Co jest radiologią?

Dr Tomislav Meštrović, MD, PhD

Radiologia reprezentuje gałąź medycyna która rozdaje z opromienioną energią w traktowaniu choroby i diagnozie. Ten pole może dzielący w dwa szerokiego terenu diagnostyczna radiologia i interventional radiologia -. Lekarz który specjalizuje się w radiologii dzwoni radiolog.

Wynik zobrazowanie nauka no polega ledwo na przejawie lub ilości swój techniczna egzekucja. Diagnostycznej radiologii specjalista reprezentuje ostatniego połączenie w diagnostycznym łańcuchu, gdy szukają dla istotnej wizerunek informaci oceniać rozsądną diagnozę i w końcu wspierać.

Historia radiologia

Pracujący w ciemniącym laboratorium w Würzburg w Niemcy w 1895, Wilhelm Conrad Röntgen zauważał ale kilka cieki zdala od katoda promienia tubki, zaczyna fluoryzować. że ekran malował z fluorescencyjnym materiałem w ten sam pokoju, wzmacniał i robi lightproof

Röntgen rozpoznawał że ekran odpowiadał niedaleka produkcja niewiadomi promienie transmitujący invisibly przez pokoju który dzwonił "promieniowania rentgenowskie". Radiograficzni wizerunki zaczynali tworzącym, zaczynać jako wybuch jonizacyjny napromienianie i powodować kontrasta wizerunek na kawałku film.

Dla jego odkrycia, Röntgen honorował z pierwszy nagrodą nobla w Physics w 1901, i społeczeństwo fascynowali z nastałymi następstwami i rozwojami. Niemniej, wcześni radiolodzy no dotyczyli o potencjalnych negatywnych efektach promieniowania rentgenowskie, tak no przedstawiali do 1904 ochronne miary po tym jak śmierć Clarence Figluje (dlugoterminowy asystent Thomas Edison w Radiologicznej manufakturze i testowanie).

Radiologii techniki

Jednakowy wizerunki produkujący w 1895, konwencjonalni radiograficzni wizerunki produkują kombinacją jonizacyjny napromienianie i lekki krzesanie światłoczuła powierzchnia która z kolei produkuje utajonego wizerunek który następnie przetwarza., (zazwyczaj skracający promieniowania rentgenowskie) (bez dodających kontrastów materiałów tak jak barium lub jod)

Ważne przewagi konwencjonalny prześwietlenie są względnym inexpensiveness uzyskiwać one praktycznie gdziekolwiek używać maszyny wizerunki i możliwością mobilne lub przenośne (na przykład, mammography). Niekorzyści są limitowanym pasmem gęstość ono może demonstrować i use jonizacyjny napromienianie.

Obliczająca tomografia (CT) obecnie reprezentuje woła roboczego radiologia. Niedawno zagospodarowani pozwalają niezwykle szybkich tomowych obrazy cyfrowych as well as fałszować trójwymiarowe odbudowa które może wytwarzać dwuwymiarowych plasterki w wszystkie ewentualnych orientacjach. Niemniej napromienianie dawka zostaje wysoką, tak potrzebuje bardzo surowy przejaw dla każdy zamierzającego CT.

Ultrasonography jest wciąż tanim i nieszkodliwym technologią w radiologii która jest powodem, dlaczego wiele lekarzi na zewnątrz radiologii używają ten technikę. Ultradźwięk sondy utylizowywają akustyczną energię nad dosłyszalna częstotliwość istoty ludzkie produkować wizerunki po to, aby. Gdy tam  jest żadny jonizacyjny napromienianie z ten modalnością, ja jest szczególnie pożytecznie w zobrazowaniu dzieci i kobieta w ciąży.

Obrazowanie rezonansem magnetycznym (MRI) robi use potencjalna energia przechująca w ciało wodorowych atomach. Tamte atomy manipulują bardzo silnymi polami magnetycznymi, częstotliwość radiowa pulsami produkować odpowiednią kwotę która używa wysoce wyszukanymi programami komputerowymi wytwarzać dwuwymiarowych i trójwymiarowych wizerunki po to, aby. i lokalizować i specyfika energia Ważna przewaga jest że żadny jonizacyjny napromienianie używa.

Fluoroscopy reprezentuje modalność, pozwolić dla cenienia części ciała, zarządzający kontrasta przepływ, i ustawiać zmiany kości i złącza. dokąd promieniowania rentgenowskie używają w spełniania rzeczywistym unaocznieniu ciało Napromienianie dawki w fluoroscopy są znacznie wysokie zdobywają dla każdy minuty procedura. gdy porównują konwencjonalny prześwietlenie, równie wiele wizerunki

Jądrowi medycyna wizerunki zrobią dawać pacjentowi krótkożyciowemu materiałowi radioaktywnemu i wtedy używać emisja przeszukiwacz który nagrywa napromienianie emanuje od pacjenta., gamma pozytronu lub kamery Najwięcej pospolitych jądrowych medycyn modalność używać w klinicznej praktyce są foton tomografii (SPECT) i pozytron emisi emisja obliczającym tomografią (PET).

W końcu, postępy w wyposażeniu i wzrosty w komputerowej władzie pozwolili łączyć dane zobrazowania sety od różnorodnych modalność w radiologii; popularny use to był integracją zwierzę domowe medycyny czynnościowi jądrowi dane z CT anatomic dane który obecnie rozlewnego use w zobrazowaniu nowotwór., (PET/CT)

Źródła

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3520298/
  2. http://www.who.int/diagnostic_imaging/imaging_modalities/en/
  3. https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007451.htm
  4. http://www.nps.org.au/medical-tests/medical-imaging/for-individuals/imaging-compared
  5. Śledziowy W. Uczenie Radiologia: Rozpoznawać podstawy. Elsevier zdrowie nauki, Filadelfia, 2015; pp. 1-7.
  6. Eastman GW, Wald C, Crossin J. Dostaje Zaczynać w Klinicznej radiologii: Od wizerunku diagnoza. Georg Thieme Verlag, Stuttgart, Niemcy, 2006; pp. 6-17.

[Dalszy czytanie: Radiologia]

Last Updated: Jan 10, 2016

Advertisement

Comments

  1. Isabel Brito Isabel Brito Brazil says:

    Muito interessante ...

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post