וולפגנג אמדאוס מוצרט אולי סבלו מתסמונת טורט

סרט תיעודי שיוקרנו בחודש אוקטובר של בריטניה על ידי ערוץ 4 רשת הטלוויזיה, עולה כי וולפגנג אמדאוס מוצרט אולי סבלו מתסמונת טורט.

נקרא גם הפרעת טורט, או תסמונת ז'יל דה לה טורט, תסמונת טורט היא הפרעה נוירולוגית תורשתית המאופיינת על ידי תנועות לא רצוניות חוזרות הקול נשמע שנקרא טיקים בלתי נשלטים. במקרים אחדים, טיקים כאלה יכולים לכלול מילים וביטויים לא הולמים.

המלחין הבריטי ג'יימס McConnel, הסובל מתסמונת טורט עצמו, טוען כי מכתבים מוסיקה שכתב המלחין רמז על הסיכוי של תסמונת טורט.

לדברי McConnel, הקסם של מוצרט עם משחק מילים וטבע האובססיה, כמו גם תיעוד שלו מתעוות כל הצביע על היותו חולה טורט.

התסמונת מתרחשת ברחבי העולם כל הגזעים, והוא בדרך כלל תורשתית. הוא קרוי על שם ז'ורז' ז'יל דה לה טורט, הראשון שתיאר אותה בשנת 1885, הוצע כי הסופר האנגלי סמואל ג'ונסון עשוי סבלו מצורה של המחלה, מבוסס על תיאורים בני זמננו של טיקים בפנים שלו, של קולות מוזרים הפרעה בדיבור נורמלי שלו.

רוב האנשים עם תסמונת טורט לא דורשים טיפול תרופתי, אך התרופה זמינה כדי לסייע כאשר הסימפטומים מפריעים לתפקוד. תרופות תסמונת טורט הם רק יכולים לעזור להפחית את הסימפטומים הספציפיים. תרופות נוירולפטיות ו נגד יתר לחץ דם יכול להיות ארוכי וקצרי טווח תופעות לוואי, ושימוש בתרופות ממריצות שנוי במחלוקת.

אין תרופה עבור תסמונת טורט, אולם התנאי אצל אנשים רבים משפר כשהם מתבגרים. אנשים עם תסמונת טורט יכולים לצפות לחיות תוחלת חיים נורמלית. למרות תסמונת טורט היא בדרך כלל כרונית לכל החיים, זה לא ניווניות. במקרים אחדים, הפוגה מלאה מתרחשת לאחר גיל ההתבגרות.

Advertisement