Co jest Scabies?

Dr Tomislav Meštrović, MD, PhD

Scabies jest pospolitym pasożytniczym infekcją powodować lądzieniec Sarcoptes scabiei rozmaitości hominis, członkonóg rozkazu Acarina. Swój występowanie z epidemiami podczas wojny, głodu i przepełniania na całym świecie, jest odpowiedzialny dla obliczone 300 milion skrzynki każdego roku.

Od czasu Romans przez wieków średnich i grków, ten choroba także znał gdy "świąd". Romański lekarz Celsus kredytuje z opisywać swój osobliwie cechy i wyznaczać termin "scabies". W 1687, Włoski lekarz Giovanni Cosimo Bonomo odkrywał pasożytniczą etiologię choroba, robi scabies jeden pierwszy illnesses z znać przyczyną.

Scabies nawiązywać do różnorodni skór lesions produkujący żeńskimi lądzieniec, ich jajkami i scybala prowadzi typ hypersensitivity reakcja w nowożytnej medycznej literaturze. (medyczny termin dla wzmacniać mas fekalia) który deponuje w epidermie Znamiona infestation zawierają intensywny świerzbieć, papular wysypkę as well as emocjonalną awanturę od pojęcia członkonoga infestation.

Dorosłe kobiety Sarcoptes scabiei lądzieniec są 0.30-0.45 mm długimi 0.25-0.35 mm szerokimi; samiec są małe przy 0.20-0.24 mm długimi 0.15-0.20 mm szerokimi. Dorosli żyją w skórze i zazwyczaj znajdują w skór cyklinowaniach.
Dorosłe kobiety Sarcoptes scabiei lądzieniec są 0.30-0.45 mm długimi 0.25-0.35 mm szerokimi; samiec są małe przy 0.20-0.24 mm długimi 0.15-0.20 mm szerokimi. Dorosli żyją w skórze i zazwyczaj znajdują w skór cyklinowaniach.

Lądzieniec etap życia i biologia

Scabies lądzieniec reprezentuje obligującego ektopasożyta który musi żyć na outside ssaka gospodarz ximpx po to, aby. Chociaż ja rozważa pojedynczy gatunki, (Sarcoptes scabiei) tam  są kilka fizjologiczni pododmiany lub rozmaitość które są gospodarza specyfikiem.

Całkowity etap życia lądzieniec zazwyczaj zdarza się w wokoło 10 dniach dla samiec i 14 dniach dla kobiet. Po matować ciężarna kobieta czołgać się przez warstwy corneum skóra, tunneling jej sposób z jej silnymi żuchwami. Tam  deponuje dwa lub trzy jajka każdy dzień dla kilka tygodni. (wraz z scybala)

Te jajka klują się w w przybliżeniu jeden tygodniu, i w wokoło trzy tygodniach znajdujący mogą dojrzali dorosli. Dorosłe lądzieniec osiem nóg, który jest cechą używać odróżniać one od less dojrzałe larwalne formy które sześć nóg. Boginki formy, as well as, żywe na skóry powierzchni.

Przekaz choroba

Istoty ludzkie są źródłem infestation i zamykają skóra kontakt, z przekazem zazwyczaj zdarza się po długotrwałego. W skorupowym lub Norweskim przekazie może także zdarzać się przez infekującej pościeli lub odzieży. scabies rzadcy, surowy (, forma choroba)

Jak tylko znajdują nowego gospodarza lądzieniec mogą zaczynać grzebać wśród minut. Obecnie tam  jest żadny publikujący badanie na minimalnym kontaktowym czasie wymagającym dla przeniesienia lądzieniec, hence rozważa jakaś osoba w bezpośrednim kontakcie z jednostką która scabies zagrożony.

Scabies lądzieniec są sprawnie ximpx i zostawać sposobnymi przy izbowymi warunkami infestation dla ale up to 19 dni w środowisku w przybliżeniu 24, 36 godzin, chłodno i wilgotnym przy 21°C i 40%-80% względną wilgotnością. () Utożsamiać potencjalnego gospodarza używają zapach i termotaksję, dorosłe lądzieniec (i.e ruch w odpowiedzi na zmiany w temperaturze).

Ten skóry infestation często zdarza się w postaci cyklicznych epidemii. Znaczący skojarzenia z ubóstwem, biedną osobistą higieną, przeludnieniem i centrycznymi pandemiami, opisywali. W rzeczywistości choroba jest szczególnie nieokiełznana w zatłoczonych miejscach bez stosownej sanaci tak jak karmiący stwarza ognisko domowe, szkoły i więzienia.

Scabies światową dystrybucję i wpływa wszystkie wieki bez odmianowej rodzaj predyspozyci. Dodatkowy zdrowia publicznego znaczenie choroba rozpoznaje na przykład w karmiącym domu. gdy ogromne liczby jednostki wpływają, Wybuchy scabies w taki wymiarach wymagają specjalne traktowanie strategię.

Źródła

  1. http://www.aafp.org/afp/2009/0615/p1089.html
  2. http://www.biomedcentral.com/1471-2334/15/250
  3. http://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJMcp052784
  4. https://www.michigan.gov/documents/scabies_manual_130866_7.pdf
  5. http://www.parasite-journal.org/articles/parasite/pdf/2008/03/parasite2008153p248.pdf
  6. Amerykańska akademia pediatrie. Scabies. W: Pickering LK, piekarz CJ, Kimberlin DW, Dłudzy SS, redaktorzy. Rewolucjonistki książka: 2009 raport komitet na zaraźliwych chorobach, 28th ed. Łosia gaju wioska, IL: Amerykańska akademia pediatrie, 2009; pp. 589-591.
  7. Falco O. dermatologia. Springera biznesu & nauki środki, 2000; pp. 359-381.

[Dalszy czytanie: Scabies]

Last Updated: Sep 1, 2015

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post