המחקר מוצא דרכים לשפר את הזיהוי של קרישי דם בריאה

מחקר חדש של בדיקת הדמיה הנפוץ של החזה כדי לזהות קרישי דם קטלניים בפוטנציה בריאה מראה כי הארכת לסרוק את הרגליים - שם קרישי בדרך כלל מקורם - או הוספת הערכה קלינית רגילה משפר באופן משמעותי את היכולות של הרופאים לאבחן במדויק תסחיף ריאתי.

חסימה פתאומית וקטלנית פוטנציאל בעורק הריאה, תסחיף ריאתי משפיעה על כ 600,000 אמריקנים בכל שנה, מה שהופך אותו הבעיה הרביעית הלב וכלי הדם הנפוץ ביותר המתרחשים בארצות הברית. המחקר multicenter מומן על ידי הלאומי ללב, ריאות, ודם המכון (NHLBI) של המכון הלאומי לבריאות (NIH).

חקירת פרוספקטיבי של תסחיף ריאתי אבחון (PIOPED) II הוא המחקר הגדול ביותר שנערך אי פעם כדי להעריך את התפקיד של ניגודיות משופרת multidetector טומוגרפית ממוחשבת (CT) אנגיוגרפיה לאבחון תסחיף ריאתי. בגיליון 1 יוני 2006, של-New England Journal of Medicine, החוקרים PIOPED משמונה מרכזים רפואיים מדווחים כי החזה CT אנגיוגרפיה לבד מזהה חשד לתסחיף ריאתי רק 83 אחוזים מהחולים, לעומת זאת, התוצאות המשולבות של הצנתר החזה CT ו את הרגל בדיקת CT לגילוי קרישי 90 אחוז מהחולים. החוקרים ממליצים לרופאים לשקול את תוצאות הבדיקה נוסף לפני פוסלים תסחיף ריאתי בחולים אשר לסרוק אינו מזהה קרישי אבל הערכה קלינית אשר מצביע על סבירות גבוהה של תסחיף ריאתי.

"טכנולוגיות הדמיה הם אחד התחומים הכי המתפתחת במהירות של הרפואה, והם להרחיב מאוד את היכולת שלנו לאבחן ולטפל במחלה", אמר אליאס א Zerhouni, MD, מנהל המכון הלאומי לבריאות ו מוסמך הרדיולוג. "בשנים האחרונות, סריקות CT חזה הפכו את הטכניקה הנפוצה ביותר לאבחון תסחיף ריאתי. אבל, עד עכשיו, לא היה לנו מספיק ראיות מדעיות כדי להבין באמת עד כמה מדויק הם לאיתור מצב זה לעיתים קרובות קטלני."

תסחיף ריאתי (PE) מוביל למוות כמעט שליש מן המקרים ללא טיפול, אך טיפולים להוריד את שיעור המוות בין אחוז 3 ו 8 אחוזים. בתשעה מתוך 10 מקרים, PE מתחיל כמו קריש דם בורידים העמוקים של הרגל, מצב המכונה פקקת וריד עמוק ( DVT ). הקריש משתחרר מן הווריד ונוסע אל הריאות, שם הוא יכול לחסום עורק. טיפולים בשימוש נפוץ עבור שני PE ו DVT כוללים תרופות נגד קרישת וזריקות של קריש קורע סוכנים.

"יש הרבה דרכים יעילות למנוע ולטפל קרישת דם מחלות", ציין מנהל NHLBI אליזבת ג Nabel, MD. "תסחיף ריאתי הוא underdiagnosed ולכן לעיתים קרובות לא מטופל. אם זוהה מוקדם, עם זאת, קרישי דם לעתים קרובות ניתן למנוע גרימת נזק קבוע או מוות".

ב PIOPED השני, החוקרים השוו את הדיוק של שלוש דרכים לאבחן קרישי דם 824 חולים עם חשד לתסחיף ריאתי: CT חזה הצנתר לבד, CT חזה עם הצנתר ורידי בשלב הדמיה (CT רגל), ו-CT חזה עם הצנתר קליניים אובייקטיביים ההערכה המכונה ציון וולס. ציון ולס הוא כלי אימות כדי לקבוע את הסבירות כי לחולה יש PE על פי מאפיינים כגון סימנים ותסמינים, קצב הלב, וגורמי סיכון. ציון גבוה מעיד על כך לחולה יש סבירות גבוהה שיש PE. כדי לקבוע את מידת הדיוק שלהם, הבדיקות הושוו עם תוצאות המשולב של המשתתפים מן האחרים בדיקות אבחון תוקף עבור PE.

