Jajka są wysokością w luteinie, karotenoidem znacząco dla oka i skór zdrowie,

Nowy badanie pokazuje że jajka są wysoce bioavailable źródłem luteina, karotenoidem znacząco dla oka i skór zdrowie.

"studia wskazują że luteina mogą pomagać ochraniać przeciw chorobom tak jak odnosić sie macular degeneracja (AMD) i katarakty, as well as obniżania ryzyko dla niektóre form nowotwór i kierowa choroba," powiedział Elizabeth J. Johnson, Ph.D. nauka wiodący autor. Nauka publikująca w Sierpień 2004 zagadnieniu czasopismo odżywianie porównywał bioavailability luteina od różnorodnych źródeł ustalać, po to, aby jak ono może wywierać wpływ żywienioniowe rekomendacje. Wysoce bioavailable formy odżywki są tamto który łatwo utylizowywać i absorbować może ciało.

Badacze przy Cajgowym Mayer USDA Ludzkiego odżywiania Badawczym centrum na starzeniu się przy czub uniwersytetem provided uczestników z lub luteina nadprogram, luteina estrowy nadprogram, szpinak lub bogacący jajka w przypadkowym rozkazie. Each źródło luteina provided uczestników z w przybliżeniu 6 miligramami (mg) luteiny na dzień. Dr. Johnson i koledzy zbierał próbki krwi od zamocowanie uczestników 2 tygodnia przed nauką ustalać nasadowych poziomy karotenoidy przed i po each 9 dni próbną fazą i analizować zmiany w luteiny koncentraci.

Rezultaty wskazywali znamiennie wielką krwionośną luteiny odpowiedź z jajecznym spożyciem porównującym inni lutein źródła studiujący. Specyficznie, uczestnik luteiny krwionośni poziomy byli w przybliżeniu trzy czasu wysocy po jeść jajka. Dr. Johnson twierdził ja jest ewentualny "tak jak lecytyna." że "luteina od jajek bez wahania absorbuje w bloodstream niż luteina od innych źródeł przez składników w jajka yolk,"

Poprzedzający studia pokazywali że jajecznych naborów wzrostów luteiny krwionośni poziomy i te dane dalszy powtarzają ważność jajka w one diecie. Dr. Blumberg przy czub uniwersytetem mówi, "Jeden jajeczny yolk zapewnia w przybliżeniu 200 micrograms luteina, i luteina w jajkach jest 200-300 procentem bioavailable niż jarzynowi źródła luteina." Jajka zapewniają luteinę w lipid formie która jest łatwa dla ciała absorbować., Ten wysoki bioavailability zapewnia jednostki z biologicznymi korzyściami przy niskim naborem luteina, robi mię łatwy spożywać co myśleć być zdrowym naborem luteina. Ten nauki rezultaty wraz z poprzedzającym badaniem, demonstrują że jajka są znakomitym, niedrogim źródłem wiele korzystne odżywki wliczając ten znacząco karotenoidu.

Advertisement