Co jest Oophorectomy?

Yolanda Smith, BPharm

Oophorectomy jest chirurgicznie procedurą który wymaga usunięcie jeden lub oba kobiety jajniki. Na okazi ja może także nawiązywać do ovariectomy jako, chociaż to jest powszechnie używany w badaniu naukowym o chirurgicznie jajnika usunięciu w laboranckich zwierzętach.

Chociaż usuwać jajniki jest biologicznym odpowiednikiem kastracja samiec, ten termin rzadko używa w medycznej literaturze.

Zupełny usunięcie jajniki, jajowody i maciczni rogi w zwierzętach, nawiązywać do jak spaying w weterynaryjnych naukach. To jest często używany jako forma sterylizacja w zwierzętach, chociaż jest znamiennie jako forma kontrola urodzin mniej powszechnej praktyki na istotach ludzkich.

Racjonalne uzasadnienie dla terapii

W praktyce najwięcej pospolitych powodów wykonującymi dla oophorectomy są:

  • Usuwać rozwijać choroby cysty, malignancy (e.g,)
  • Profilaktyczna operacja zmniejszać jajnikowego lub nowotworu piersi ryzyko
  • W połączeniu z hysterectomy

Szczególnie gdy operacja używa jako profilaktyka przeciw jajnikowemu lub nowotworowi piersi, ja jest znacząco ważyć w górę ewentualnych korzyści zapobiegać chorobę ryzyko że operacja może przedstawiać. Ogólnie, tylko kobiety lub nowotwór piersi które jest przy szczególnie wysokiego ryzyka jajnikowy muszą rozważający dla profilaktycznego oophorectomy.

Częściowy Oophorectomy

Także zna jako ovariotomy, to wymaga resekcję części jajniki lub usunięcie. Ten typ operacja jest często używany dla cyst w jajnikach które potrzebują usuwającym.

Ten chirurgicznie procedura jest plennością konserwuje w teorii, jednakże ono jest stosunkowo częsty dla kobiet które zobowiązują się częściowego oophorectomy cierpieć od jajnikowego niepowodzenia.

Długoterminowych ryzyko które kojarzą z zupełnym usunięciem jajniki mniej wymawiają w częściowej procedurze. Jako rezultat zamiar znosić dzieci kobieta w przyszłości rozważający musi gdy decydujący czy operacja jest prawym opcją.

Oophorectomy

Gdy jajnik i Fallopian tubka usuwamy wpólnie procedura nawiązywać do oophorectomy jako. To może miał miejsce either na jeden stronie na oba lub, zna jak jednostronny lub bilateralny oophorectomy odpowiednio.

Podczas gdy ten procedura potencjał zapewniać opcję kontrola urodzin w istotach ludzkich, ono no jest powszechnie używany w praktyce, gdy jajowodowy spór sądowy jest uprzywilejowanym metodą. To wymaga bloking Fallopian tubki hamować owulacyjnego jajniki nietknięci i opuszczać.

Korzyści i ryzyko operacja

Each kobieta unikalną medyczną historię i najprawdopodobniejsi ryzyko oophorectomy i są różni.

Dla niektóre kobiet korzyści daleko przeważają ryzyko, tak jak gdy tam  jest zły cysta w jajnikach. Dodatkowo, dla kobiet z wysokiego ryzyka pierś lub rak jajnika należni silna historia rodziny udowadniać korzystny może lub oophorectomy. jeżeli niosą wysokiego ryzyka BRCA genu mutację

Jakkolwiek, to no jest skrzynka dla wszystkie kobiet i indywidualne właściwości each kobieta muszą rozważający zanim rekomendacja zrobi. To jest w dużym stopniu ponieważ tam  są poważni ryzyko kojarzący z usunięciem jajniki.

Ryzyko głownie kojarzą z kobiety nagłą stratą zdolność produkować hormony, estrogen i progesteron żeńskich. To wszczyna kobiety w chirurgicznie przekwitanie z ogłoszonymi i nagłymi objawami. W dodatku, kobiety bez jajników są przy wysokim ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej, osteoporosis i kombinezonu śmiertelność.

Oophorectomy jest operacją który oferuje niektóre kobietom wielkiego rozwiązanie usuwać nowotwór i zapobiegać jajniki i pierś. Jakkolwiek, nie wszystkie kobiety są przy wielkim ryzykiem te nowotwory i niepotrzebna operacja może powodować więcej krzywda niż dobry.

[Dalszy czytanie: Oophorectomy]

Last Updated: Mar 30, 2015

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post