Periferik nöropati nedir?

Periferik nöropati, periferik sinir sistemi, beyin ve omurilik vücudun her parçası bilgileri ileten zarar açıklar.

Periferik nöropati 100'den fazla tür tespit edilmiştir, her biri kendi karakteristik belirtiler kümesi, kalıp geliştirme ve prognoz. Özürlüler işlevi ve belirtiler bozulmuş sinirler--motorlu, duyusal ya da otonom--türüne göre değişir.  Bazı kişiler geçici uyuşma, karıncalanma ve hisler, hassasiyet dokunma ya da kas zayıflığı iğneleyici karşılaşabilirsiniz.

Diğerleri (özellikle geceleri) ağrı, kas israf, felç veya organ veya bezi disfonksiyon yanma da dahil olmak üzere daha fazla aşırı belirtileri zarar verebilir. Periferik nöropati ya da miras alınan veya. Edinsel periferik nöropati fiziksel yaralanma (travma) bir sinir, tümörler, toksinler, otoimmün yanıt, beslenme eksiklikleri, alkolizm ve vasküler ve metabolik bozukluklar nedenlerindendir.

Edinsel periferik neuropathies, sistemik hastalıklar, travma harici ajanlar, ya da hastalık veya otoimmün hastalıklar, sinir dokusu etkileyen nedeni değildir. Devralınan formları periferik nöropati, doğuştan genetik kod hataları veya yeni genetik mutasyonlar neden olur.

Hiçbir tıbbi tedaviler tedavi kalıtsal olduğunu periferik nöropati mevcut. Ancak, birçok diğer formları için tedaviler vardır.  Genel olarak, optimum ağırlık dengeli bir diyet yemek bir hekim denetimli egzersiz programı aşağıdaki toksinler maruz kaçınarak, bakımı gibi sahiplenen Sağlıklı alışkanlıkları--vitamin eksiklikleri, düzeltme ve sınırlama veya alkol tüketimi kaçınarak--periferik nöropati fiziksel ve duygusal etkilerini azaltabilir.  Sistemik hastalıklar sık daha karmaşık tedaviler gerektirir.

Guillain-Barré Sendromu gibi akut neuropathies belirtileri aniden hızla ilerleme görünür ve yavaş yavaş hasarlı sinir iyileşmesi çözmek. Kronik formlarında, belirtileri ustaca başlar ve yavaş yavaş ilerleme. Bazı insanlar dönemleri atak tarafından izlenen bir rahatlama olabilir. Diğerleri burada belirtiler aynı birçok ay veya yıl kalmak bir plato sahne ulaşabilirsiniz. Kronik görülebilece_inden zamanla daha da kötüye, ancak çok az formları diğer hastalıklar tarafından karmaşık sürece önemli kanıtlamak. Bazen başka bir bozukluk belirtisi nöropati olduğunu

Daha fazla bilgi için

Last Updated: Nov 10, 2009

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post