Co jest adenozyną?

Dr Ananya Mandal, MD

Adenozyna jest nucleoside który zdarza się naturalnie w wszystkie komórkach ciało. Chemically jest 6 amino-9-beta-D-ribofuranosyl-9-H-purine ja.

Struktura i krwionośni poziomy

Adenozyna zrobi up adenina dołączająca ribose molekuły cukrowy moiety. (ribofuranose) Więź która dołącza adeninę i ribose cukier dzwoni9 glycosidic więź.

Zwykły osocze adenozyny poziom jest między 0,04 i 0,2 micromoles.

Fizjologiczny i farmakologiczny rola adenozyna

W ciele, adenozyna pomaga w komórkowym energetycznym przeniesieniu tworzyć molekuły jak adenozyny triphosphate (ATP) i adenozyny diphosphate (ADP).

Adenozyna także bawić się rola w sygnalizować różnorodne drogi przemian i funkcje w ciele tworzyć signally molekuły jak cykliczny adenozyny monophosphate (cAMP).

Adenozyna w mózg

W mózg adenozyna jest hamującym neurotransmitter. Ten sposoby, adenozyna mogą postępować jako środkowy układu nerwowego depressant. W normalnych warunkach, ja promuje sen i tłumi arousal. Gdy obudzony poziomy adenozyna w móżdżkowym wzroscie each godzina.

Adenozyna w sercu

W sercu adenozyna powoduje rozparcie który ulepsza krwionośną cyrkulację serce. wieńcowi naczynia krwionośne Adenozyna także wzrasta średnicę naczynia krwionośne w peryferyjnych organach.

W sercu adenozyna zmniejsza tętno i w krwi platelet akcję ono. Antiplatelet akcja zapobiega platelet koagulację i agregację.

Adenozyna w krwi

W krwionośnej adenozynie jest adenozyny deaminase łamany puszek. Ten enzym jest teraźniejszy w czerwonych komórkach i naczynie ścianie. Leka Dipyridamole jest inhibitorem enzym adenozyny deaminase i tak podnosi poziomy adenozyna w krwi. Ten prowadzi naczynie krwionośne dylatacja i ulepszający przepływ krwi przez wieńcowych naczyń krwionośnych które ximpx kierowych mięśnie.

Adenozyna w cynaderkach, płucach i wątróbce,

W cynaderkach adenozyna zmniejsza nerkowego przepływ krwi i zmniejsza produkcję chymozyma od cynaderek.

W płucach ja powoduje constriction drogi oddechowe i w wątróbce prowadzi constriction naczynia krwionośne i wzrasta awarię glikogen tworzyć glikozę ono.

Przegląda Kwietniem cashin-Garbutt, półdupki Hons (Cantab)

Źródła

  1. http://bonhamchemistry.com/wp-content/uploads/2012/01/Caffeine_and_Adenosine.pdf
  2. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/clc.4960140202/pdf
  3. http://gaems.net/download/drug_cards/adenosine.pdf
  4. http://www.med.nyu.edu/research/pdf/cronsb01-Hasko%20and%20Cronstein%20Trends%20in%20Immunology.pdf

Dalszy czytanie

Last Updated: Oct 7, 2014

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post