Co jest miesiączką?

Dr Tomislav Meštrović, MD, PhD

Ważna funkcja żeński płciowy obszar jest produkować dojrzałych i fertilizable jajeczka. W kontraście do innych tkanek ciało, jajniki i inne części ten system przechodzą powtórkowe cykliczne zmiany w odpowiedzi na estrogenu i progesteronu pobudzenie. Taki zmiany które zdarzają się przy w przybliżeniu miesięcznymi interwałami są najwięcej prominentu w endometrium i traceniem maciczna futrówka, dzwonią miesiączka.

Po to, aby rozumieć miesiączkę dostawać znany z menstrual cyklem musi, jeden. Pierwszy menstrual okres kobieta lub dziewczyna dzwoni menarche który zazwyczaj zdarza się między 12 i 13 rok wiek przez odżywiać populacje w krajach rozwiniętych., Menstrual cykl tradycjonalnie dzieli w trzy głównej fazy która korelują z czynnościowymi aktywność jajnik.

Miesiączka i inne fazy menstrual cykl

W większości kobiety menstrual cykl trwa między 25 i 30 dniami, chociaż niektóre zdrowe kobiety mogą mieć równie trochę jak trzy lub cztery cyklu na rok. Długość menstrual cykl może zmieniać podczas kobiety życia, podczas gdy nieregularni okresy zostać pospolitymi gdy kobiety zbliżają się przekwitanie (zaprzestanie miesiączka i menstrual cykl).

Normalny cykl zaczyna z follicular fazą. Ten scena reprezentuje proliferative fazę menstrual cykl dokąd follicles wśrodku jajników rozwijają i dorośleć w przygotowaniu do jajeczkowania. Once uwalnia od jajnika jajeczko podróżuje Fallopian tubki, i proces wyzwolenie dojrzały jajko od follicle wymienia jajeczkowanie (żyzny czas podczas kobiety menstrual cyklu).

Wydzielnicza lub luteal faza pojawiać się po jajeczkowania gdy wybuchu follicle rozwija w strukturę dzwoniącą korpusu językowego luteum. To jest mały żółty struktura w jajniku który secretes estrogen i progesteron które przygotowywają endometrium secrete odżywki które odżywiali wpojonego jajko jeżeli skrzynka nawożenie. Jeżeli tam  jest żadny implantacja, zmniejszanie w estrogenu i progesteronu poziomach zdarza się.

Taki kropla wywołuje tracenie endometrium, powoduje miesiączkę zaczynać. Ten proces jest co doświadczają kobiety podczas gdy mają ich menstrual okresy i ono ogólny trwa od 3, 7 dnia. Menstrual przepływ właściwie składać się z krew, karkowy śluz i tkanka. Kwota gubjąca menstrual fluid jest zazwyczaj między 50-100 mililitrami fluid, chociaż ono może zmieniać znamiennie.

Enzym dzwoniący plasmin hamuje krew od grudkowania, ale krwionośna strata może prowadzić żelazny niedostatek; (która jest czasem suta) hence wysokich żywienioniowych wymagania premenopausal kobiety po to, aby zapobiegać to od zdarzać się. Gdy miesiączka jest najwięcej wybitnego fazy menstrual cykl, cykle często liczą od pierwszy dnia menstrual krwawienie.

Hormonalni markiery menstrual cykl

Tam  są cztery dominującego hormonalnego markiera który bawić się rola w menstrual cyklu: FSH, LH, estradiol i progesteron (przysadkowy początek) (jajnikowy początek).

Jeden najwięcej uderzających wydarzeń menstrual cykl jest gwałtownym wzrostem w koncentracjach LH przy końcówką follicular faza (więc - nazwany preovulatory LH przypływ). Podły trwanie ten przypływ jest 48 godzinami, podczas gdy dzienne różnicy w LH sekrecjach przy innymi czasami menstrual cykl są skromne. Ja oszacowywa że jajeczkowanie zdarza się w przybliżeniu 18 godzin po tym jak LH szczyt, i.e. 36 godzin po początku preovulatory LH wzbierają.

Tam  jest także przypływ FSH, skromny przy końcówką follicular faza, albeit gdy porównuje preovulatory LH przypływ. Znaczący fizjologiczny wydarzenie jest twofold wzrostem w FSH poziomach w dzień miesiączki lub właśnie poprzedzać ten wydarzenie (). Szczytowe FSH wartości dosięgają wokoło 24 godziny na początek menstrual przepływ.

Estradiol sekrecja jest przy niskimi poziomami ale wzrostami podczas wczesnej follicular fazy po środku cyklu, jeden tydzień przed gonadotropic przypływem. Wśród few godzin po tym jak inicjacja taki przypływ, estradiol koncentracje spada nagle i wzrasta znowu z pojawieniem się korpusu językowego luteum.

Chociaż progesteron sekrecja jest błahy przez cały follicular fazy, ono wzrasta nagle wokoło 12 godziny, zostaje przy plateau dla wokoło 12 godzin zanim początek LH przypływ, then - ten wydarzenie dzwoni prevoulatory progesteronu wzrost. Podczas wydzielniczej fazy, poziomy estradiol i progesteron wzrastają maksimum w przybliżeniu 7-9 dni po cyklu gonadotropin przypływu i dosięgają.

Wykonawcze molekuły które stymulują lub hamują angiogenesis, komórki rozprzestrzenianie i matrycy syntezę utożsamiali w ludzkim endometrium. Wśród innych, zawierają wzrostowych czynników, wzrostowego czynnika receptorów, angiogenesis zaostrzania czynników, cytokines i różnorodnych enzymów. (tak jak TGF-β) (erythropoietin) Te substancje działają w konkurencyjnej modzie z lub spółdzielni estrogenem i progesteronem przez cały miesiączki i menstrual cyklu.

Źródła

  1. http://www.womhealth.org.au/healthy-lifestyle/206-understanding-your-menstrual-cycle
  2. http://womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/menstruation.html
  3. http://pediatrics.aappublications.org/content/118/5/2245.long
  4. http://www.hh.um.es/pdf/Vol_19/19_2/Sivridis-19-511-516-2004.pdf
  5. Ferin M, Jewelewicz R, Warren członek parlamentu. Menstrual cykl: Fizjologia, Odtwórczy nieład i nieurodzajność. Uniwersytet Oksford prasa, 1993; pp. 4-24

[Dalszy czytanie: Miesiączka]

Last Updated: Jan 11, 2015

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post