Co jest Rhinitis?

Dr Tomislav Meštrović, MD, PhD

Termin "rhinitis" używa opisywać nosowego rozognienie który wynika w i w niektóre pacjentach rhinorrhea, przekrwieniu, nosowy świąd, kichnięcie, postnasal drenaż, naoczni objawy tak jak podlewanie ono przygląda się. (colloquially znać jak "cieknącego nos ") Ja reprezentuje jeden dobrowolnie spotykający chroniczni warunki dla których szuka opieka medyczna.

Studia prowadzący w Stany Zjednoczone i Zjednoczone Królestwo pokazywali że rozpowszechnianie alergiczny rhinitis jest między 24 i 28%, rozliczający dla w przybliżeniu 3% wszystkie lekarz odwiedza. Bezpośredni i pośredni koszty dla ten typ rhinitis właśnie przewyższają 10 miliard Amerykańskich dolary, chociaż alergiczny rhinitis także wynika w znaczącym ekonomicznym ciężarze.

Albeit jest nigdy zagrażający życiu ten warunek samotnie, swój wpływ na jakości życia i praca i szkoły produktywność możemy być pokaźni. Furthermore, rhinitis może pogarszać innych chronicznych warunki tak jak otitis, sinusitis i astma, - które znaczącą chorobliwość.

Pathophysiology warunek

Nosowi zagłębienia i nos kilka znacząco funkcje; pierwszy i główny, ich rola jest zapewniać drogi oddechowe która jest kluczowa dla sensów odór i smak., Nosowi przejścia także postępują jak filtry, ochrania płuca od trujących bodzów w środowisku. W dodatku wielki nawierzchniowy teren mucosa zakrywający turbinates grże powietrze i nawilgaca przed wejściem w płuca.

Gdy airflow poważnie hamuje, wszystko wspomniany wcześniej funkcje mogą niekorzystnie wpływający. W rhinitis, kombinacja rozognienie nosowy mucosa może prowadzić taki airflow korkowanie. zazwyczaj powoduje wzrostem w histamina poziomach

Rhinitis może nakłaniający alergicznymi bodzami, alergicznymi cynglami lub oba, (który zna jako mieszany rhinitis). Alergiczny rhinitis tylko zdarza się w pacjentach z genetyczną predyspozycją rozwija alergie. W krótkim, ja reprezentuje podżegającego warunek nosowy mucosa, pośredniczącego kojarzącą odpowiedzią salowi lub plenerowi środowiskowi allergens.

Zasadniczy mechanizmy prowadzi alergiczny rhinitis rozumiejący są zupełnie zmienną i mniej well. Vasomotor rhinitis jest immunologic syndromem nosowy mucosal naczyniasty pożeranie wywołujący środowiskowymi warunkami zimny powietrze, wilgotność, ciśnienie barometryczne, silni odory i emocje (,). Najwięcej wspólnej sprawy nakłaniający rhinitis jest overuse pewni topiczni nosowi decongestants.

Anatomic anomalie mogą także przyczyniać się alergiczni typ rhintis. Adenoidalna i turbinate hipertrofia może wynikać w chronicznym nosowym przekrwieniu z małą ulgą od lekarstw. Atroficzny rhinitis zazwyczaj obserwuje w pacjentach które mieli nadgorliwe operacje, dokąd zbyt dużo secreting tkanki usuwają.

Wszystkie typ rhinitis mogą kojarzący z chorobliwość i drugorzędnymi komplikacjami. Rhinitic mucosal rozognienie może przyczyniać się rozwój sinusitis, Eustachian tubka ostry i chroniczny, dysfunkcja i chroniczni otitis środki. Te nieład mogą następnie prowadzić mowy opóźnienie w pediatrycznych populacjach i stałej przesłuchanie szkodzie. (w rzadkich przykładach)

Ja musi zauważający wyrównywał w niektóre punktach menstrual cykl. że nosowy przekrwienie powszechnie obserwuje w brzemienności, To łączy wysocy poziomy progesteron, gromadzić krew w żylnych sinusoidach. powoduje gładkiego mięśnia relaks w naczyniach krwionośnych

Ustanawiać diagnozę

Fizyczny egzamin i jesteśmy kamieniami węgielnymi ustanawiać precyzyjną diagnozę. Nawet jeśli niektóre rhinitis lekarstwa są efficacious w traktowaniu wszystkie typ rhinitis, ono korzysta pacjenta mieć odmianową diagnozę. Dla ten purpose, lekarzi robią use krocie dziejowe wskazówki i subtelne różnicy na fizycznym egzaminie, dobierający się z allergen skóry testowanie.

Natura objawy często odróżnia się między dwa głównymi typ rhinitis (i.e alergiczny i alergiczny). Pacjenci z alergicznym rhinitis teraźniejszym z znaczącym kichnięciem i nosowym świądem, i często kłopotliwych naocznych objawy. Na innej ręce, pacjenci z alergicznym rhinitis typowo objawy które pogmatwany bez znaczącego pruritus lub kichnięcia tylko nos. (pierwotnie nosowy przekrwienie)

Subtelne różnicy także obserwują na fizycznym egzaminie. W alergicznym rhinitis, nosowy mucosa jest classically bagnisty, edematous i często z białym odcieniem. Nosowy egzamin w alergicznym rhinitis zależy na prawdziwej przyczynie nieład; mucosa może pojawiać się normalnym z narosłymi jasnymi załzawionymi sekrecjami, ale ono także być erythematous albo nawet atroficzny może.

Chuja testowanie z setem allergens rozważa początkowa metoda dla utożsamiać odmianowych cyngle alergiczny rhinitis. Alternatywna procedura jest use specyfika igE testy które zapewniają w Vitro miarze pacjenta igE odmianowi poziomy przeciw szczególnym allergens. (tak jak radioallergosorbent testy) Nosowy prowokacja test jest w - Vivo diagnostycznej metodzie która przedrzeźnia allergen naturalnego ujawnienie.

Źródła

  1. http://www.waojournal.org/content/2/3/20
  2. http://www.aacijournal.com/content/7/S1/S3
  3. http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMcp044141
  4. http://www.clinicalmolecularallergy.com/content/8/1/1
  5. http://www.atsjournals.org/doi/full/10.1513/pats.201004-033RN#.VWa8ASxnhCQ
  6. Loureiro G, Tavares b, Machado d, Pereira C. Nosowy prowokacja test w diagnozie Alergiczny Rhinitis. W: Kowalski ML, ed. Alergiczny Rhinitis. W technice, 2012; pp. 153-182.

[Dalszy czytanie: Rhinitis]

Last Updated: Jun 14, 2015

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post