Co jest zoonozą?

Susan Chow, PhD, ELS

Zoonoza jest chorobą który może transmitujący istoty ludzkie od zwierząt. Przekaz zdarza się gdy zwierzę infekujący z bakteriami, wirusami, darmozjadami i grzybów komesem, w kontakt z istotami ludzkimi.

Nad 200 chorobami obecnie klasyfikuje jako zoonozy. Pospolici przykłady zawierają urodzonych illnesses tak jak Lyme choroba, uprawiają ziemię, transmitujący illnesses tak jak wścieklizny, transmitować choroby tak jak wołowata gruźlica od bydła i transmitować choroby tak jak, Zachodni Nil wirus, malaria i żółta febra.  Zoonotic choroby mogą być globalne, lub mogą być wrodzeni odmianowy region świat.

Liczba zoonotic choroby może wzrastać jak tempa podróż, globalizacja rynki i ludzki zniszczenie zwierzęcy siedlisko na całym świecie, kontynuują wzrastać.

zwierzę kontakt

Istoty ludzkie konserwują wchodzili kontakt z zwierzętami w liczbie sposoby.  Ludzie utrzymywali udomowiających zwierzęta dla, podnosili zwierzęta gospodarskie dla jedzenia dla tysięcy rok, i. towarzystwa i ochrony  Istoty ludzkie także wystawiają zwierzęta podczas natur podwyżek; wycieczki plaża lub park; przy gospodarstwami rolnymi, zoo lub stanów jarmarkami; lub w ich swój ogródach.

Pewni zajęcia tak jak robotnicy rolni, przyrod biolożki, weterynarzi albo nawet pracownicy budowlani, są szczególnie podatni. budować stwarza ognisko domowe na niedawno rozjaśniającej ziemi W dodatku, wzrastający tempa globalizacja i na całym świecie umożliwiają zoonotic choroby które mogą once ograniczać odmianowe geographical lokacje teraz pojawiać się wszystko przez kulę ziemską. podróż  Na przykład, dwa opieka zdrowotna pracownika w Stany Zjednoczone wystawiali Ebola wirus podczas gdy dbający dla chorych podróżników od Afryka, nawet jeśli nietoperze które myśleć gościć wirusa no są rodzimi USA.  

Przekaz

Tam  są mnodzy tryby zoonotic choroba przekaz.  Istoty ludzkie mogą zostać infekować przez cwelicha, komara kąska lub, obchodzi się undercooked lub surowego mięso, przychodzi w kontakt z krwią, uryną lub fekaliami infekujący zwierzę. lub je

Dzieci niepełnoletni 5, kobieta w ciąży, dorosli nad wiekiem 65 i ludzie z iść na kompromis systemami odpornościowymi, są szczególnie podatni zoonotic choroby. Chociaż tam  są zwierzęta wszystko wokoło my, tam  jest liczba środki ostrożności osoba może brać ono ochraniać.

Najpierw, ja jest znacząco regularnie używać pluskwy repellent zawiera 20% DEET zapobiegać od gryzienia, zawsze sprawdza dla cwelichów na skórze po wydawać czas outside, i. komarów i cwelichy

Po drugie, gruntowny domycie, zupełny kucharstwo foods i możemy ograniczać urodzonych illnesses. ręki i warzywa podczas i po posiłku przygotowaniem I ostatni, ja poleca zawsze gruntownie myć ręki po odwiedzać gospodarstwo rolne, zoo, stanu jarmark lub jakaś łatwości, dokąd osoba może dotykać zwierzęta.

Zoonotic choroby są zdrowia publicznego ryzykiem na całym świecie. W krajach rozwijających się, choroby tak jak malaria mogą ogromnie obarczać jawne systemu opieki zdrowotnej i skutka miejscowego gospodarki.  W dodatku, jako karmowi rynki kontynuuje globalizować, urodzone zoonotic choroby może ograniczać rolnictwo, produkcję żywności i handel międzynarodowy zgody. Przez świat, antybiotyczny opór bakteryjne choroby zostać nowym globalnym zdrowia zagrożeniem.

Światowa Organizacja Zdrowia uprawomocniał kilka initiatives pomagać zmniejszać przekaz zoonozy.

Te zawierają inwigilację tropi rozwój plany i donosi aktywność w przypadku epidemicznej infekci, przygotowania i odpowiedzi, as well as. Jawna i fachowa edukacja może także zmniejszać infekcję zoonotic choroba.

W okolicy, weterynarzi wymagają donosić padanie niektóre zoonotic choroby ograniczać wybuchy lub ograniczać po to, aby.

Źródła

[Dalszy czytanie: Zoonoza]

Last Updated: May 14, 2015

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post