Lipitler nelerdir?

Dr Ananya tarafından Mandal, md

Lipitler içeren hidrokarbonlar ve yapı building blocks ve canlı hücreler işlevini oluşturan moleküllerdir. Yağlar, yağlar, mumlar, bazı vitaminler, hormonlar ve hücre proteini membran çoğunu lipidler örnekleridir.

Lipitler içinde çözünür nelerdir?

Lipidler, suda çözünür değildir. Onlar kutupsal olmayan ve dolayısıyla çözünür choloroform gibi nonpolar ortamlarda ama değil su gibi kutup ortamları çözünür.

Ne lipidler kapsamında neler var?

Lipidler özellikle hidrokarbonlar onların kompozisyon var ve son derece düşük karbon biçimleridir. Metabolize lipidler büyük miktarda enerji serbest bırakmak için okside ve böylece canlılar için yararlıdır.

Lipitler nereden gelir?

Lipidler, bitki ve hayvanlardan eter, kloroform ve aseton gibi nonpolar çözücüler kullanılarak ayıklanabildiği moleküllerdir. Yağ (ve yağ asitleri yaptıkları) bu gruba ait diğer steroidler gibi membran bileşenleri vb fosfolipitler oluşturan hücre.

Hydrolyzable/Non-hydrolyzable lipidler

Fonksiyonel grup ester içeren lipidler suda hydrolysable. Bunlar, doğal yağlar, mumlar, fosfolipitler ve glikolipitler içerir.
Nonhydrolyzable lipitler gibi fonksiyonel grupların eksikliği ve steroidler ve yağda çözünen Vitaminler (örneğin a, d, e ve k) içerir. Katı ve sıvı yağlar, triacylglycerols veya trigliserid oluşur. Bunlar gliserol (1,2,3-trihydroxypropane) ile bir triester oluşturmak üzere 3 yağ asitleri oluşur. Trigliserid, kan testlerinde bulunur. Triacylglycerols komple hidroliz üç yağ asitleri ve gliserol molekülüne verir.

Yağ asitleri

Yağ asitleri uzun zincir karboksilik asitler (genellikle 16 veya daha fazla Karbon atomu) veya karbon-karbon çift bağlar içerebilir için. Karbon atomları sayısını neredeyse her zaman bir çift sayı ve genellikle unbranched. Oleik asit doğada en bol yağ asidi olduğunu.

Bir hücreyi çevreleyen zar proteinleri ve lipidler oluşur. Membran'ın yeri ve rolü vücudun bağlı olarak lipidler her yerde 20 membran yüzde 80'i protein varlık geri kalanı ile telafi edebilirsiniz. Bitki hücrelerinde bulunmaz, kolesterol, lipit zarının pekiştirmek yardımcı olur türüdür. Görüntü kredi: Milli genel tıbbi Bilimler Enstitüsü

Cila/Katı ve sıvı yağlar

Esterler uzun zincirli karboksilik asitler ve uzun-alkoller ile bunlar. Yağ olarak sağlam görünen trigliserid sınıfına verilen addır veya semisolid oda sıcaklığında, yağların hayvanlarda özellikle bulunmaktadır. Yağlar oda sıcaklığında sıvı yağlar ağırlıklı olarak mevcut tesisleri ve bazen balık görünür trigliserid vardır.

Mono/Poli doymamış ve doymuş

Bu yağ asitleri hiçbir karbon-karbon çift Tahvil ile doymuş olarak adlandırılır. İki ya da daha fazla Kişilik Tahvil olan doymamış denir. Oleik asit tekli doymamış ' dir.

Doymuş yağlar genellikle katıdırlar Doymamış yağlar sıvı ise hayvanlar elde edilen ve genellikle bitkilerden elde.

Doymamış yağlar doymuş molekülleri yaptıkları gibi verimli paketleme molekülleri engeller belirli bir geometri varsayıyorum. Böylece Kaynama noktaları doymamış yağların daha düşük.

Sentez ve lipitlerin vücuttaki işlevi

Lipitler kullanılması veya diyet yağlardan sentez. Ayrıca hem yıkmak ve lipidler vücutta sentez sayısız biyosentetik alternatif bulunmaktadır.

Ancak, diyet kazanılması gereken bazı temel lipidler vardır. Lipitler verim büyük miktarda enerji kırılmış olabileceği gibi enerji depolamak lipidler temel Biyolojik işlevleri içerir. Lipitler da hücre zarı yapısal bileşenlerini oluşturmak ve çeşitli haberciler ve vücut içindeki sinyalleme molekülleri oluştururlar.
Nisan Cashin-Garbutt tarafından ba Hons (Cantab) gözden

Kaynaklar

  1. http://www.Chem.UCLA.edu/Harding/Notes/notes_14C_lipids.PDF
  2. http://www.Albany.edu/Faculty/cs812/bio366/L04_Lipids.PDF
  3. http://Science.Marshall.edu/Castella/chm204/chap19.PDF
  4. http://OCW.JHSPH.edu/Courses/humannutrition/PDFs/Lecture4.PDF
  5. http://www.Sci.uidaho.edu/bionet/biol115/t2_basics_of_life/PDF/T2L2M3_Lipids_transcript.PDF
  6. http://www.Biochem.wisc.edu/seminars/steenbock/symposium34/34th_Steenbock.PDF

Daha fazla bilgi için

Last Updated: Oct 9, 2012

Comments

  1. Holley Yarton Holley Yarton United States says:

    I was needing this page for bio. THANKS!

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post