Przepis genu wyrażenie

Susha Cheriyedath, MSc

Genu wyrażenie może regulujący różnorodnymi komórkowymi procesami z celem kontrolować naturę wyrażający geny i kwotę.

Wyrażenie geny może kontrolujący z pomocą wykonawczych protein przy mnogimi poziomami. Te wykonawcze proteiny oprawiają DNA i wysyłają sygnały które pośrednio kontrolują tempo genu wyrażenie.

Przepis gen nawiązywać do wzrost w wyrażeniu gen podczas gdy przepis nawiązywać do zmniejszanie w wyrażeniu gen.

Genu wyrażenie, środkowy dogmat cząsteczkowa biologia - wizerunek Copyright: Alila Medyczni środki/Shutterstock
Genu wyrażenie, środkowy dogmat cząsteczkowa biologia - wizerunek Copyright: Alila Medyczni środki/Shutterstock

Kontrola genu wyrażenie jest powikłana w eukaryotes w prokaryotes niż. To jest przez obecności jądrowa błona która oddziela materiał genetycznego od przekładowej maszynerii. w eukaryotes

To wymaga niektóre dodatkowych kroki tak jak gona RNA transport i wynikający eukaryotic genu przepis przy wiele różnymi punktami. (mRNA) W kontrascie, prokaryotes brakują jasno określony jądro hence punkt kluczowy przy którym zdarza się ich genu przepis jest podczas transcriptional inicjaci.  

Przepis genu wyrażenie w Eukaryotes

W eukaryotes wyrażenie biologically aktywne proteiny może modulujący przy kilka punktami jak podąża:

Chromatyny struktura

Eukaryotic DNA compacted w chromatyn struktury które mogą zmieniać histon modyfikacjami. Taki modyfikacje mogą wynikać w przepisie gen lub up-.

Inicjacja transkrybowanie

To jest punkt kluczowy przepis eukaryotic genu wyrażenie. Tutaj, kilka czynniki tak jak organizatory i enhancers zmieniają zdolność transkrybować mRNA RNA polymerase, tak moduluje wyrażenie gen.

Transcriptional przerób

Modyfikacje tak jak polyadenylation, splatanie i kapslowanie mRNA kopia w eukaryotes, mogą prowadzić różni poziomy i wzory genu wyrażenie. Na przykład, różni splatanie wzory dla ten sam genu wytwarzają biologically różne proteiny po przekład.

RNA transport

Po transcriptional przerobu dojrzały mRNA musi odtransportowywający od jądra cytosol tak, że ono może tłumaczący w proteinę. Ten krok jest punktem kluczowym przepis genu wyrażenie w eukaryotes.

Stabilność mrnas

Eukaryotic mrnas odróżniają się w ich stabilności i niektóre niestałe kopie zazwyczaj sekwencje które oprawiają micrornas i zmniejszają stabilność mrnas w przepisie koresponduje proteiny, wynikający.

Inicjacja przekład

Przy ten sceną zdolność ribosomes może modulująca, tak wpływać wyrażenie gen. w rozpoznawać początku codon Kilka przykłady przekładowa inicjacja przy CC$AUG codons w eukaryotes są dostępni.

translacyjny przerób

Pospolite modyfikacje w polypeptide łańcuchach zawierają glycosylation, tłustego acylation i acetylation, - te mogą pomagać w regulować wyrażenie gen i oferować szeroką czynnościową różnorodność.

Proteiny stabilność i transport

Po przekład i przerób, proteiny muszą niosący ich miejsce akcja być biologically aktywne po to, aby. Także, kontrolować stabilność proteiny genu wyrażenie może kontrolujący. Stabilność zmienia ogromnie w zależności od odmianowych amino zjadliwych sekwencj teraźniejszych w proteinach.

Przepis genu wyrażenie w Prokaryotes

Prokaryotic geny gromadzą się w operons które kodują dla koresponduje proteiny.,

W prokaryotes, transkrybowanie inicjacja jest głównym punktem kontrola genu wyrażenie. Ja głównie kontroluje 2 DNA sekwenci elementami rozmiaru 35 bazy i 10 baz, odpowiednio. Te elementy dzwonią organizator sekwencje gdy pomagają RNA polymerase rozpoznawać początków miejsca transkrybowanie. RNA polymerase rozpoznaje i oprawia te organizator sekwencje. Interakcja RNA polymerase z organizator sekwencjami z kolei kontroluje wykonawczymi proteinami dzwonić aktywatorzy lub pogromczynie opierający się dalej czy one pozytywnie lub negatywnie wpływa rozpoznanie organizator sekwencja RNA politykiem.

Tam  są 2 ważnego trybu transcriptional kontrola w E. Coli modulować genu wyrażenie. Oba te kontrolni mechanizmy wymagają pogromczyń proteiny.

regulujący

W ten systemu, kontrola wywrzeje na operons które produkują geny koniecznych dla energetycznego spożytkowania. Lac operon jest przykładem to w E. Coli.

W E. Coli, glikoza pozytywnego skutek na wyrażeniu geny które szyfrują enzymy wymagających w katabolizmu źródła alternatywne węgiel i energia tak jak laktoza. Opłata preferencja dla glikozy, w swój obecność enzymach wymagających w katabolizmu inni energetyczni źródła no wyraża. W ten sposobie, glikoza tłumi lac operon nawet jeśli inducer jest teraźniejszy. (laktoza)

Transcriptional Attenuation

To moduluje operons koniecznych dla biomolecule syntezy. To dzwoni attenuated operon gdy operons attenuated odmianowymi sekwencjami teraźniejszymi w transkrybującym RNA - genu wyrażenie jest tym samym zależny na zdolności kontynuować elongację za odmianowymi sekwencjami RNA Polymerase. Przykład attenuated operon jest trp operon który szyfruje pięć enzymów koniecznych dla tryptophan biosyntezy w E.coli.  Te geny wyrażają tylko gdy tryptophan synteza jest konieczna i.e gdy tryptophan no jest ekologicznie teraźniejszy. To częsciowo kontroluje gdy pogromczyni oprawia tryptophan i zapobiega transkrybowanie dla niepotrzebnej tryptophan biosyntezy.

Przegląda Afsaneh Khetrapal BSc (Hons)

Odnosi się

[Dalszy czytanie: Genu wyrażenie]

Last Updated: Aug 10, 2016

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post