Co jest Schistosomiasis?

Yolanda Smith, BPharm

Schistosomiasis, także znać gdy bilharzia ślimaczek febra lub Katayama febra, jest zaraźliwą chorobą powodować pasożytniczymi dżdżownicami genus Schistosoma. Ja może wpływać urinary obszar lub jelitowego obszar lub, w zależności od gatunków.

Epidemiologia

Schistosomiasis jest tercja najwięcej przeważajacej pasożytniczej choroby i drugi co do wielkości wpływ na istotach ludzkich wszystkie tropikalne choroby, po malarii.

Przez cały światu, więcej niż 207 milionów ludzi wpływają, z dalszy 700 milion zagrożonych gdy żyją w endemicznych regionach. Więcej niż 80% skrzynki zdarzają się w subsaharyjskiej afryce, chociaż ja jest także ważnym zdrowia zagadnieniem w innych terenach tak jak Egipt i Chiny. Biedne i wiejskie społeczności są afektowani i wielki rozpowszechnianie obserwuje wśród młodych nastolatków.

Wskaźnik śmiertelności warunek jest 14.000 śmierć na 200 milion skrzynki na rok. To jest stosunkowo depresja, considering liczbę potencjalnie surowa komplikacja kojarząca z schistosomiasis.

Kauzatywni gatunki

Tam  są kilka różni gatunki zawiera które mogą powodować infekcję Schistosoma:

  • S. haematobium: tylko genus powodować urinary schistosomiasis i jest rozlewnymi gatunkami, szczególnie zakłada w, Afryka i Środkowy Wschód.
  • S. intercalatum: znajdujący w tropikalnych lasów deszczowych terenach afryka środkowa.
  • S. mansoni: znajdują w więcej który 52 kraju na całym świecie i są tylko gatunkami wpływać ameryka łacińska.
  • S. japonicum: znajdujący w Chiny, Indonezja i Filipiny,
  • S. mekongi: znajdujący w Kambodża i Laos.

Pathophysiology

Infekcja z pasożytniczymi dżdżownicami genus Schistosoma jest odpowiedzialna dla powodować warunek.

Przekaz darmozjady zdarza się w kontakt który atakuje z larwą który penetruje skórę. z słodkowodnym gdy skóra istota ludzka komes Larwy rozwijają w dorosłych schistosomes w ciele przebywają w naczyniach krwionośnych. Żeńskie dżdżownicy kłaść jajka które excreted od ciała w urynie lub fekaliach., Jajka mogą wtedy kluć się w świeżej wodzie, z pomocą słodkowodni ślimaczki, kontynuować etap życia pasożytnicza infekcja.

Wizerunek: Schistosoma kobiety skojarzenie, cała góra. Powiekszanie 15X. ©Jubal Harshaw/Shutterstock.com

Niektóre jajka no excreted od ciała łatwo i no zostać wychwytanymi w tkankach gastrointestinal lub urinary. To może powodować znaczące odporne reakcje i osatateczną szkodę organy wymagający.

Znaki i objawy

Pacjenci mogą doświadczać objawy jako rezultat reakci dżdżownic jajka.

Jelitowy schistosomiasis kojarzy z objawami brzuszny ból, biegunka i krwiste stolec. Jeżeli infekcja kontynuuje na chronicznej podstawie, ja jest pospolity dla wątróbki zostać powiększonym i akumulacja fluid w dootrzewnowym zagłębieniu może zdarzać się.

Moczopłciowy schistosmiasis charakteryzuje haematuria. Szkoda urinary system może zdarzać się, tak jak łykowatość moczowód, pęcherzowy as well as cynaderki szkoda która może prowadzić cynaderki niepowodzenie. w chronicznych infekcjach i, Nieurodzajność, inni plciowi problemy i rzadka komplikacja teraźniejsi w niektorych przypadkach jesteśmy pęcherzowym nowotworem.

Dzieci z schistosomiasis mogą eksponować znaki opóźniać przyrosta i uczenie szykany, jako rezultat warunku.

Zapobieganie

Unclean źródła wody bawić się istotnego rola w etapie życia pasożytnicze dżdżownicy i muszą adresujący ulepszać metody zapobieganie. Zagrożoni tereny muszą utożsamiający ulepszać sanacja standardy, kontrola ślimaczki które kontynuują etap życia darmozjady i edukację o higienie.

Lekarstwa tak jak praziquantel używają taktować ludzi z infekcją przy miarowymi okresami zapobiegać kontynuację infekcja. Dzieci i dorosli w endemicznych terenach muszą taktujący pomagać zapobiegać infekcja wybuchy. Traktowanie często powtarza dorocznie dla kilka sukcesywnych rok w wysokiego ryzyka terenach.

Odnosi się

[Dalszy czytanie: Schistosomiasis]

Dalszy czytanie:

Last Updated: Aug 10, 2017

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post