Co jest łykowatością?

Sally Robertson, BSc

Termin łykowatość opisuje rozwój włókienna łącznikowa tkanka jako reparative odpowiedź uraz lub szkoda. Łykowatość może odnosić sie łącznikowej tkanki świadkowanie który zdarza się jako część normalnego gojenia lub nadmierny tkankowy świadkowanie który zdarza się jako patologiczny proces. Gdy łykowatość zdarza się w odpowiedzi na uraz termin "straszenie" używa. Niektóre główni typ które zdarzają się w ciele łykowatość opisują below.

Płucna łykowatość

Płucna łykowatość nawiązywać do liczba podążać łykowatością i stratą płuco elastyczność warunki które powodują śródmiąższową płuco szkodę, ostatecznie. Te warunków prowadzenie objawy tak jak wytrwały kasłanie, klatka piersiowa ból, trudności oddychać i zmęczenie. Płucna łykowatość może zdarzać się jako drugorzędny warunek w rozmaitych chorobach, ale w wiele skrzynkach no jest jasna prawdziwa przyczyna i termin idiopathic płucna łykowatość używa.

Płucna łykowatość może dzieląca w następujący trzy typ:

 • Zastępstwo łykowatość - To zdarza się w odpowiedzi na płuco szkodę powodować infarction lub infekcją tak jak zapalenie płuc lub gruźlica.
 • Ogniskowa łykowatość - To zdarza się jako odpowiedź drażnienie substancjami które wdychają i wtedy niosą niedaleka limfy tkanka makrofagami. W limfy tkance proces łykowatość zaczyna. Okupacyjny ujawnienie krzemionka lub azbest jesteśmy pospolitymi przykładami substancje które mogą powodować ten formę płucna łykowatość.
 • Rozproszona parenchymatyczna płuco choroba (DPLD) - To zdarza się w przypadach fibrosing alveolitis który manifestuje w idiopathic płucnej łykowatości., DPLD także zdarza się w extrinsic alergicznym alveolitis, dokąd tam  jest rozproszony rozognienie płuco tkanka w odpowiedzi na inhalację pyłów antygeny tak jak zwierzęcy dander.

W wiele skrzynkach zasadniczy warunek który powoduje płucna łykowatość rozwija nad wiele rok, znaczy ludzie często rozwija warunek opóźnionego dalej w życiu, z padaniem osiąga szczyt między 50 i 70 rok wiek. Warunek pojawiać się wpływać samiec i kobiety równo.

Niektóre współczynniki ryzyka dla płucnej łykowatości zawierają:

 • Ujawnienie okupacyjne substancje które uszkadzają płuco
 • Tabaczny dymienie
 • Gastroesophageal reflux choroba
 • Infekcje tak jak gruźlica i zapalenie płuc

Wiele skrzynki płucna łykowatość mogą kierujący z kombinacją prewencyjne miary i lekarstwa, chociaż niektóre pacjenci mogą wymagać płuco przeszczep.

Przykłady prewencyjne miary zawierają powstrzymywania dymienie, wystrzegania ujawnienie znać środki podrażniający, uczęszczający grypowych dźgnięcia tlenową terapię i. Niektóre leki które mogą używać zawierają immunosuppressive agentów tak jak corticosteroids lub antifibrotic agentów tak jak ciclosporin lub kolchicyna. Dokąd pacjenci które no odpowiadają żadny te miary, lekarz mogą dyskutować opcję płuco przeszczep

Wątrobowa marskość

Marskość nawiązywać do blizn buły i tkanka która zamieniają wątrobową tkankę i niszczą wątrobową funkcję. Warunek zazwyczaj powoduje alkoholizmem, tłustą wątrobową chorobą, zapaleniem wątroby b lub zapaleniem wątroby, C.