בסך הכל, את הרגישות (את היכולת לזהות קרישי) של ה-CT חזה בשילוב רגל CT היתה 90 אחוז, לעומת 83 אחוז רגישות של הצנתר החזה CT בלבד. סגוליות (היכולת לשלול נוכחות של קרישי דם) של ה-CT חזה בלבד לעומת CT בחזה וברגל בשילוב CT היה דומה (כ 95 אחוזים). ההסתברות הקלינית גבוהה בשילוב עם CT חזה חיובי נכונה PE הצביעו 96 אחוזים מהמשתתפים. עם זאת, בחולים עם סבירות קלינית גבוהה, תוצאה שלילית CT חזה לא בביטחון לשלול אבחנה של PE, דיווחו החוקרים.

"מחקר זה מציע כי CT חזה הצנתר לאיתור קרישי דם מסוכנים ריאות הוא טוב, אבל לפעמים זה לא מספיק", ציין פול ד 'שטיין, MD, מנהל חינוך, מחקר בסנט ג'וזף מרסי אוקלנד החולים פונטיאק, מישיגן , פרופסור לרפואה באוניברסיטת וויין סטייט, המחבר הראשי של העיתון. "אנחנו יכולים לזהות באופן מדויק יותר או לשלול תסחיף ריאתי ידי לקיחת תמונות של הוורידים ברגל, בנוסף לתמונות של עורקי הריאות."

תוצאות ה-CT חזה בשילוב עם הערכת ההסתברות הקלינית של החולה היו להשוות את התוצאות של בדיקת CT בחזה וברגל בשילוב סריקות CT.

"המחקר שלנו מפרט את היתרונות והחסרונות של CTS החזה לאבחון תסחיף ריאתי, ויסייעו לרופאים מדריך על בדיקות יותר כאשר יש צורך", הוסיף שטיין, שהיה גם יו"ר ועדת ההיגוי PIOPED השנייה.

במהלך ה-CT חזה הצנתר, חומר ניגוד (צבע) כדי להפוך את כלי הדם של הריאות גלוי יותר מוזרק לתוך וריד בזרוע של המטופל. המטופל שוכב על שולחן כמו מכונה עם עשרות גלאי מסתובב סביב מהר לקחת צילומי רנטגן של כלי הדם - של הריאות על החזה CT או באגן הירכיים או את הרגל CT. צבע נוסף לא נחוץ הרגל CT, אשר יכול להתבצע מייד לאחר CT חזה. המחשב משלב את התמונות כדי להפוך תמונות מפורטות.

סריקות CT הם פולשני ונסבל היטב על ידי רוב החולים. תופעות לוואי הם נדירים וקשורים בעיקר לצבוע יוד מבוססי כי מוזרק; סיבוכים אפשריים כוללים נזק כלייתי בחולים עם מחלת כליה תגובה אלרגית. הבדיקות כוללות כמה החשיפה לקרינה, אבל היתרונות עולים על הסיכונים.

גורמי סיכון לתסחיף ריאתי כוללים קרישי דם ברגל או היסטוריה של בעיות כאלה, והתנאים ירשו מסוימים להגביר את הסיכון קרישת הדם. אנשים אשר לאחרונה טופלו בסרטן, היה מרותק למיטה, או שעברו ניתוחים או סבלו שבר בשבועות האחרונים הם גם נוטים יותר לפתח PE. גורמי סיכון אחרים DVT , אשר יכול להוביל PE, כוללים ישיבה במשך תקופות ארוכות של זמן ההריון, והתקופה 6 שבועות לאחר הריון, עודף משקל או השמנה. נשים שלוקחות טיפול הורמונלי או גלולות למניעת הריון הן גם בסיכון מוגבר DVT .

סימנים של PE כוללים קוצר נשימה בלתי מוסבר, כאבים בנשימה עמוקה, משתעל ויורק דם. נשימה מהירה וקצב לב מהיר יכול גם לציין PE אפשרי. במקרים מסוימים, יש סימנים רק של DVT , כגון נפיחות של הרגל או לאורך הווריד מכאבים ברגל, או רגישות ברגל אחת, תחושה של חום מוגבר באזור של הרגל כי הוא נפוח, אדום או דהוי עור על הרגל הפגועה. חולים אחרים אינם חווים תסמינים או סימנים של PE או DVT .

Advertisement