Co są Statins?

Dr Tomislav Meštrović, MD, PhD

Statins reprezentują klasę obniżanie agenci używać dla traktowania dyslipidemia i redukci atherosclerotic choroby sercowo-naczyniowej ryzyko. (anormalna kwota lipids) Ich szerocy, możni skutki na i ustawiali one wśród przedawnionych lekarstw na całym świecie.

Statins przedstawiali w późnych latach 80te i wczesne lata 90-te gdy nowatorska grupa obniżanie narkotyzuje w próbie oferować pacjentom z hypercholesterolemia wydajnych sposoby zmniejszać ich osocze cholesterol i skrytkę. Badanie pokazywał ogólnie ale także jednostki ryzyko naczyniasta choroba. że nie tylko znacząco skutek w zmniejszać krwionośnych lipid poziomy,

Chemiczna struktura i pharmacokinetics

Chemiczna struktura statins ustanawia dwa składnikami; pharmacophore i swój moiety komponujący ringowy system z różnorodnymi podstawnikami., który jest dihydroxyheptanoic zjadliwym segmentem, Różne statin grupy mogą mieć pewne różnicy w strukturze która z kolei wpływa i ich.,

Na oralną administrację wszystkie statins dobrze absorbują od jelita, albeit zdarza się w wątróbce z natępną redukcją systemowy bioavailability od 5 50% rozległy przepustka metabolizm. Najwięcej statins zarządzają jako kwasy które są lekami które wymagają wątrobianego metabolizm dla ich aktywaci., oprócz lovastatin i simvastatin,

Lovastatin, simvastatin i pravastatin, czerpiemy od fungal metabolitów z eliminacj życiami między 1 i 3 godzinami. Atorvastatin, rosuvastatin, fluvastatin i pitavastatin, jesteśmy w pełni syntetycznymi mieszankami z eliminacj życiami rozciąga się od 1 godziny dla fluvastatin 19 godzin dla rosuvastatin.

Lovastatin, simvastatin, atorvastatin, fluvastatin i pitavastatin, jesteśmy stosunkowo lipophilic mieszankami. Lipophilic statins są podatni metabolizm cytochrome P systemami, z wyjątkiem pitavastatin który przechodzi limitowanego metabolizm przez ten drogi przemian. (450) Wątróbka i cynaderki jesteśmy kluczowymi graczami w eliminaci statins od cyrkulaci przez żółci i w fekalia.

Mechanizm akcja

Korzystni skutki statins wywodzili się ich pojemność zmniejszać cholesterol biosyntezę w wątróbce modulować lipid metabolizm przez as well as skłonności, przeważnie konkurencyjnej, reversible inhibici CoA reductase, - ogranicza krok w cholesterol biosyntezie. dokąd wybiórczo zakłócają, (3-hydroxy-3-methyl-glutaryl-CoA)

CoA reductase katalizuje zamianę CoA i koenzym A L-mevalonate przez elektronu reductive deacetylation. Pharmacophore wszystkie statins znosi podobieństwo ja endogeniczny CoA moiety, tak competitively oprawia katalityczna domena powoduje steric zawadzanie i zatrzymuje CoA od przystępować aktywnego miejsce CoA reductase.

Ich antiatherosclerotic skutki pozytywnie korelują z procentu zmniejszaniem w LDL cholesterolu, ale taki skutki mogą wywrzejący niezależnie od ich hypolipidemic akci. Taki lipid skutki przynajmniej częsciowo odbijają statins' zdolność blokować syntezę znaczący isoprenoid intermediates które postępują jako lipid doczepiania dla multum intracellular sygnalizacyjne molekuły.,

Ponieważ mevalonate metabolizm wytwarza serie isoprenoids kluczowi dla różnych komórkowych funkcj - od cholesterol syntezy kontrola komórki różnicowanie i przyrost - CoA reductase inhibicja korzystnych pleiotropic skutki, i.e skutki na naczyniastej funkci i hemostasis, podżegający skutki i stabilizować skutki na atherosclerotic plakietach.

Furthermore, ja donosił i także zmniejsza interleukin-6 i inducible azotowego tlenku synthase wyrażenie. że statins hamują rozprzestrzenianie i migrację naczyniaste gładkie komórki i makrofagi, Te agenci mogą wpływać erytrocytu deformability, skrzepliny formację i poziomy plasminogen aktywator inhibitor-1 z ewentualnymi znaczącymi różnicami wśród różnych molekuł.

Te leki także znamiennie zmniejszają padanie wieńcowi wydarzenia w początkowym i drugorzędnym zapobieganiu, zmniejsza z kolei tempo śmiertelność w wieńcowych pacjentach. Bezpartyjnik ich hypolipidemic własność, ja pokazywał że statins ingerują z wydarzeniami wymagającymi w kości formaci i zakłócają bolak komórki przyrosta.

Źródła

  1. jasn.asnjournals.org/content/13/6/1673.full.pdf
  2. http://circ.ahajournals.org/content/101/2/207.long
  3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC151100/
  4. http://pharmrev.aspetjournals.org/content/64/1/102.full
  5. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1472-8206.2004.00299.x/pdf
  6. Lytken Larsen M, Schmidt EB. Reductase inhibitory. W: Encyklopedia Cząsteczkowa farmakologia, springer nauka & biznesów środki, 2008; pp. 596-599.

[Dalszy czytanie: Statin]

Last Updated: Jul 27, 2015

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post