Wątróbka jest odpowiedzialna dla kilka istotnych funkcj taki detoxifying pewne substancje w ciele, produkujący istotne odżywki i czyścić krew. Każdy czas przechodzi stres lub uraz wątróbka, ono próbuje odtwarzać i produkuje blizny tkankę w procesie. Gdy blizny tkanka buduje up, wątrobowa funkcja pogarsza się i gdy marskość posuwa się naprzód wątróbka już nie pracuje stosownie. Marskość no daje wzrostowi objawy until szkoda zostać rozległą, przy którą powodować szerokiego zakres objawy może punkt ja. Przykłady zawierają:

 • Skłonność krwawić wcześnie lub siniaczyć
 • Zmęczenie
 • Żółtaczka lub yellowing oczy i skóra
 • Wodobrzusza lub rzadkopłynna budowa up w podbrzuszu
 • Ciężar strata
 • Itchy skóra
 • Mdłość
 • Nabrzmiewać w nogach
 • Disorientation i ospałość
 • Wybełkotana mowa
 • Rozwój jak naczynia pod skóry powierzchnią

Jeżeli wątrobowa marskość wykrywa i diagnozuje podczas wczesnych faz choroba, wcale wspomaga szkodę wątróbka może zapobiegać. Traktowanie zależy na scenie choroba i prawdziwej przyczynie marskość, ale całkowity cel jest zwalniać choroby progresję i uśmierzać objawy. To można zawierać następujący podejścia:

 • Częstowanie alkoholu zależność przez rehabilitaci, często programuje dla alkoholów nałogowów
 • Ciężar straty plany dla ludzi z marskością powodować bezalkoholową tłustą wątrobową chorobą
 • Lekarstwo który może pomagać zapobiegać wątrobową szkodę powodował zapaleniem wątroby b lub C
 • Leki załagadzać objawy tak jak ból, nużenie i świerzbieć,

Gdy wątrobowa marskość posuwa się naprzód, wątrobowy przeszczep używa ofiarodawca organ może być jedynym opcją dla niektóre pacjentów. Pacjent należny otrzymywać przeszczep potrzebuje przechodzić rozległy testowanie zapewniać je jest zdrowy dosyć przechodzić procedurę. Pacjenci które odnosić sie chorobę także potrzebują powstrzymywać się formę pije alkohol dla sześć miesięcy przynajmniej.

Sercowa łykowatość

Tereny które zostać uszkadzającą opłatę miokardialny infarction serce mogą przechodzić łykowatość. Sercowa łykowatość może wpływać klapy w sercu as well as mięśniu który zostać sztywniakiem i mniej uległy., To może wzrastać ryzyko niewydolność serca.

Fibrocytes zazwyczaj jest tym samym istotny dla formalnie poparcia serce i. Jakkolwiek, łykowatość i gęstnieć tricuspid klapa i płucna klapa możemy zdarzać się. gdy te komórki są nad aktywowanym, Ten strata elastyczność w klapach może ostatecznie powodować zastawkowego dysfunkcja i niewydolności serca.

Dwuczłonowa teraźniejszość w czerwone wino dzwoniącym resveratrol pokazywał zwalniać progresję sercowa łykowatość i inne techniki tak jak microrna inhibicja obecnie one studiują w zwierzęcych modelach choroba.

Źródła

 1. http://www.hcvadvocate.org/hepatitis/factsheets_pdf/Fibrosis.pdf
 2. www.pulmonaryfibrosis.org/.../Patient_Info_Guide_Eng_2013.pdf
 3. http://www.hbvadvocate.org/hepatitis/Basics/HEP_B_BASICS_Fibrosis.pdf
 4. http://www.nhs.uk/conditions/pulmonary-fibrosis/Pages/Introduction.aspx
 5. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cirrhosis/basics/treatment/con-20031617
 6. http://www.gpnotebook.co.uk/simplepage.cfm?ID=-1596981226

[Dalszy czytanie: Łykowatość]

Last Updated: Nov 13, 2014

Advertisement

Comments

 1. Shrishti Thakur Shrishti Thakur India says:

  What does Fibrotic opacities mean? What are the causes for this ? and what is the treatment for this ? please help.

 2. Ajay Kad Ajay Kad India says:

  My father is detected with meta fibrosis, above lungs, may I know what exactly it is and is there any permanent cure for that?

 3. Ravi Shankar Ravi Shankar India says:

  Fibrosis is seen in the left upper zone in today's x-ray report, Is it curable!

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post