מה הם שומנים?

על-ידי ד ר Ananya מאנדאל, MD

שומנים הם מולקולות אשר מכיל פחמימנים ולהפוך את building blocks של מבנה ותפקוד של תאים חיים. ליפידים דוגמאות שומנים, שמנים, שעוות, ויטמינים מסוימים, הורמונים ואת רוב הקרום חלבון של תאים.

מה הם שומנים מסיס?

ליפידים אינם מסיסים במים. הם ללא קוטב, ולפיכך הם מסיסים בסביבות nonpolar כמו choloroform אבל לא מסיסים בסביבות קוטב כמו מים.

מה ליפידים מורכב?

ליפידים בעיקר פחמימנים בהרכב שלהם והם מאוד מופחתת טפסים של פחמן. כאשר מטבוליזם, ליפידים מחומצן לשחרר כמויות גדולות של אנרגיה, ולכן שימושיים עבור אורגניזמים חיים.

איפה ליפידים בא?

שומנים הם מולקולות אשר ניתן לחילוץ על-פי צמחים ובעלי חיים באמצעות ממיסים nonpolar כגון אתר, כלורופורם, אצטון. שומנים (וגם את חומצות השומן שממנו הם עשויים) שייך לקבוצה זו כמו סטרואידים אחרים, פחמנים ארוכה להרכיב תא רכיבי הממברנה וכו.

ליפידים חדרים/Hydrolyzable-hydrolyzable

שומנים המכילים אסתר קבוצה פונקציונלית הם hydrolysable במים. אלה כוללים שומנים נייטרלי, שעוות פחמנים ארוכה, glycolipids.
שומנים Nonhydrolyzable חוסר כזה קבוצות פונקציונליות, כוללים סטרואידים וויטמינים מסיס בשומן (למשל A, D, E, K). שמנים ושומנים מורכבים triacylglycerols או טריגליצרידים. אלה מורכבים גליצרול (1,2,3-trihydroxypropane) וחומצות שומן 3 לטופס של triester. טריגליצרידים נמצאו בבדיקות הדם. הידרוליזה מלאה של triacylglycerols מניב שלוש חומצות שומן, מולקולת גליצרול.

חומצות שומן

חומצות שומן הן חומצות קרבוקסילית שרשרת ארוכה (אטומי פחמן בדרך כלל 16 או יותר) אשר או אינו יכול להכיל קשר כפול פחמן-פחמן. מספר אטומי פחמן הם כמעט תמיד מספר זוגי, והם בדרך כלל unbranched. חומצה אולאית היא חומצת שומן הנפוץ ביותר בטבע.

קרום העוטף תא מורכב של חלבונים ושומנים. בהתאם של הקרום מיקום תפקיד בגוף, ליפידים יכול לעשות את בכל מקום מ- 20 ל- 80 אחוז של הקרום, ויתרת להיות חלבונים. כולסטרול, אשר לא נמצא בתאי הצמח, הוא סוג של השומנים המסייעת מעללים הקרום. התמונה האשראי: הלאומית המכון כללי רפואי למדעים

שעוות/שמנים ושומנים

אלה הם אסטרים עם חומצות קרבוקסילית שרשרת ארוכה, ארוכה-כהלים. שומן הוא השם שניתן לקבוצה של טריגליצרידים המופיעים מוצק או חצי קשות בטמפרטורת החדר, שומנים נמצאים בעיקר בבעלי חיים. שמנים הם טריגליצרידים הנראים כמו נוזל בטמפרטורת החדר, שמנים נמצאים בעיקר בצמחים, ולעיתים דגים.

מונו/פולי בלתי רוויות, רווי

חומצות שומן אלה עם לא חוב כפול פחמן-פחמן נקראים רווי. אלה שאין להם חוב כפול שניים או יותר נקראים רוויות. חומצה אולאית היא רוויים.

שומנים רוויים הם בדרך כלל מוצקים הם נגזר בעלי חיים, ואילו שומנים רוויים נוזלים, מופק בדרך כלל צמחים.

שומנים רוויים להניח גיאומטריה מסוימת המונעת אריזה ביעילות כפי שהן מולקולות רווי של המולקולות. לכן נקודת הרתיחה של שומנים רוויים הוא נמוך.

סינתזה ותפקוד של שומנים בגוף

שומנים הם נוצלו או מסונתז מהשומנים תזונתיים. ישנם בנוסף משעולים biosynthetic רבים כדי לשבור והן לסנתז שומנים בגוף.

עם זאת, ישנם כמה שומנים חיוניים שיהיה ניתן להשיג את הדיאטה. פונקציות ביולוגיות עיקריות של ליפידים כוללים אחסון אנרגיה כמו שומנים עשוי להיות מנותק עד התשואה כמויות גדולות של אנרגיה. ליפידים גם טופס רכיבים מבניים של קרום התא ויוצרים שונים שליחים ומולקולות עימות בתוך הגוף.
נבדקה על-ידי באפריל Cashin-Garbutt, BA Hons (Cantab)

מקורות

  1. http://www.chem.ucla.edu/harding/notes/notes_14C_lipids.pdf
  2. http://www.albany.edu/faculty/cs812/bio366/L04_Lipids.pdf
  3. http://science.marshall.edu/castella/chm204/chap19.pdf
  4. http://ocw.jhsph.edu/courses/humannutrition/PDFs/Lecture4.pdf
  5. http://www.sci.uidaho.edu/bionet/biol115/t2_basics_of_life/pdf/T2L2M3_Lipids_transcript.pdf
  6. http://www.biochem.wisc.edu/seminars/steenbock/symposium34/34th_Steenbock.pdf

קריאה נוספת

Last Updated: Oct 9, 2012

Comments

  1. Holley Yarton Holley Yarton United States says:

    I was needing this page for bio. THANKS!

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post