Co jest zakrzepem?

Dr Ananya Mandal, MD

Krwionośny grudkowanie lub koagulacja jesteśmy normalnym ale powikłanym cielesnym procesem który projektuje zapobiegać krwawić w odpowiedzi na uraz lub ciąć. Jakkolwiek, czasem tworzą w krytycznych lokacjach tak jak, mogą powodować poważne komplikacje zakrzepy, i serce, płuco lub mózg jeżeli no taktują w czasie.

Zakrzepy mogą zdarzać się w arterialnych i żylnych naczyniach krwionośnych. Arterie są naczyniami krwionośnymi które niosą świeżą, utleniającą krew i i, zdala od serca wokoło ciała (oprócz płucnych arterii które niosą krew płuca) podczas gdy żyły są naczyniami które niosą deoxygenated krew z powrotem serce od odpoczynku ciało.

Arterialny zakrzepica

Zakrzep który tworzy w arterii lub arterialnej skrzeplinie jest bardzo niebezpiecznym zakrzepem który może zagradzać przepływ krew ważni organy i powodować komplikacje tak jak uderzenie, przejezdny ischemic atak, atak serca lub peryferyjna arterialna choroba. (TIA lub uderzenie)

Żylny zakrzepica

Żylna skrzeplina może zdarzać się w głębokich żyłach ciało tak jak głęboka nogi żyła lub naczynie krwionośne płuco. Głęboki żyła zakrzepica (DVT) zazwyczaj zdarza się w wielkich żyłach udo lub łydka dokąd ono powoduje ból i rozognienie. Kawałek zakrzep może także podróżować płuca i odłączać dokąd ono może nocować innego zablokowanie i tworzyć. To jest potencjalnie zagrażający życiu komplikacja głęboki żyła zakrzepica dzwoniący płucna embolia (PE). DVT i PE wspólnie określają żylny thromboembolism lub VTE.

Ryzyko kojarzący z zakrzepami

Zakrzepica i swój komplikacje jesteśmy jeden wiodące przyczyny śmierci i kalectwem na całym świecie. Warunek jest pospolity w jednostkach starzeć się nad 40 rok ale ludzie mogą rozwijać warunek przy jakaś wiekiem.

Niektóre czynniki które podnoszą ryzyko zakrzepica zawierają:

 • Historia rodziny zakrzepica, DVT i PE,
 • Naczynie krwionośne szkoda jako rezultat infekci, operaci lub rozognienia,
 • Niektóre lekarstwa tak jak oralnych antykoncepcyjnych pigułek i hormonu zastępstwa terapia
 • Otyłość i być z nadwagą
 • Kobiety są zagrożone VTE kobieta w ciąży, szczególnie.
 • Być nieaktywny dla długich okresów czasu czas. Jeżeli osoba kłaść up w łóżku dla długich okresów czasu po ważnej operaci, na przykład ryzyko VTE wzrasta dramatycznie. Niektóre przykłady poważni illnesses które mogą prowadzić długotrwali okresy łóżkowy odpoczynek zawierają ataka serca, niewydolności serca, uderzenia i rdzenia kręgowego uraz.

Objawy zakrzepica

Objawy zakrzep rozciągają się od łagodnego surowy. W DVT, klasyczni objawy zawierają:

 • Ból i nabrzmiałość w jeden nodze łydka, zazwyczaj
 • Czuć ciepło w terenie dokąd zakrzep tworzył.
 • Czerwienić skóra, za kolanem i pod, szczególnie.

Objawy zawierają krótkość oddech, klatka piersiowa ból który pogarsza się na inhalaci, kasłaniu i czuć która mogą produkować krew, w pacjentach z PE, słabo lub przelotnym out.

Przeglądający Sally Robertson, BSc

Źródła

 1. http://www.nhs.uk/conditions/Thrombosis/Pages/Introduction.aspx
 2. http://www.ahrq.gov/patients-consumers/prevention/disease/bloodclots.pdf
 3. http://www.nhmrc.gov.au/_files_nhmrc/publications/attachments/cp125_stop_the_clot_patient_brochure.pdf
 4. http://www.med.illinois.edu/hematology/PDF%20Files/Hemostasis.pdf
 5. http://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/cardiology/venous-thromboembolism/
 6. http://www.sign.ac.uk/pdf/pat122.pdf
 7. http://files.www.clotconnect.org/DVT_and_PE.pdf
 8. https://www.ghc.org/all-sites/guidelines/vte-diagnosis.pdf

[Dalszy czytanie: Zakrzep]

Last Updated: Oct 7, 2014

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post