלסמידים חיידקי, אשר הם מנות קטנות של גנים שוכב מחוץ כרומוזומים חיידקי והעבירו מסוגל להיות חיידק אחר.

וירוסים עלולים גם יש מקורם חיידקים מנוונת הפכו טפילים בלבד.

מבנה ויראלי, שכפול ותפקוד

וירוסים שונים מאוד גודל, כמו גם מורכבות. אך חלק מהתכונות שלהם הם נפוצים בקרב כל מיני וירוסים. ישנם שלושה חלקים בסיסיים:

 • חומצות גרעין
 • מעיל חלבון
 • קרום השומנים

חומצות גרעין ויראלי

חומצות גרעין היא הליבה של הנגיף. ה-DNA או RNA (חומצה deoxyribonucleic, חומצה ריבונוקלאית בהתאמה). ה-DNA או RNA מחזיקה את כל המידע עבור הנגיף, אשר הופך אותו ייחודי ומסייעת לו הכפל.

ייתכן שיש RNA או DNA, מעולם לא גם וגם זה קובע את הדרך שבה וירוסים לשכפל את עצמם. שני הסוגים של הגנום עם זאת לפעול כדי להפוך חלבונים נגיפיים עותקים נוספים של המעיל ויראלי ו- DNA/RNA.

ה-DNA וירוסים הם הפשוטה ביותר. הם משתמשים המארח RNA פולימראז של התא יכול להפוך mRNA לתרגם על הריבוזומים המארח כדי לייצר חלבונים נגיפיים.

וירוסי RNA מצד שני שיהיה עליך לספק משלהם RNA פולימראז כדי להפוך mRNA.

בנוסף, אלה וירוסי RNA שלילי-תחושה צריכים עוד צעד כדי להפוך RNA חיוביות-תחושה.

Retroviruses צריך אנזים אחר שהם נושאים איתם שנקרא רוורס טרנסקריפטאז. פעולה זו ממירה RNA ל- DNA הוכנס לתוך הגנום המארח. אז הסינתזה של חלבונים נגיפיים ולאחר ההרכבה שלהם לתוך חלקיקים נגיפיים חדש עשוי לקחת את המקום מארח הגרעין של תא (ב- influenza וירוס, וירוס חצבת) או גופיפים (כלבת, הרפס).

מעיל חלבון (capsid)

זה נגמר כיסוי חומצות גרעין המגנה על זה. זה יש מבנה סימטרי, בנוי subunits אחד או יותר ארוחות כמו קריסטל כימי.

השומנים קרום (מעטפה)

זה מכסה את capsid. וירוסים רבים יש מעטפה זה, והם נקראים וירוסים עירום. קרום זה בדרך כלל נרכש על ידי וירוס מהתא המארח בתהליך לעזוב את התא. המעיל הזה מאפשר הנגיף לשרוד מחוץ לתא ארוכה דיה כדי להפיץ במקום אחר דרך הדם.

מבנה ויראלי

Capsid והמבנה כולו וירוסים יכולים להיות ארבעה סוגים עיקריים:

 1. הסליל

יש capsomer מתפתל סביב ציר מרכזי ליצירת מבנה הסליל. זהו מבנה נפוץ לראות יחיד וירוסי RNA נטושים. מוזאיקת הטבק הוא וירוס הסליל.

 1. Icosahedral

אלה ליד-כדורית, צורה זו אומצה מאחר המעיל טפסים מעטפת סגורה. רוטה וירוס יש שנים עשר capsomers ומופיעות כדורית.

 1. מעטפה

הווירוס מכוסה קרום השומנים בצורה שונה של אחד של קרום התא. הקרום החיצוני הוא התא המארח נגועים וממברנות פנימית קרום גרעיני או רשתית תוך-פלזמית ויוצרים ליפידית המכונה מעטפת נגיפית. זה קרום וממוסמרת עם חלבונים או קולטנים.

 1. קומפלקס

יש capsid כי הוא לא הסליל גרידא, ולא icosahedral גרידא. אולי יש תכונות נוספות כמו זנבות חלבון או הקיר החיצוני מורכבים. Bacteriophages הם דוגמאות לסוג זה של מבנה ויראלי.

קולטנים ויראלי

הווירוס יש להיכנס לתא כדי להדביק אותו. וירוסים לא נלקחים על-ידי התא ישירות. הם חייבים לצרף קולטן על פני התא תחילה כדי להשיג כרטיס כניסה. אם רצפטור הוא לא אחד הצורך, התא פעם נגוע בווירוס, ייתכן להמשיך להסיר לגמרי את הקולטן.

כל וירוס יש קולטן specific שלו והוא מרכיב חיוני על פני התא כך התא אינו יכול להיפטר ממנו כדי למנוע את הזיהום. סלקטיביות של וירוסים קובע התא-ההעדפה.

לדוגמה, rhinoviruses יש העדפה עבור תאי רירית האף, איירווייז, הריאות, HIV עם CD4, CCR5, CXCR4 וירוסים, Epstein–Barr וירוס (EBV) עם נגיף הכלבת עם CR2, קולטן אצטילכולין, Influenza וירוס עם חומצה Neuraminic על תאי דם אדומים ועוד.

HIV פוגע בעיקר לימפוציטים מסוג T ומקרופגים כי רק הם נושאים מולקולה משטח המכונה קולטן CD4 ומדביק EBV B לימפוציטים נושאת קולטן המשלים CR2.

נבדקה על-ידי באפריל Cashin-Garbutt, BA Hons (Cantab)

מקורות

 1. http://www.safewater.org/PDFS/resourcesknowthefacts/Viruses.pdf
 2. http://fds.oup.com/www.oup.com/pdf/13/9780199206735.pdf
 3. http://cc.bjmu.edu.cn/download/1469d0793292486fb79de5420688-2906309031657.pdf
 4. http://www.ots.ac.cr/tropiweb/attachments/volumes/vol59-3/02-Herrero-Viruses.pdf

קריאה נוספת

Last Updated: Oct 4, 2012

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post