Co jest cewnikiem?

Dr Ananya Mandal, MD

Medyczni cewniki są tubkami używać w opiece zdrowotnej dostarczać lekarstwa, fluidy, gazy, lub. pacjenci lub rynsztokowi cieleśni fluidy tak jak uryna Przykłady zawierają naczyniastych dojazdowych przyrząda, śródżylnych cewniki, urinary cewniki lub klatek piersiowych drenażowe tubki.

Cewniki ogólny wkładają w ciała zagłębienie, kanał lub naczynie krwionośne. Mogą być cienkimi, elastycznymi tubkami dzwoniącymi, gęści i nieelastyczni cewniki dzwoniący ciężcy cewniki. Cewnik który może opuszczać w ciele, czy chwilowo lub niezmiennie, nawiązywać do indwelling cewnik jako.

Historia cewnika use

Cewniki używają ludzkością od antycznych czasów. Antyczni syryjczycy zrobili cewnikom z płoch. Starożytni Grkowie używali dudniące metal tubki który opróżniać je wkładali przez urethra w urinary pęcherzowego. W nowożytnej medycynie, cewnika use najpierw opisywał Dr. który opatentowywał cewnika w 1868 i strzykawkę. N. b. Sornborger

Robić cewnikowi

W przeciwieństwie do antycznych czasów w zatrudnia pasmo polimery tak jak krzem guma, lateks i termoplastyczni elastomery, nowożytna technologia, robić tubki. gdy nieelastyczny metal używał robić cewnikowi, Te, krzem jest powszechnie wybierającym materiałem należnym swój bezruch gdy ono no reaguje z ciało fluidami.

Mechanically, jakkolwiek, ja jest słabym polimerem który jest skory złamania które mogą prowadzić komplikacje tak jak część cewnik zostaje wśród ciała po cewnika usunięcia.

Ja był w wczesnym 1900's który dzwonił Walsh mężczyzna od Dublin i sławny Szkocki urolog dzwoniący Normandczyk Gibbon tworzył standardowego cewnika który używa w szpitalach dzisiaj - Walsh cewnik.

Nowożytny rozporządzalny cewnik najpierw budował David S który wynajdowć je w 1940's. Sheridan Także rozwijał nowożytnej rozporządzalnej plastikowej endotracheal tubki która używa dla utrzymywać drogi oddechowe otwarte podczas operaci i emergencies.

Przeglądający Sally Robertson, BSc

Źródła

  1. http://www.rcn.org.uk/__data/assets/pdf_file/0018/157410/003237.pdf
  2. http://www.thegaun.org/documents/ANZUNS_catheterisation_document.pdf
  3. http://www.musc.edu/clined/CVLs.pdf
  4. http://www.osha.gov/SLTC/bloodbornepathogens/factsheet_catheters.pdf
  5. http://www.idsociety.org/uploadedFiles/IDSA/Guidelines-Patient_Care/PDF_Library/Comp%20UTI.pdf

[Dalszy czytanie: Cewnik]

Last Updated: Oct 8, 2014

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post