Genetyczny dziedziczenie

Dr Ananya Mandal, MD

Chromosomowa teoria dziedziczenie

Geny lokalizują na chromosomach. Chromosomy są w parach i genach, lub ich allele, lokalizują na each te pary.

Gdy komórka dzieli w połówce, each chromosom kończy up w różnej komórce. To zobaczy podczas meiosis w formaci jajeczne komórki sperma. Geny także rozszczepiający w dwa połówki. Te dzwonią allele. Meiotic produkty jeden each homologiczny chromosom ale nie oba. Meiosis który tworzy haploid komórki z połówką sumaryczna liczba chromosomy. jest seriami komórka podziały

Jak tylko jajka i spermy spotkanie pary wznawia ale teraz zmienia genetyczna kombinacja para. Jeden alleli tak komes od matki i inny od ojca. To jest jak brakowy gen powoduje genetycznego nieład także dziedziczy potomstwami.

Genu powiązanie na chromosomach

Jak na Mendelistyczne zasady spadkowi geny potrzebuje dziedziczącym niezależnie od each inny. Jakkolwiek, tam  są daleko więcej geny niż chromosom pary. Ja znajduje że wszystko geny na chromosomu fizycznie dziedziczą wpólnie gdy pojedyncza łącząca grupa. Tylko niezależnego asortyment podczas meiosis geny które lokalizują na różnych chromosomach.

nad i rekombinacja

Według chromosomowej teorii 25% przypominał jeden rodzica, 25% drugi rodzic, 25% i jeden od inny mieliśmy jeden znamię od jeden rodzica rodzic - i 25% miał także mieć "innych" znamiona od each rodzica.

Ponieważ each chromosom jest diploidem lub zdarza się w parach, geny na różnych chromosomach dobierają niezależnie podczas plciowej reprodukci, rekombinuje tworzyć nowe kombinacje geny. Geny na ten sam chromosomu teoretycznie nigdy rekombinowali.

Jakkolwiek, geny przechodzą krzyżują. Podczas skrzyżowania, chromosom wymiany rozciągliwość DNA, efektywnie człapie genów allele między chromosomami. Ten proces chromosomowy skrzyżowanie ogólny zdarza się podczas meiosis.

Prawdopodobieństwo zdarza się między dwa dawać punktami na chromosomu skrzyżowanie odnosić sie odległość między punktami. Jeżeli odległość jest długa tam  jest wysoki szansa skrzyżowanie. Dla genów które są zamknięci wpólnie, jakkolwiek niski prawdopodobieństwo skrzyżowanie znaczy że geny demonstrują genetycznego powiązanie który znaczy że allele dla dwa genów miewają skłonność dziedziczącym wpólnie. Kwoty powiązanie między seriami geny mogą łączący tworzyć liniową powiązanie mapę.

Wewnątrzustrojowy recesywny dziedziczenie

Najwięcej genów drugi pracującą kopię i jeden one no może być aktywnie czynnościowy wcale. Gdy to dziedziczy ja zna jako wewnątrzustrojowy recesywny dziedziczenie. Z recesywnymi genami, ja jest tylko, one jest prawdopodobny wyrażającym. jeżeli someone dziedziczy dwa zmieniającej kopii ten sam gen od each ich rodzice

Na przykład, dziedziczenie thalassemia i torbielowa łykowatość zdarzamy się w wewnątrzustrojowym recesywnym wzorze. Jeżeli oba rodzice niosą wadliwego gen na jeden ich allele są prawdopodobni przechodzą dalej ich brakowego gen w tylko 25% ich potomstwa. Dziecko ten para 75% szansę no rozwijać warunku. Tam  są także inni odziedziczeni właściwości które dziedziczą w ten sposobie tak jak niebieskie oczy lub czerwony włosy. 

 

Postać 1: Wewnątrzustrojowy recesywny dziedziczenie. Osoba i jeden pracująca kopia gen która jeden zmieniającą kopię znamy jako przewoźnik dla ten szczegół zmieniającego genu. Jeżeli dwa przewoźnika dzieci wpólnie, 25% szansę w each brzemienności ich dziecko dziedziczy dwa kopii zmieniający gen i ma warunek.

