ויטמין C יכול להגביר את חומרת דלקת מפרקים ניוונית בברך ספונטנית

מינונים גבוהים של ויטמין C להגדיל את חומרת דלקת מפרקים ניוונית בברך ספונטנית במודל חיה של המחלה, כך עולה ממחקר חדש של אוניברסיטת דיוק חוקרים מהמרכז הרפואי.

התוצאות סותרות הקודם לטווח קצר מחקרים שרקנים מחקר אפידמיולוגי בבני אדם כי הציע ויטמין C יכול להגן מפני דלקת מפרקים ניוונית, אמר החוקר הראשי וירג'יניה קראוס, MD, פרופסור לרפואה באוניברסיטת דיוק המרכז הרפואי. המחקר פורסם בגיליון יוני 2004 של Arthritis & Rheumatism. המחקר מומן על ידי קרן מפרקים לבין המכון הלאומי לבריאות.

במחקר הדוכס, החוקרים האכילו שרקנים - אשר לפתח דלקת מפרקים ניוונית בברך באופן דומה להפליא לבני אדם - במינון נמוך, בינוני גבוה של ויטמין C בתקופה של שמונה חודשים. החוקרים גילו כי מינון גבוה של שרקנים פיתחו נזק לסחוס יותר היה גרמית יותר דורבנות הטופס המפרקים בברך שלהם מאשר עשו בינוני במינון נמוך הקבוצות. בדיקה של החוקרים של השלוחות חשף גורם אפשרי לקשר בין ויטמין C ו דלקת מפרקים ניוונית. הם גילו חלבון השלוחות המוביל לדרבן היווצרות והוא יכול להיות מופעל על ידי ויטמין C.

כיוון מחקר זה מצביע על החסרונות פוטנציאל לשימוש לטווח ארוך של מינון גבוה של תוספי ויטמין C, מבוגרים לא צריכים תוספת של ויטמין C בתזונה שלהם רמות מעל לרמת הצריכה המומלצת (RDA), אמר קראוס. RDA עבור גברים הוא 90 מיליגרם ליום ואת RDA לנשים הוא 75 מיליגרם ליום. תזונה הכוללת חמש מנות של פירות וירקות ליום מספקת כ 200 מיליגרם ליום של ויטמין C.

"זה אפשרי כי חשיפה קצרה לרמות גבוהות של ויטמין C מציעה אפקטים נוגדי חמצון במינימום של תופעות לוואי, בעוד התוצאות חשיפה ממושכת של השפעות מזיקות", אמר קראוס. מחקר אקראי, קליניים מבוקרים בבני אדם יהיה חייב בהחלט לפתור את הבעיה של מינון ויטמין C, היא אמרה.

כמו בני אדם, את המתח הארטלי של שרקנים חוסר הגן לייצור ויטמין C, להשאיר אותם תלויים ויטמין C בתזונה שלהם. כל אחד 46 שרקנים בעקבות במחקר הואכלו תקן האוכל בתוספת מזון מחוייט עם שלושה ריכוזים שונים של חומצה אסקורבית (ויטמין C). המחקר החל כאשר שרקנים היו 4 חודשים.

המינון הבינוני, 30 מיליגרם ליום, היה שווה ערך שפן הניסיונות של RDA בשביל ויטמין C אצל בני אדם - דומה פרי אדם לצרוך חמש מנות ירקות. מינון נמוך יותר, על שלושה מיליגרם ליום, היה הסכום המינימלי הדרוש כדי למנוע צפדינה ב שרקנים. המינון הגבוה היה 150 מיליגרם ליום, הסכום המוצג על מנת להגן מפני דלקת מפרקים ניוונית בניתוח המושרה במחקר גיניאה לטווח קצר חזיר. המינון האנושי המקביל הוא 1,500 עד 2,500 מיליגרם ליום.

המאפיינים חמצון של ויטמין C היו שהציג כהסבר אחד עבור התוצאות החיוביות קודם לכן, מפני רדיקלים יכול להשפיל קולגן proteoglycan, חלבון רקמות החיבור. ויטמין כן הוכח לעזור סינתזה קולגן לעורר ייצור של רכיבי מפתח של הקולגן.

החוקרים דיוק מצאו קשר בין רמות גבוהות יותר של ויטמין C, קולגן הגדלת סחוס בברך. עם זאת, היה גם מתאם חזק בין מינון ויטמין C לבין חומרת המחלה, לרבות מספר וגודל osteophytes, או גרמי דורבנות במפרק הברך. החוקרים גילו חלבון חשוב בצמיחת העצם הנקרא גורם פעיל בהפיכת בטא צמיחה כמעט אך ורק osteophytes. החלבון הוא ידוע כגורם ניוון במפרקים השלוחה היווצרות, וויטמין C יכול להמיר את זה חלבון לא פעיל למצב פעיל, אמר קראוס. ההמרה משמעות הדבר היא כי היכולת של ויטמין C כדי לשפר את סינתזת הקולגן להפעיל להפוך לגורם בטא הצמיחה עשויה להיות הסיבה שרקנים נמאס מינונים גבוהים של ויטמין C פיתחו דלקת מפרקים ניוונית יותר, היא אמרה.

גורם נוסף נחשב במחקר היה תפקידו של משקל כסיכון עבור דלקת מפרקים ניוונית. שרקנים שקיבלו מינון נמוך של ויטמין C היה משקל ממוצע נמוך מ - 5 חודשים עד 8 חודשים של גיל מאשר קבוצות אחרות חזיר ים. לכן, החוקרים לא יכולים לשלול משקל כגורם מגן עבור אוסטיאוארתריטיס בין הקבוצה במינון נמוך החזיר קבוצות אחרות גינאה. ובכל זאת, משקלי במינון בינוני וגבוה גינאה במינון קבוצות חזיר היו דומים לאורך כל תקופת המחקר, ומנתח מוגבל שתי הקבוצות האלה הראו משמעותי להחמרה של דלקת מפרקים ניוונית עם הגדלת רמות של ויטמין C.

משתפי פעולה על המחקר כוללים ג'נט היבנר, תומאס Stabler, שרלין Flahiff, לוריא Setton, כריסטיאן פינק ואיימי קלארק, כל דיוק. ולדימיר Vilim של מכון לראומטולוגיה בפראג תרם אף הוא במחקר.

Advertisement