Co jest chemoterapią?

Dr Ananya Mandal, MD

Chemoterapia dosłownie nawiązywać do traktowanie pewne choroby używać odmianowe substancje chemiczne które są niszczycielskie złe komórki lub kauzatywny agent choroba tak jak bakterie lub wirus. Tym samym traktowanie może szeroko dzielący w dwa kategorii nowotwór chemoterapia i antimicrobial chemoterapia -.

Antimicrobial chemoterapia

Pierwszy antimicrobial chemoterapia rozwijał Sir Paul Ehrlich w 1909 gdy zakłada że arsenowa mieszanka dzwoniąca arsphenamine mógł używać taktować kiły infekcję. Antibacterial własność sulfonamidy odkrywali Niemieckim patologiem Gerhard Domagk który otrzymywał nagrodę nobla w medycynie w 1939 dla odkrywać pierwszy wydajnego leka przeciw bakteryjnym infekcjom. W przeciwieństwie do penicyliny na przykład sulfonamidy są syntetycznymi antimicrobial agentami niż substancje które czerpią od mikroorganizmów tak jak grzyby. raczej

Nowotwór chemoterapia

Nowotwór chemoterapia wymaga use taktować nowotwór jeden lub więcej cytotoxic agenci. Terminu "cytotoxic" sposoby toksyczni komórki i ogólna przesłanka chemoterapia są toksycznym zniszczeniem wartko dzielić komórki.

Jakkolwiek, chemoterapia także zabija zdrowe komórki które dzielą wartko pod normalnymi okoliczność tak jak tamto w szpiku kostnym, dokąd czerwone komórki krwi, białe komórki krwi i platelets, produkują. Błyskawiczny komórka podział także zdarza się w włosianych follicles i trawiennym obszarze. Tym samym, chemoterapia typowo powoduje efekty ubocznych tak jak anemia, infekcja i skłonność krwawić łatwo opłata obniżających poziomy, czerwone komórki krwi, białe komórki krwi i platelets.

Zniszczenie żyłki futrówka powoduje mdłość, buchanie i biegunka i uszkadzający włosiani follicles prowadzimy włosiana strata.

Chemoterapia zazwyczaj dać w cyklach, jako serie traktowanie sesje, podążać okresem odpoczynek.

Inni uses chemoterapia

Oprócz nowotworów i infekcj, chemoterapia może także używać w pewnych innych warunkach wliczając autoimmune choroby, stwardnienia rozsianego, lupus, rheumatoid artretyzmu i dermatomyositis.

Przeglądający Sally Robertson, BSc

Źródła

  1. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/tutorials/chemotherapyintroduction/oc059105.pdf
  2. http://www.cancer.gov/cancertopics/coping/chemotherapy-and-you.pdf
  3. http://www.thymic.org/uploads/reference_sub/03chemoprinc.pdf
  4. http://www.macmillan.org.uk/Documents/Cancerinfo/Foreignlanguagefactsheets/ChemotherapyinEnglish.pdf
  5. http://residency.dom.pitt.edu/Hcorner/Documents/AntimicrobialGuide2008.pdf
  6. http://www.academicjournals.org/sre/pdf/pdf2011/8Sep/Maartens%20et%20al.pdf
  7. http://microbiology.free.fr/Presentations/antimicrobialchemotheray.pdf
[Dalszy czytanie: Chemoterapia]

Last Updated: Jan 14, 2014

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post