Wewnątrzustrojowy dominujący dziedziczenie

Czasem jest dominujący jeden odziedziczony gen. To sposoby, on lub ona, jest prawdopodobny rozwijać znamię. jeżeli osoba niesie nawet jeden kopię ten gen W niektóre dominujących warunkach, ja jest ewentualny dziedziczyć zmieniającego gen bez pokazywać jakaś znaki warunek: w innych słowach gen no jest w pełni penetrant. Przykłady genetyczni warunki które dziedziczą w dominującym sposobie są Huntington chorobą i Neurofibromatosis typ - 1 (NF1).

Jeżeli rodzic niesie zmieniającego gen dla dominującego warunku, each ich dzieci 1 lub 50% w 2 szansie dziedziczyć zmieniającego gen. To jest to samo dla wszystkie dzieci bez względu na płeć dziecko.

Postać 2: Wewnątrzustrojowy dominujący dziedziczenie - Jeżeli osoba która jest przewoźnikiem dla dominanta zmieniającego genu dzieci, tam  jest 50% szansa ich dziecko dziedziczy zmieniającą kopię gen.

Łączący dziedziczenie

To zobaczy gdy zmieniający gen lokalizuje na X chromosomu na jeden autosomes raczej niż. (jeden płeć chromosomy) Kobiety dwa X chromosomu podczas gdy mężczyzna X i Y.

Jeżeli ten gen jest recesywny jeden wtedy kobieta która niesie zmieniającą kopię either m żadny znaki warunek powodować ten genem lub m mniejszościowych znaki warunek. Mówi się przewoźnika to Łączący warunek. Jeżeli mężczyzna zmieniającego gen na jego X chromosomu, then m warunek gdy tylko jeden X chromosom.

Według spadkowych wzorów tam  jest 50% szansa który m warunek jej syn. jeżeli kobieta chłopiec Jeżeli dziewczyny, tam  są 50% (1 w szansie która dziedziczy wadliwą kopię jej córka 2) i był przewoźnikiem jak jej matka. 

Jeżeli ojciec jest wadliwego gen dziedziczącego od jego matki jest prawdopodobny przechodzić je dalej wszystkie jego córek i (100%) będą przewoźnikami themselves. Ponieważ mężczyzna no przechodzą dalej ich X chromosomu ich synowie, nikt ich synowie mieć ten sam Łączącego warunek jak ich ojciec (0%).

Haemophilia i Duchenne mięśniowy dystrophy as well as zieleni colour ślepota dziedziczymy ten sposób.

Postać 3: Łączący dziedziczenie - Łączący recesywni warunki wpływają mężczyzna często i surowo niż kobiety ponieważ mężczyzna tylko jeden X chromosom i kobiety dwa X chromosomu w ten sposób zazwyczaj mieć drugi pracującą kopię gen. Kobieta która jest przewoźnikiem dla Łączącego warunku 50% szansę i 50% szansę córka jest przewoźnikiem dla warunku w each brzemienności syn ma warunek. Mężczyzna które Łączącego warunek przechodzą dalej zmieniającego gen ale nikt ich synowie wszystkie ich córki (100%), (0%).

Przegląda Kwietniem cashin-Garbutt, półdupki Hons (Cantab)

Źródła

  1. http://scidiv.bellevuecollege.edu/rkr/Biology211/lectures/pdfs/ChromosomeInheritance211.pdf
  2. http://www.genetics.edu.au/Information/Genetics-Fact-Sheets/Genes-and-Chromosomes-FS1
  3. http://www.nlm.nih.gov/exhibition/harrypottersworld/pdf/prelesson.pdf
  4. http://www.ornl.gov/sci/techresources/Human_Genome/publicat/primer/primer.pdf
  5. http://www.genome.gov/Pages/Education/Modules/BasicsPresentation.pdf
  6. http://www.angrau.net/StudyMaterial/GPBR/GPBR111.pdf

Dalszy czytanie

Last Updated: Jan 1, 2013

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post